U prvih devet mjeseci ove godine Ina je ostvarila prihod od prodaje od 2,89 milijardi eura što je za 20 posto niže od istog razdoblja lani, objavila je u petak ta tvrtka.
Istodobno neto dobit od 157,8 milijuna eura bila je 58 posto ispod prošlogodišnje devetomjesečne razine kada je iznosila 373,2 milijuna eura. Ina ističe kako su glavni razlozi pada u prihodima i profitabilnosti niže cijene i regulatorni okvir.
"Maloprodajni rezultati su čvrsti, podržani snažnom turističkom sezonom i rastom marže ne-goriva za 31 posto u usporedbi s prvih devet mjeseci 2022. godine. Iako je logistika tijekom vrhunca turističke sezone bila izazovna, održana je sigurna i stabilna opskrba. Ina je pozdravila ukidanje regulacije o prodaji svoje proizvodnje plina u srpnju, no tvrtka je i dalje izložena kontinuiranoj regulaciji maloprodajne marže goriva, što je rezultiralo kontinuiranim oportunitetnim gubicima. U prvih devet mjeseci 2023. Ina je ostvarila EBITDA od 341 milijun eura i neto dobit od 158 milijuna eura, što je snažan rezultat kada se uzmu u obzir svi nepovoljni vanjski čimbenici među kojima su najznačajniji niže cijene i regulacija", izjavila je predsjednica uprave Zsuzsanna Ortutay.
Operativni profit je ove godine niži za 45 posto prema prvih devet mjeseci u 2022.
Ortutay je istaknula i da ovu godinu obilježava "stabilizacija cijene ugljikovodika i investicijski ciklus u svim Ininim segmentima".
"Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka, ključni projekt za dugoročnu održivost rafinerijskog poslovanja Ine, nastavlja se s ukupnom dovršenošću projekta od 81 posto. Nakon izgradnje dviju solarnih elektrana, Ina je napravila daljnji korak u smjeru novih i obnovljivih izvora energije uz dvije dobivene koncesije za istraživanje geotermalne energije u Hrvatskoj. Inina ulaganja rezultirala su i povećanjem proizvodnje u Egiptu za gotovo 10 posto u usporedbi s prvih devet mjeseci 2022. Egipatska koncesija East Damanhur stečena 2020. godine počela je s proizvodnjom plina u rujnu. Također, uspješno je završen veliki redovni remont na hrvatskim plinskim postrojenjima", pojasnila je.
Ina iznosi i podatak da su investicije iznosile 282 milijuna eura što je porast od 11 posto na godišnjoj razini. Od toga je 85 milijuna eura otišlo na kupnju dodatnih 25,25 posto udjela u OMV-u Slovenija gdje sada Ina ima udio od 33 posto.
Ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i plina veće je za 11 posto zbog intenziviranja istraživačkih aktivnosti na kopnu u Hrvatskoj.