Pokretanje sopstvenog posla među mladima u Srbiji postaje sve popularnije. Iako postoje brojne okolnosti koje im ne idu na ruku, kao što su finansije, tržište i iskustvo, broj mladih koji se odlučuju da skupe hrabrost i skoče u nepoznato raste.
Od 344.798 registrovanih preduzetnika, koliko ih je prema podacima Agencije za privredne registre (APR), upisano u Srbiji, njih 51.272 imaju 30 ili manje godina. Među osnivačima 136.688 privrednih društava ima 10.134 onih koji pripadaju populaciji od 30 godina i mlađih.
U eri interneta, brojnih sadržaja – blogova, podkasta, emisija, edukativnih programa, radionica i kurseva, čini se kao da su mogućnosti za samozapošljavanje i pokretanje sopstvenih biznisa veće, a uslovi povoljniji nego ikada prije.
Tokom 2020. godine, prema podacima Agencije za privredne registre registrovano je 5.274 preduzetnika i osnivača koji imaju 30 ili manje od 30. godina. Tri godine kasnije, taj broj je bio 11.057. Okretanje brojki dodatno je ubrzala korona. U roku od samo godinu, broj mladih novoregistrovanih preduzetnika uvećao se za više od 2.000, odnosno, za nešto manje od 50 odsto.
Među njima je i 29-godišnja Jelena Bančić, koja je u januara 2023. godine osnovala brend Zlayka.
"Ja sam odrasla u preduzetničkog porodici, oba roditelja imaju zanatske i preduzetničke firme i cijeli život sam, gledala, slušala i pratila kako se vodi preduzetnički posao. Moj ulazak u preduzetništvo nije bilo veliko iznenađenje za ljude koji me poznaju. Oduvek sam imala želju da pokrenem biznis koji ću voljeti, u koji ću ulagati svu svoju ljubav, kreativnost i energiju. Naravno, dok nisam otvorila svoju firmu nisam mogla ni da zamislim šta me sve čeka i kakve ću sve odluke morati da donesem'', ističe ona za Bloomberg Adriju.
Od prve ideje do realizacije i prve prodaje prošlo je, kako kaže Jelena, samo jedan mjesec.
"To je nešto što vjerujem pravi veliku razliku u preduzetništvu - mnogo malih biznisa predugo se zadržava na razvoju ideje gdje se gubi velika količina pokretačke energije, a često i novca, ali se realizacija odlaže nekada i duže nego što je potrebno. Naravno, brend Zlayka kakav je danas mnogo se razlikuje u odnosu na početni period, ali ti počeci za svakog preduzetnika su zaista posebno izazovni", kaže Jelena.
Mladi se najčešće opredjeljuju za ugostiteljstvo i trgovinu
Od početka ove godine, 8.029 mladih započelo je svoj biznis. Njih 7.150 je otvorilo preduzetničke radnje, a 879 firme.
Najmlađi preduzetnici najviše se odlučuju za otvaranje restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata.
Mladi koji osnivanju firme najčeše se opredjeljuju za veleprodaju, prevoz tereta i programiranje.
Kako je to biti mlad preduzetnik u Srbiji?
Milica Vujinović otvorila je kozmetički salon kada je imala 25 godina i već sedam godina živi svoj preduzetnički san.
Prije nego što je krenula put preduzetnišva, radila je u zdravstvenoj ustanovi i nekoliko kozmetičkih salona, a preseljenje iz Beograda u Novi Sad samo je ubrzalo tu odluku.
"Uvijek sam imala želju da imam nešto svoje, od prvog momenta kada sam počela da radim, pa dok nisam otvorila svoj kozmetički salon u Novom Sadu. Preselila sam se iz privatnih razloga, koji su me motivisali i pokrenuli da ostvarim i svoje poslovne planove", kaže Milica za Bloomberg Adriju i napominje da su joj roditelji bili velika podrška, posebno tata.
"Roditelji su mi pomogli i finansijski", ističe ona.
Više podrške i znanja
"Mislim da je mladima potrebno više podsticaja i više znanja o preduzetništvu. Mi živimo u sredini u kojoj je ustaljeno mišljenje da je nemoguće održati biznis bez neke veze i gdje se stalno čeka neki idealan momenat koji nikako da dođe", kaže Milica Vujinović.
Svoje preduzetničko iskustvo, Milica opisuje kao sjajno, iako, kaže, nije bilo lako ni u jednom momentu.
"Ni sad nije lako. Kada sam otvorila salon, radila sam samo ja, i bila sam u salonu po 12 - 13 sati dnevno. Ipak, iako je za preduzetništvo rad najbitniji, nije dovoljan. Bitno je imati i malo sreće. A ja je jesam imala, jer sam u novom gradu, gdje sam, bukvalno znala samo troje ljudi, izbarala da otvorim salon, na baš dobrom mjestu", priča Milica.
Olakšicama države do sopstvenog biznisa
Podršku preduzetništvu daje i država, kroz različite programe i institucije.
Poreska uprava je, na samom početku ove godine, najavila je da će osnovica za plaćanje doprinosa za preduzetnika paušalce koji namjeravaju da pokrenu svoj biznis biti umanjena za 50 odsto do kraja godine. Bez obzira na to da li je firma otvorena u januaru ili septembru 2024. godine, ova olakšica važi do 31. decembra 2024. Nakon toga, potencijalni preduzetnik prelazi na olakšicu od 20 odsto u sljedećoj godini.
Pored Poreske upave i Ministarstvo finansija pokrenulo je ove godine program bespovratih subvencija za pokretanje proizvodnje i razvoj inovativnih djelatnosti, što je dobra prilika za startapove koji teže inovacijama i tehološkom razvoju.
Uz smanjenje osnovice za plaćanje doprinosa, mladi već godinama mogu da konkurišu i za subvencije Nacionalne službe za zapošljavanje od 300.000 dinara za pokretanje biznisa. Glavni uslov je da se djelatnost ne bazira na trgovini, da je mlada osoba na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje i da je spremna da prođe kroz formlalnu obuku za preduzetništvo.