Nakon što Hidroelektrane (HE) na Drini nisu imale sreće s bankama, ista sudbina zadesila je i najveće elektrodistributivno preduzeće u Republici Srpskoj - Elektrokrajinu u Banjaluci kojoj nijedna banka ne želi dati kredit od pet miliona maraka.
Naime, Elektrokrajina je tražila overdraft kredit od pet miliona maraka, ali je bila prinuđena da poništi javnu nabavku. Kao razlog za poništenje u tom preduzeću navode da "nije dostavljena nijedna ponuda u određenom krajnjem roku".
Elektrokrajina je u potragu za kreditom krenula još 28. oktobra i za odobravanje pet miliona maraka bila je spremna da plati troškove do 635.000 KM. Međutim, obezbjeđenje novca nije im pošlo za rukom u propisanom roku pa su bili prinuđeni da 16. novembra produže rok za prijavu zainteresovanih finansijskih institucija do 24. novembra.
Produženje roka nije imalo efekta i nabavka overdraft kredita je poništena danas.
Elektrokrajina je za tri kvartala u ovoj godini imala poslovne prihode od 87,33 miliona maraka, što je manje nego u istom periodu lani kada su iznosili 103,16 miliona maraka. Osnovni razlog je pad prihoda od prodaje jer ovo preduzeće više nema nadležnost snabdijevanja električnom energijom potrošača.
Poslovni rashodi kompanije bili su 92,91 milion na kraju septembra ove godine i smanjeni su u odnosu na devet mjeseci prošle godine (107,78 miliona KM).
Tako je Elektrokrajina zabilježila poslovi gubitak od 5,57 miliona, ali je uz finansijske i ostale prihode smanjila taj gubitak na 4,18 miliona KM, što je pogoršanje poslovanja u odnosu na lani, kada je treći kvartal završen sa dobiti od 2,71 milion KM prije oporezivanja.
Kratkoročna potraživanja smanjili su sa 25,15 na 18,32 miliona KM i najveći dio se odnosi na potraživanja od kupaca - povezanih pravnih lica.
Dugoročne obaveze na kraju trećeg kvartala ove godine iznose 81,47 miliona KM i veće su u odnosu na iste obaveze na kraju septembra prošle godine (78,27 miliona KM). Najveći dio odnosi se na kredite u inostranstvu. Kratkoročne obaveze društva su 151,78 miliona i približno su na istom nivou kao lani, a najveći dio se odnosi na obaveze prema dobavljačima.
Ovo elektrodistributivno preduzeće zapošljavalo je u prosjeku 1.308 radnika u ovoj godini.
Podsjećamo, nedavno i preduzeće Hidroelektrane na Drini, koje je kao i Elektrokrajina zavisno preduzeće Elektroprivrede Republike Srpske (ERS), nije uspjelo da se kod domaćih banaka zaduži za 10 miliona maraka, jer nijedna banka nije bila zainteresovana da im da kredit.
Više: Banke neće da kreditiraju HE na Drini
Hidroelektrane na Drini iz Višegrada završile su treći kvartal ove godine sa dobiti od tri miliona maraka, a što je za četiri miliona manje od dobiti u istom periodu lani.