Čelni ljudi kompanije TikTok razmišljaju o mogućnosti da se on odvoji od svoje kineske krovne kompanije ByteDance Ltd, kako bi američke vlasti uvjerili da ova društvena mreža ne predstavlja rizik po nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Američkih Država.
Odvajanje, koje bi moglo rezultirati prodajom ili izlaskom na berzu, trenutno se vidi kao krajnja mjera, i razmatrat će se samo u slučaju da pregovori s predstavnicima sigurnosnih službi, koji su trenutno u toku, ne daju rezultata, rekli su izvori koji su željeli ostati anonimni. Čak i u tom slučaju bi bio neophodan pristanak kineskih vlasti, dodali su izvori.
Poslovanje TikToka u Sjedinjenim Američkim Državama trenutno se procjenjuje na vrijednost od oko 40 do 50 milijardi dolara, navode analitičari Bloomberga Mandeep Singh i Damian Reimertz.
TikTok se na liniji vatre našao jer se nalazi u vlasništvu kineske kompanije, zbog čega se američke vlasti plaše da bi aplikacija mogla biti zloupotrijebljena i iskorištena za špijunažu američkih državljana. Predstavnici TikToka pokušavaju odagnati ove strahove. Istragu poslovanja kompanije trenutno sprovodi Komitet za strana ulaganja SAD-a, a TikTok trenutno sprovodi reformu pod nazivom "Projekt Teksas". Neke od predloženih promjena su i uključivanje tehnološkog giganta Oraclea u skladištenje podataka i analizu softvera, kao i osnivanje tročlanog nadzornog odbora koji bi birala izvršna vlast. Mnoge promjene se već sprovode.
Međutim, Cfius (grupa agencija nadležnih za nacionalnu sigurnost) odugovlači nadzorni proces, zbog čega menadžment TikToka ne može predvidjeti da li će kompaniji biti dozvoljeno da posluje u SAD-u, rekli su izvori, dodavši da članovi komiteta nisu spremni prihvatiti prijedloge kompanije.
"Ni zabrana TikToka ni odvajanje kompanije od ByteDancea ne negira zabrinutost za sigurnost prenosa podataka", rekla je Brooke Oberwetter, portparolka TikToka. "Po postulatima 'Projekta Teksas', TikTok će podatke korisnika iz SAD-a tretirati uz veću pažnju nego bilo koja slična američka kompanija", dodala je.