Meta Platforms Inc. pristala je da plati 725 miliona dolara za rješavanje dugotrajne tužbe u kojoj se tvrdilo da je Facebook nezakonito dijelio korisničke podatke s istraživačkom firmom Cambridge Analytica.
@To je najveća naknada ikada postignuta u grupnoj tužbi u vezi s privatnošću podataka i najviše što je Facebook ikada platio za rješavanje privatne grupne tužbe", rekli su tužioci u sudskom podnesku kasno u četvrtak.
Nagodba dovodi Metu korak bliže rješavanju tužbe korisnika Facebooka iz 2018. nakon što je otkriveno da je britanska istraživačka firma povezana s predsjedničkom kampanjom Donalda Trumpa 2016. dobila pristup podacima o čak 87 miliona korisnika društvene mreže. Sporazum zahtijeva odobrenje saveznog sudije u SAD-u koji nadgleda tužbu.
Advokati potrošača vremenom su dobijali pravo da uđu u internu evidenciju kompanije kako bi podržali svoje tvrdnje da Facebook nije uspio zaštititi lične podatke korisnika. Facebookova matična kompanija mogla je da plati stotine miliona dolara više da je izašla na suđenje i izgubila slučaj.
Google je prošlog mjeseca pristao da plati ukupno 391,5 miliona dolara za 40 američkih država kako bi se riješila istraga o kontroverznim praksama praćenja lokacije u slučaju koji su državni zvaničnici opisali kao najveću nagodbu u sferi privatnosti u istoriji SAD-a. Zasebno je sudija prošlog mjeseca odobrio Metin dogovor od 90 miliona dolara za rješavanje tužbe zbog upotrebe kolačića pretraživača i Facebookovog dugmeta "Sviđa mi se" za praćenje aktivnosti korisnika.
Iz Mete su u augustovskom sudskom podnesku rekli da su pristali da se nagode u tužbi vezanoj za kompaniju Cambridge Analytica, ali u to vrijeme nisu otkriveni uslovi nagodbe. Jedan podnesak mjesec dana ranije pokazao je da će izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg morati prisustvovati šestosatnom ispitivanju, gdje će razgovarati s advokatima tužilaca. U istom podnesku se navodi da će i bivša operativna direktorka Sheryl Sandberg morati svjedočiti.
Facebook je tvrdio da je njihova praksa bila jasno predočena u korisničkim ugovorima. Takođe su iz kompanije rekli da svako ko dijeli svoje informacije na društvenoj mreži ne treba računati na to da će sačuvati svoju privatnost.
Slučaj se odnosi na "In Re Facebook Consumer Privacy User Profile Litigation", 18-MD-02843, Okružni sud SAD, Sjeverni distrikt Kalifornije (San Francisko).