Nakon što je suosnivač, vlasnik i izvršni direktor ruske aplikacije za dopisivanje Telegram Pavel Durov uhapšen na aerodromu po slijetanju u Pariz zbog navodnog niza prekršaja, iz kompanije su saopštili da njihov prvi čovjek nema šta da krije. Francuski mediji prenijeli su da mu prijeti optužnica koja uključuje navode o terorizmu, drogi, pranju novca, prevari i krijumčarenju. U međuvremenu, vijest se odrazila i na tržišta, pa je kripto-novčić povezan s Telegramom drastično izgubio na vrijednosti.
Durov, koji je bio u pratnji svog tjelohranitelja i supruge, uhapšen je u subotu uveče na aerodromu Paris-Le Bourget, nakon što je privatnim avionom doletio iz Azerbejdžana. U izvještajima se navodi da je nalog izdala Francuska na zahtjev specijalne jedinice pri tamošnjem ministarstvu unutrašnjih poslova, zadužene za istragu zločina nad maloljetnicima, uključujući seksualnu eksploataciju na mreži, kao što je posedovanje i distribucija sadržaja seksualnog zlostavljanja djece.
Ovaj 39-godišnji milijarder, rođen u Sankt Peterburgu (tada Lenjingrad), osumnjičen je da nije preduzeo korake da spriječi kriminalnu upotrebu Telegrama, izvjestio je AFP.
Kako prenosi Bloomberg, na sajtu Telegrama se navodi da Durov živi u Dubaiju (gdje je sjedište Telegrama) i da je državljanin Francuske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, a ranije nije komentarisao da li se odrekao ruskog državljanstva, budući da je imao komplikovan odnos i s vlašću u rodnoj zemlji.
Prema francuskom pravnom sistemu, Durov bi u ponedjeljak mogao da bude izveden pred pariski sud, nakon što mu je produžen pritvor do nedjelje uveče.
Problemi i sa ruskom i sa zapadnim vlastima
Zapadne vlade su često kritikovale Telegram zbog nedostatka moderiranja sadržaja na servisu za razmjenu poruka, za koji stručnjaci kažu da otvara platformu za razmjenu poruka za potencijalnu upotrebu u pranju novca i trgovini drogom. Aplikacija je posebno popularna u Rusiji, Ukrajini i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza i rangirana je kao jedna od vodećih platformi društvenih mreža, sa oko 900 miliona aktivnih korisnika.
Telegram su kreirali Durov i njegov brat Nikolaj, programer i matematičar. Braća su se obogatila stvaranjem društvene mreže VKontakte 2006, koja je brzo postala popularna među Rusima. Ipak, Durov je pobjegao iz zemlje 2014. i prodao svoj udio u VKontakteu, pošto se oduprio pritisku vlade da objavi podatke ukrajinskih vođa tadašnjih protesta. Otprilike u to vrijeme se i javila ideja o kreiranju Telegrama.
"Radije bih bio slobodan, ne bih želio da primam naređenja od bilo koga", rekao je Durov proljetos u intervjuu sa bivšim voditeljem Fox Newsa Tuckerom Carlsonom.
Otac '100 djece' težak milijarde privlači pažnju na društvenim mrežama
Prema Bloombergovom indeksu milijardera, ruski Mark Zuckerberg (kako ga katkad zovu) "težak" je više od devet milijardi dolara. Forbes navodi i veću sumu - 15,5 milijardi. Medij takođe navodi da Durov ima ukupno petoro djece sa dvije bivše djevojke, a da je nedavno izjavio da je donirao spermu, što je dovelo do toga da zapravo, kao biološki otac, dobije 100 djece.
Rus je prisutan na društvenim mrežama, a kako prenosi Business Insider, u avgustu 2017, njegova objava na Instagramu kojom parodira ruskog predsjednika Vladimira Putina postala je viralna.
Durovova fotografija objavljena je pod haštagom #PutinShirtlessChallenge (Izazov "Putin bez majice"), koji poziva korisnike mreže da objavljuju fotografije na kojima su golih grudi, imitirajući time Putinov stil. "Dva Putinova pravila - bez fotošopa, bez pumpanja. Inače nisi alfa", napisao je Durov u toj objavi.
Durovov profil je te godine pronađen i na platformi za upoznavanje Tinder. Bloomberg je tada objavio da je Durov bio polugo na svojoj profilnoj fotografiji i da je poručio: "Ne tražim ovdje ništa ni ozbiljno ni neozbiljno. Samo se igram sa aplikacijom".
Poslije hapšenja uslijedile reakcije Rusije, Telegrama, pa i najbogatijeg čovjeka na svijetu
Zvaničnici ruske vlade izrazili su ogorčenje zbog hapšenja Durova i kritikovali, kako su naveli, dvostruke standarde Zapada u pogledu slobode govora. Ruska ambasada u Parizu zatražila je od francuske vlasti objašnjenje razloga za hapšenje osnivača Telegrama i navela da je ona dosad odbijala da sarađuje.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je na svom nalogu na Telegramu napisala da je 2018. godine grupa od 26 nevladinih organizacija, među kojima su Human Rights Watch, Amnesty International, Freedom House, Reporteri bez granica (engl. Reporters Without Borders) i Komitet za zaštititu novinara (engl. Committee to Protect Journalists) osudili odluku ruskog suda da blokira aplikaciju.
"Mislite li da će se ovoga puta obratiti Parizu i zahtijevati oslobađanje Durova?", napisala je ona, prenijela je Beta. Budući da je Durov odbio da se povinuje zahtjevima vlasti i dostavi podatke o korisnicima Telegrama, aplikacija je zabranjena u Rusiji 2018. godine, ali je zabrana ukinuta 2021. godine.
Kompanija sa sjedištem u Dubaiju takođe je reagovala na hapšenje, saopštivši da je njihova aplikacija, kako su rekli, "u skladu sa evropskim zakonima, uključujući Uredbu o digitalnim uslugama", te da je njeno moderiranje "industrijski standard".
"Durov nema šta da krije i često putuje u Evropu. Apsurdno je reći da su društvena platforma ili njen osnivač odgovorni za bilo kakve zloupotrebe", poručili su iz Telegrama.
Izvršni direktor Tesle i trenutno najbogatiji čovjek na svijetu, prema Bloombergovom indeksu milijardera, Elon Musk, iskazao je podršku Durovu objavom na X-u.
Uz objavljen video-isječak iz pomenutog intervjua sa Carlsonom, Musk je dodao haštag #FreePavel (Oslobodite Pavela).
Toncoin zabilježio dvocifren pad
Telegram je postao neraskidivo povezan sa kripto-sektorom i 2018. je sproveo sopstvenu inicijalnu ponudu toncoina, izvornog kripto-novčića njihovog blokčejna Telegram Open Network (kasnije preimenovanog u The Open Network).
Nakon izvještaja o hapšenju Durova, cijena toncoina je pala za čak 23 odsto. Digitalna imovina izgubila je oko 2,7 milijardi dolara tržišne vrijednosti, izvjestio je Bloomberg.
Prema podacima CoinMarketCapa, novčić se u međuvremenu oporavio i u ponedjeljak u 11 sati bio je u dnevnom plusu od 2,46 odsto, sa cijenom od 5,63 dolara.