Restrukturiranje je užasno vrijeme za zapsolene bilo koje kompanije, ali je i prilika da se koncentrišete na ono što pouzdano donosi novac. Elon Musk je napravio toliko duboke rezove u Twitter Inc. da je njegov tim počeo da traži od desetina radnika da se vrate nakon što su otpušteni prošlog petka, kada su otprilike polovini njih pokazali vrata. Meta Platforms Inc. Marka Zuckerberga u međuvremenu, objavio je da otpušta hiljade svojih, od oko 87.000 zaposlenih, što bi bilo prvo masovno otpuštanje u istoriji.
Inflacija, strah od recesije i bum zapošljavanja u pandemiji doveli su do ove prelomne tačke za Big Tech (tehnološke gigante), pri čemu su firme poput Stripe Inc. takođe izvršile bolna otpuštanja. Ali smanjenja u Meta i Twitter-u su više od prilike da se ojača njihov rezultat; trenutak je da se ostave po strani opsesije njihovih lidera novim i neprovjerenim uslugama.
I Musk i Zuckerberg vode kompanije sa oglašavanjem koje je srž njihovog posla, i trebalo bi da se ponovo fokusiraju na to da budu dobri oglašivači ako žele da zaustave svoj pad — čak i ako se čini da je njihov trenutak dominacije dostigao vrhunac. Umjesto toga, osnivač Facebooka juri virtuelnu stvarnost, a Musk prijeti oglašivačima koji bojkotuju Twitter, pošto kompanije uključujući General Motors Co., Microsoft Corp. i Verizon Communications Inc. obustavljaju svoje oglašavanje na sajtu zbog zabrinutosti zbog neadekvatnog moderiranja sadržaja.
Zuckerberg je uložio više od 10 milijardi dolara u izgradnju novog biznisa zasnovanog na virtuelnoj stvarnosti - metaversu - koji uključuje slušalice od 1.499 dolara koje, neobjašnjivo, nudi za kancelarijske sastanke. Musk prodaje Twitter-ove plave verifikovane značke za osam dolara i oduzima ih svima koji ne plaćaju. Oba milijardera tvrdoglavo jure za idejama koje imaju male šanse da zarade novac u trenutku kada obje firme moraju da plate svoje račune. Twitter je posebno opterećen godišnjim plaćanjem kamata od milijardu dolara zahvaljujući dugu koji je preuzeo Muskovom kupovinom kompanije.
Muskovi planovi da generiše neophodnu gotovinu nemaju smisla. Čak i kada bi svih 400.000 verifikovanih nosilaca značke platilo mjesečnu naknadu, to bi i dalje donosilo samo 38 miliona dolara godišnje. Musk takođe želi da pridobije više korisnika da kupe značku, ali o njegovom vrijednosnom prijedlogu nema šta da se piše: možete da postavljate duže video zapise na site, da se rangirate više u temama i vidite polovinu normalnog obima oglasa, kako se može vidjeti u ažiriranim uslovima Twittera na App Store-u.
Prije Muska, pokušaji Twittera da zaradi novac od usluge pretplate, poznate kao Twitter Blue, uvijek su bili mali i eksperimentalni. To je zato što je Twitter-ovo oglašavanje uvijek bilo tako pouzdano (i daleko veće od 38 miliona dolara). Kompanija je u drugom kvartalu 2022. donijela prihod od 1,2 milijarde dolara, pri čemu je otprilike 90 odsto toga dolazilo od reklama. Meta je u drugom kvartalu ostvarila prodaju od 28,9 milijardi dolara, pri čemu je skoro sav taj novac došao od reklama.
Svakako ima smisla pokušati i diverzifikovati, kao što sam ovdje i ranije tvrdila. Posao sa digitalnim oglašavanjem, koji je porastao za 21 odsto u 2021. godini, vjerovatno će usporiti na jednocifren broj u narednim godinama.
Ali Zuckerberg i Musk se mijenjaju prebrzo i suviše radikalno. Oni se klade na svoje čitave kompanije da prodaju proizvode, kada kompanije na društvenim mrežama generalno rade užasan posao prodaje proizvoda. Snap Inc., na primjer, nikada nije pretvorio svoje naočare sa proširenom stvarnošću u održiv tok prihoda. Sam Facebook iza sebe ima niz neuspješnih proizvoda. Samo u protekloj godini zatvorio je nekoliko neuspješnih biznisa u pokušaju.
Tehnološka industrija ulazi u doba štednje jer nekoliko velikih kompanija zamrzava zapošljavanje i smanjuje svoju radnu snagu. Mogli biste tvrditi da kompanije poput Twitter-a ionako moraju da budu modernizovane i da je prelazak sa blistavih noviteta kao što su samovozeći automobili i kriptovalute zdrav korak u evoluciji tehnološke industrije. Na kraju krajeva, propast dotcom-a od prije dvije decenije stvorila je brutalni tržišni lonac koji je omogućio kompanijama poput Amazon.com Inc. i eBai Inc. da na kraju procvjetaju.
Ali da bi Twitter i Facebook ostali na površini u ovoj sljedećoj velikoj oluji, njihovi lideri moraju da se odvoje od novonastalih ideja i bilo kakvih poriva da učvrste svoje naslijeđe kao inovatori. Trebalo bi da se drže onoga što za sada funkcioniše. Previše oholosti bi ih moglo dovesti do potonuća.