Dok se domaće tržište nekretnina i dalje suočava s visokim cijenama, slabijom ponudom i neizvjesnostima, raste broj građana Srbije koji odlučuju da svoj kapital ulože van granica zemlje. Dobra vijest jeste i da to mogu učiniti putem zaduživanja kod domaćih banaka.
Od sunčanih plaža Grčke i Italije, pa do dalekog Dubaija, lista destinacija na kojima Srbi kupuju stanove, kuće i apartmane proširuje se iz godine u godinu, a motivi su razni. Neki žele vikendicu na moru, drugi sigurnu investiciju s dobrom stopom prinosa od izdavanja, dok treći gledaju nekretninu kao ulaznicu za boravišnu dozvolu ili korak ka preseljenju.
Ako pogledamo najatraktivnije lokacije na kojima građani Srbije u posljednje vrijeme ulažu u nekretnine, to su Grčka, Italija, Španija i UAE, konkretno Dubai.
Prema aktuelnim podacima sa sajta globalpropertyguide.com, prosječna bruto stopa u Grčkoj u drugom kvartalu ove godine iznosi 4,56 odsto, što je pad u odnosu na 4,73 odsto iz posljednjeg kvartala 2024. Kada je riječ o Italiji, bruto prinos na izdavanje nekretnine u prvom kvartalu 2025. godine iznosi 7,50 odsto, što znači da je došlo do rasta u odnosu na lanjski treći kvartal, kada je stopa bila 7,04 odsto. Prvi kvartal 2025. u Španiji donosi stopu prinosa od 5,60 odsto, što je pad u odnosu na 5,93 iz pretposljednjeg kvartala 2024. I na kraju, podaci za UAE govore da je prosječna stopa prinosa u drugom kvartalu 2025. iznosila 4,87, a to je pad sa 4,92 odsto zabilježenih u posljednjem kvartalu 2024.
'Zemlja paste i gelata' nudi mnogo više od toga
Na osnovu analize ovih podataka može se zaključiti da Italija prednjači s najvišom stopom prinosa, znatno iznad svih ostalih zemalja, što je čini privlačnim tržištem za investitore koji traže visoki povrat.
Iz agencije za promet nekretnina "Kupistanutrstu" za Bloomberg Adriju kažu da je Trst istorijski vrlo privlačan građanima Srbije, te da se baš u tom gradu sreće najveća srpska zajednica u Italiji. U ponudi imaju sve vrste nekretnina, broj kupoprodaja konstantno raste uprkos cijenama koje su naglo skočile između 2018. i 2022. godine, a posebno je velika potražnja za kućama na moru i u gradskim istorijskim centrima.
"Cijene novih stambenih stanova u centralnim dijelovima kreću se od 3.000 do 5.000 evra po kvadratnom metru. Na obali Trsta, vile s privatnim pristupom moru dostižu cijene oko 10.000 evra po kvadratu. Polovni stanovi u dobrom stanju kreću se između 2.000 i 3.000 evra po kvadratu, a u manje poznatim dijelovima grada su i niže", kažu u agenciji, i dodaju da agencijska provizija iznosi četiri odsto plus PDV, a da ostali troškovi zavise od same nekretnine.
Depositphotos
Iako je opala u međuvremenu, Španija nastavlja da drži srednju poziciju i da pruža solidan prinos. Grčka i UAE nude niže stope, s blagim padom, što ukazuje na stabilnost, ali i niži prinos po ulaganoj jedinici. Ipak, bitno je pomenuti da Dubai ima potencijal za viši prinos, od šest do osam odsto kod manjih jedinica, što je pomenuto i u GuestReadyju.
Dakle, sam emirat Dubai daje znatno veće prinose - prosječno 6,31 odsto (ako se pozovemo na globalpropertyguide.com), i uvijek je iznad prosjeka UAE. Po tipu nekretnina, bruto prinosna stopa za stanove iznosi 7,39, a za vile 5,26 odsto.
Za one koji žele da maksimizuju prihod od izdavanja, Italija je trenutno najatraktivnija destinacija. Rastući turizam, relativno stabilno tržište i potražnja za stanovima u gradovima poput Trsta, Rima ili Milana, doprinose dobrim rezultatima. Španija predstavlja zlatnu sredinu, uprkos aktuelnim potresima na tržištu nekretnina. Podaci sugerišu da je i dalje isplativo kupovati stanove u turističkim centrima poput Valensije, Barselone ili Malage. Ipak, treba uzeti u obzir nedavno ukidanje programa Zlatna viza u ovoj zemlji.
O benefitima Zlatne vize i najboljim lokacijama koje ih nude, više saznajte na LINKU.

Za one koji su spremni na veći rizik u zamjenu za potencijalno brži povrat ulaganja, Dubai može biti pravi izbor. Iako je prosječna bruto stopa nešto niža, manji stanovi u popularnim zonama poput Jumeirah Village Circlea ili Dubai Marine donose prinose iznad šest-osam odsto. Atraktivna poreska politika i konstantan priliv stranih stanara dodatno povećavaju privlačnost ovog tržišta, o čemu svjedoči i rastući priliv digitalnih nomada iz Srbije.
Na dnu ljestvice po visini prinosa nalazi se Grčka. Ipak, to ne znači da je ulaganje neisplativo - naprotiv. Grčka nudi stabilnost, niske poreze na imovinu i sve veću potražnju za sezonskim izdavanjem, naročito na ostrvima i u Atini.
"Najveća potražnja je u sjevernim dijelovima Grčke, prvenstveno zbog dobre povezanosti i dostupnosti automobilom, kao i razvijene turističke infrastrukture", rekao je za Bloomberg Adriju Nikola Nedeljković, direktor predstavništva Ellas Estatea u Srbiji. Prosječne cijene nekretnina u Atini kreću se od 2.000 do 4.000 evra po kvadratu.
Dušan Hajduk-Veljković, direktor predstavništva agencije Grekodom u Beogradu, potvrdio je trend koji primjećujemo i koji godinama ide uzlaznom putanjom. "Potražnja ljudi iz Srbije za nekretninama u Grčkoj je konstantna. Kupci su najviše zainteresovani za sjeverne dijelove zemlje, prije svega Halkidiki, Solun, šire područje oko Soluna i Olimpsku regiju."
Prema Nedeljkovićevim riječima, kupovina nekretnine u Grčkoj je relativno jednostavna, posebno ako se angažuju pouzdan advokat i notar. Kod novogradnje, proces traje svega dvije nedjelje, dok je kod starogradnje, zbog prikupljanja potrebne dokumentacije, realniji rok od dva do tri mjeseca.
- Dopunjeno podacima u dijelu o Trstu, tržištu i cijenama nekretnina.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...