Postupak dodjele podsticaja za direktna ulaganja u privredi u 2023. godini je završen, a ukupno 233 kompanije i samostalna preduzetnika iz Republike Srpske dobiće 14,5 miliona maraka iz Budžeta tog entiteta.
Vlada Republike Srpske u petak je usvojila Informaciju o sprovođenju javnog poziva za dodjelu podsticaja za direktna ulaganja u 2023. godini.
"Podsticajima vrijednosti 14,5 miliona podržana je realizacija opravdanih investicionih ulaganja privrednih subjekata u iznosu od 87,6 miliona, za nabavku proizvodnih linija, digitalizaciju proizvodnih procesa, CNC mašina, robota, lasera i druge opreme", naveli su u Vladi RS.
Ukupno 315 privrednih subjekata prijavilo se za podsticaj, a utvrđeno je da su 233 subjekta dostavila prijave koje su pravovremene, potpune i dopuštene, te da ispunjavaju propisane uslove.
Najveći podsticaj dodijeljen je kompaniji Hemofarm iz Banjaluke u iznosu od 390 hiljada KM, zatim SHP Celexu, takođe iz Banjaluke, koji je dobio podsticaj od 320.400 KM.
Slijedi Export City iz Prnjavora sa 313.771 KM te Mega drvo iz Bijeljine, kompanija kojoj je odobren podsticaj u iznosu od 269.862 KM.
Ukupno 16 privrednih subjekata dobilo je pojedinačno više od 200 hiljada maraka, dok ih je 30 ostvarilo pravo na podsticaj veći od po 100 hiljada KM.
Kompletan spisak kompanija i preduzetnika, s iznosima dodijeljenih podsticaja, možete pročitati na OVOM LINKU.
Idući korak je donošenje Rješenja o dodjeli podsticaja za direktna ulaganja u 2023. godini, nakon čega će Ministarstvo s privrednim subjektima zaključiti pojedinačne ugovore o dodjeli podsticaja.
"Postupak dodjele podsticaja za direktna ulaganja vođen je u skladu sa Zakonom o podsticajima u privredi Republike Srpske, Uredbom o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja i Odlukom o davanju saglasnosti na plan korišćenja sredstava", poručili su iz Vlade.
Od ukupnog broja prijava 81 privredni subjekt nije ispunio formalne i materijalne uslove utvrđene propisima, dok je jedan privredni subjekt odustao od podsticaja za direktna ulaganja.
Javni poziv za dodjelu podsticaja objavljen je 17. avgusta i bio je otvoren 30 dana.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria pisala, podsticajima za direktna ulaganja podržavaju se investicije privrednih subjekata za nabavku i uvođenje savremene opreme i tehnologije.
Najznačajnije investicije se odnose na nabavku novih ili polovnih (do 8 godina starosti) proizvodnih linija, digitalizaciju proizvodnih procesa, CNC mašina, robota, lasera i drugo. Osnovni cilj dodjele sredstava podsticaja za direktna ulaganja je poboljšanje efikasnosti poslovanja, unapređenje konkurentnosti i produktivnosti privrede.
Ministar privrede i preduzetništva u Vladi RS Vojin Mitrović rekao je u intervjuu za Bloomberg Adriju da je ove godine rađena analiza uredbe koja je definisala ove podsticaje i da su uočeni određeni nedostaci koji su u novoj uredbi praktično eliminisani.
"Cilj je unaprijediti, uvesti nove tehnologije, to su pitanja digitalizacije, robotizacije i to su stvari koje zaista podižu same tehnološke i proizvodne procese na jedan viši nivo kako bi oni mogli biti konkurentni", naveo je Mitrović.
I u budžetu za iduću godinu predviđen je skoro isti iznos, odnosno 14,6 miliona KM za dodjelu podsticaja za direktna ulaganja u privredi.
Podsjećamo, prošle godine dodijeljeno je 13,5 miliona marka iz Budžeta RS za nabavku savremenih tehnologija i nove opreme ili opreme koja nije starija od 12 godina, te za razvoj i inovacije.
Pored podsticaja za direktna ulaganja u privredi, u RS postoji i podsticaj za direktna ulaganja od posebnog značaja koji je usmjeren ka stranim investitorima. Godine 2022. donesena je prva uredba, a u maju mjesecu ove godine urađene su izmjene, pri čemu su subvencije za materijalna ulaganja povećane sa 15 odsto na do 30 odsto. Obaveza budućih investitora jeste da plate novozaposlenih radnika budu najmanje kao prosječna plata ili veće. Vlada je tim investitorima omogućila dvije godine plaćanja poreza i doprinosa.