Foxconn Technology Group, najveći globalni partner Applea u proizvodnji iPhonea, ponudio je 10 tisuća juana (1.400 dolara) svakom radniku koji odluči napustiti tvornicu u gradu Zhèngzhōuu, u pokušaju ublažavanja nezadovoljstva koje je u srijedu navečer rezultiralo prosvjedima.
Tvornica u Zhèngzhōuu najveća je tvornica iPhonea na svijetu.
Taj bi iznos, koji bi se platio u dva obroka, zaposlenicima koji se žele vratiti svojim kućama olakšao put. Mnogi od 200 tisuća zaposlenika tamošnje tvornice dolaze iz drugih provincija Kine.
Moguća namjera ovoga poteza je da se tvornica riješi radnika koji su poticali tenzije.
Ponuda je veća od mjesečne plaće u toj tvornici i trebala bi djelovati umirujuće na neke od zaposlenika. Prosvjed pokazuje i moguće posljedice kineske politike nulte tolerancije prema Covidu.
Stotine radnika se sukobilo sa sigurnosnim osobljem nakon skoro mjesec dana restrikcija kako bi se suzbilo širenje Covida.
Jedan od razloga prosvjeda je i što su radnici saznali da neće dobiti veće plaće koje su im obećane ako u tvornici ne ostanu do ožujka, a pojavila se i kompjuterska pogreška, koja je pokazala kako će isplate plaća biti manje od obećanih. Foxconn se ispričao zbog te kompjuterske pogreške.
Problemi u tvornici u Zhèngzhōuu samo povećavaju probleme s globalnim opskrbnim lancem i isporukama. Razdoblje čekanja na isporuku iPhonea u nekim se slučajevima sada produžilo do poslije Božića.
"Imamo ljude na terenu u tvornici u Zhèngzhōuu, procjenjujemo situaciju i usko surađujemo s Foxconnom na rješavanju problema", objavio je Apple u priopćenju.
Tijekom prosvjeda radnici su izašli iz spavaonica rano ujutro u srijedu i naguravali se s osobljem zaduženim za sigurnost. Nekoliko je radnika ozlijeđeno, a radi uspostave reda pozvana je i interventna policija.
Rad u tvornici normalno je nastavljen u srijedu navečer, no situacija potvrđuje kako nulta tolerancija prema Covidu ima svoju cijenu po ekonomiju i opskrbne lance.
Situacija pokazuje i koliko je za Apple opasno osloniti se na takav volumen proizvodnje u Kini kada su politički potezi i razvoj događaja, kao i trgovinski odnosi sa SAD-om vrlo nepredvidivi.
Mnogi od 200 tisuća radnika za Apple u kineskom takozvanom iPhone Cityju bili su prisiljeni na izolaciju zbog mjera protiv Covida uz malu količinu hrane i pravu borbu za dolazak do lijekova.