U ponedjeljak, 29. siječnja, u 10 sati u prostorijama Hrvatskih autocesta (HAC) predviđeno je javno otvaranje ponuda temeljem natječaja javne nabave za izradu studijske i projektne dokumentacije, odnosno idejnog rješenja, za novi most koji bi spajao kopno i otok Krk.
To je zapravo trenutak kojim bi trebao biti načinjen prvi opipljiv iskorak prema ambicioznom projektu kojega je zamisao bitno unaprijediti prometni krajobraz otoka Krka i Primorsko-goranske županije.
Ideja projekta, poznato je, nije nova i predviđena je prostornim planom Primorsko-goranske županije, a potreba za njime prepoznata je još u Strategiji prometnog razvoja Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2030. godine.
Ono što ovaj projekt mosta čini, barem za naše prilike, posebnim je namjera da to bude istodobno i cestovna i željeznička veza kopna i Krka budući da je kod Omišlja predviđena izgradnja kontejnerskog terminala.
"Kako bi se što prije utvrdili uvjeti za izgradnju HAC je pokrenuo javnu nabavu za izradu studijske i projektne dokumentacije uključujući i ishođenje lokacijske dozvole za novi most Krk sa spojnim cestama. Procjena vrijednosti usluga projektiranja je 600 tisuća eura. U sklopu zahvata planira se obuhvatiti prometno-funkcionalnu cjelinu uključivo i pristupnu cestu s priključkom od autoceste do novog mosta i spojne ceste na otoku Krku do čvorišta Omišalj – sjever ukupne duljine zahvata oko 7 kilometara. Isto tako, postojeći most na Krku već je sada prekapacitiran, a ubuduće neće moći zadovoljavati teret koji bi prolazio tim pravcem s obzirom da je u planu izgradnja terminala u Omišlju, kao i kraka nizinske pruge koji bi od Krasice imao odvojak na Krk", kazala je za Bloomberg Adriju Kata Kuprešak iz odjela za korporativne komunikacije HAC-a.
I to bi od onoga što je u ovome trenutku poznato otprilike bilo to. Naime, kako su istakli naši sugovornici, teško je detaljnije govoriti o projektu za kojega idejno rješenje tek treba razviti i za čije dovršenje zasigurno treba pričekati između pet i sedam godina. Naravno, ako sve bude išlo bez zastoja koje nikad nije moguće isključiti jer će, primjerice, tek trebati razraditi model financiranja.
Kako je naveo HAC u natječaju, samo razdoblje za izradu studijske i projektne dokumentacije predviđeno je na tri godine.
"Cijeli projekt bi trebao trajati pet do sedam godina od ovog trenutka. To su veliki projekti, a ovo je tek vrlo rana faza. Ništa se konkretnije ne može znati dok se ne izradi projektna dokumentacija. Za izradu projektne dokumentacije i idejnog rješenja bi trebao biti odabran netko s referencama, netko tko već ima iskustva u takvoj vrsti projekata", kaže riječki arhitekt Vladi Bralić koji vodi vlastiti projektni ured Arhitektonsko-građevinski atelje.
Prema prostornom planu Primorsko-goranske županije, planirano je da se most izgradi na mjestu na kojemu je najkraća zračna linija između kopna i otoka.
Most bi bio dugačak oko 850 metara, no prometnu cjelinu projekta ne čini samo most, već i vijadukt duljine oko 900 metara i tunel duljine oko 740 metara.
Premda je sam most kraći no što je Pelješki most, sam zahvat po tehničkim, financijskim i vremenskim parametrima može se zahtjevnošću usporediti s objektom koji je cestovno jug Hrvatske izravno povezao s ostatkom zemlje.
"Novi krčki most apsolutno je po zahtjevnosti usporediv s Pelješkim mostom, tim više jer će imati i željezničku komponentu. Ipak treba reći da je ovo sve još uvijek vrlo rana faza, pa ovaj prvi natječaj još nema taj dio koji se odnosi na izgradnju željezničke pruge. Svi bi sada što prije htjeli znati što više detalja, no to je u ovoj početnoj fazi nemoguće. Lokacijska dozvola će biti bitan element jer u tom trenutku se zbilja određuje konkretan projekt", izjavio je za Bloomberg Adriju direktor tvrtke Rijekaprojekt Rene Lustig.
On je napomenuo da je njegova tvrtka, s obzirom na iskustvo koje ima u projektiranju i nadzoru gradnje složenih cestovnih i pomorskih infrastrukturnih građevinama, zainteresirana sudjelovati i u projektu novoga krčkog mosta, no dodaje da je zasad prerano govoriti o načinu i uvjetima.
Po riječima Bralića, nije zasad niti potrebno niti previše inteligentno nagađati o cijeni projekta dok god ne bude dovršena potrebna dokumentacija, a također je prerano nagađati o izvođaču.
"Tek nakon što se izradi dokumentacija, a dotad će proći tri do četiri godine, moći će se znati cijena u gabaritima plus-minus 10-20 posto. Vidimo da je kod Pelješkog mosta za izgradnju najkonkurentnija bila kineska ponuda, pa je tako i u ovom slučaju pitanje mogu li domaći izvođači, koji bi bili sposobni iznijeti projekt, biti i najkonkurentniji s ponudom", ocjenjuje Bralić.