Saudijska Arabija razmatra napore za privlačenje većeg broja vanjskih investitora kako bi ojačala svoje vodeće nogometno natjecanje, kao dio strateške preobrazbe koja je započela dolaskom vrhunskih igrača iz Europe.
Saudijska profesionalna liga razmatra mogućnost novih ugovora o emitiranju i partnerstava s privatnim kapitalnim društvima kako bi povećala atraktivnost natjecanja, dok se kraljevina trudi postati moćna sila u svijetu profesionalnog sporta, prema izvorima upućenim u strategiju.
Saudijski investicijski fond vrijedan 700 milijardi dolara i državna naftna kompanija Aramco prošlog su mjeseca preuzeli kontrolu nad nekoliko klubova u Pro ligi. Cilj je da novi vlasnici izgrade brend i prihode timova, a zatim prodaju udjele investitorima, uključujući globalne privatne kapitalne tvrtke, kako bi iskoristili njihovo iskustvo u nadzoru sportskih timova, rekao je jedan od izvora koji je želio ostati anoniman jer su razgovori povjerljivi.
Prestolonasljednik Mohammed bin Salman je učinio sport ključnim elementom diversifikacije ekonomije, s ciljem da se odmakne od nafte, promijeni konzervativnu sliku kraljevine i otvori više prostora za turizam. Nedavno je najavljeno pridruživanje Saudijskoj ligi vrhunskih igrača poput Karima Benzeme iz Real Madrida i Kalidoua Koulibalyja iz Chelseaja, koja već ima portugalsku superzvijezdu Christiana Ronalda. Vlada je također odvojila milijarde dolara za svoju LIV Golf turneju, koja privlači vrhunske igrače poput Phila Mickelsona i Dustina Johnsona.
Kompanije privatnog kapitala, među najvećim nedavnim ulagačima u nogometne momčadi i povezanu infrastrukturu, vodile su razgovore o ulaganju u lige u Francuskoj i Španjolskoj, iako su klubovi odbacili sličan plan u Njemačkoj. Također su preuzeli udjele u pojedinim timovima, uključujući RedBird Capital Partners u AC Milanu i Toulouse FC te Clearlake Capital u Chelseaju.
Pro liga Saudijske Arabije surađuje sa sportskom agencijom IMG kako bi sklopila kratkoročne sporazume s televizijskim kućama na oko 30 tržišta, uključujući Portugal, Kinu i Italiju, kako bi proširila međunarodnu izloženost natjecanju, rekao je izvor, dodajući da je prihod od tih ugovora manji od 10 milijuna dolara godišnje. Cilj je poboljšati uvjete ugovora kako se pridružuje više vrhunskih igrača i vrijednosti timova rastu, dodao je izvor. Ranije ove godine, liga je angažirala iskusnog stručnjaka za sportska prava Petera Huttona, bivšeg izvršnog direktora Eurosporta i Fox Sportsa, kao savjetnika.
Kraljevina je izjavila da se nada da će privatizacija klubova pomoći u četverostrukom povećanju godišnjih prihoda Pro lige Saudijske Arabije na 480 milijuna dolara do kraja ovog desetljeća. Natjecanje je privuklo pažnju medija u prosincu, kada je Ronaldo prešao u jedan tim sa sjedištem u Rijadu na ugovor koji navodno vrijedi 200 milijuna dolara godišnje.
Glasnogovornik Ministarstva sporta Saudijske Arabije nije odgovorio na specifično pitanje o želji privlačenja privatnih kapitalnih ulaganja u ligu. No, naveo je da je sezona 2022-2023. godine zabilježila najveću posjećenost uživo, s više od 2,2 milijuna ljudi koji su posjetili utakmice. Dodao je da su utakmice emitirane u 170 zemalja.