Svjetsko prvenstvo u nogometu u Kataru, čini se sve vjerojatnijim, bilo je više uvod u budućnost nogometa nego neka anomalija. Budućnost najvažnije sporedne stvari na svijetu, sudeći prema nedavnim odlukama FIFA-e, službenog upravnog tijela za nogomet, bit će isprepletena s turnirima u bogatim pustinjskim monarhijama Perzijskog zaljeva.
FIFA je prošle sedmice objavila da je kandidatura Saudijske Arabije za domaćinstvo Svjetskog prvenstva 2034. dobila višu tehničku ocjenu od zajedničke kandidature Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Meksika za prvenstvo 2026., izvijestio je Reuters. Zvanična odluka potvrđena je srijedu na vanrednm konguresu FIFA-e.
Ponuda Saudijske Arabije za organizaciju najvećeg nogometnog događaja na svijetu dobila je visoku ocjenu unatoč činjenici da bliskoistočna kraljevina mora izgraditi većinu stadiona za turnir. FIFA je u svom izvještaju o ocjenjivanju kandidatura navela kako je ponuda, unatoč nedostatku sportske infrastrukture, dobila prosječnu ocjenu od 4,2 na skali do pet.
Čitaj više
Derbi Sarajevo - Željo kao atraktivan turistički proizvod
Intervju s direktorom FK Sarajevo Tarikom Trbićem.
01.12.2024
Bundesligaši zbog Muska počinju da napuštaju X
St. Pauli otvorio Pandorinu kutiju, opisujući X kao "mašinu mržnje".
16.11.2024
Da li škole fudbala u regionu imaju šansu da stvore novog Messija
Fudbalske škole razlikuju se po stepenu stručnosti kadra, programima i uslovima za razvoj talenata.
07.01.2025
Six Kings Slam - teniski spektakl s neviđenim nagradnim fondom
Veoma iščekivani egzibicioni teniski turnir održava se od 16. do 19. oktobra u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji.
17.10.2024
Ambiciozni planovi za osam novih stadiona
Svi sportski objekti, uključujući planirani Maleabʿ al-Malik Salman ad-Duwali u saudijskoj prijestolnici Rijadu, kapaciteta 92.760 mjesta, trebali bi biti dovršeni do 2032. godine. Ipak, prema Reutersu, tri nova stadiona bit će završena za Azijski kup, koji će kraljevina ugostiti u siječnju 2027.
"Saudijska ponuda uključuje nekoliko ambiciozno planiranih stadiona, smještenih na jedinstvenim lokacijama, uključujući stadion princa Mohammeda bin Salmana u projektu Qiddiya i stadion Neom u okviru projekta The Line," navedeno je u FIFA-inu izvještaju.
Neom, urbani industrijski grad na obali Crvenog mora, veličine Belgije, koji bi trebao ugostiti gotovo devet milijuna ljudi, ključan je dio plana Vizija 2030 saudijskog prijestolonasljednika princa Mohameda bin Salmana.
Plan Vizija 2030. usmjeren je na stvaranje novih izvora gospodarskog rasta za kraljevinu, čije tri četvrtine proračunskih prihoda ovise o fosilnim gorivima. Sport zauzima visoko mjesto na popisu prinčevih prioriteta za diverzifikaciju gospodarstva, što je kraljevina već pokazala kupovinom vrhunskih nogometaša iz Europe.
Unatoč visokim ambicijama, neki su planovi morali biti ograničeni zbog rastućih troškova, uključujući projekt The Line, futuristički grad sa zrcalnim zidovima koji se proteže na 170 kilometara kroz arapsku pustinju.
Sport zauzima visoko mjesto na popisu Bin Salmanovih prioriteta za diverzifikaciju gospodarstva koje vodi.
Na kongresu FIFA-e sljedećeg mjeseca glasovat će se o odobrenju Svjetskih prvenstava za 2030. i 2034. godinu, iako za oba postoji samo jedna ponuda. Saudijska Arabija jedini je kandidat za prvenstvo 2034., dok zajednička kandidatura Maroka, Španjolske i Portugala ostaje jedina za 2030. godinu.
"Morat ćemo se naviknuti na to da je ovo nova stvarnost u sportu", rekao je Vid Dežman s Arena Sporta, komentirajući odluku o dodjeli domaćinstva Saudijskoj Arabiji.
Dodao je kako je arapski svijet sve prisutniji i u drugim sportovima, ne samo u nogometu. "Financijski su toliko moćni da si mogu priuštiti goleme investicije. FIFA-i i drugim organizacijama to naravno donosi zaradu i bolje financijske uvjete za reprezentacije i klubove."
"Visoka ocjena koju je Saudijska Arabija dobila nije iznenađenje jer FIFA praktički nije imala drugu opciju", izjavio je Tomaž Ambrožič, direktor tvrtke Sport Media Focus.
"Morat ćemo se naviknuti na to da je ovo nova stvarnost u sportu", rekao je Vid Dežman s Arena Sporta.
Nogometna igra petrodolara
Pravila igre u nogometnom svijetu u posljednje vrijeme određuju države na Arapskom poluotoku. Kao najveći igrač pojavila se upravo Saudijska Arabija, koja, pozivanjem superzvijezda poput Neymara i Cristiana Ronalda nastoji afirmirati svoju poziciju kao najnovije nogometne velesile. Duboki džepovi naftne monarhije obuhvaćaju i kupnju velikih nogometnih imena te je tijekom posljednjih godina država, primjerice, kupila engleski nogometni klub Newcastle United.
Kritičari tvrde da Saudijska Arabija koristi sport kako bi skrenula pozornost s kršenja ljudskih prava u zemlji, što se često naziva engleskim terminom sportswashing. Saudijska vlada poznata je i po suzbijanju neslaganja i strogoj kaznenoj politici prema kriminalcima.
Saudijska Arabija nema nogometnu tradiciju niti adekvatnu infrastrukturu, ali Ambrožić napominje da su slične primjedbe bile izražene i za Katar. "Katar je na kraju opravdao visoka očekivanja, organizirao turnir na visokoj razini i, unatoč određenim negativnim aspektima, istaknuo snažnu održivost zahvaljujući činjenici da je cijeli događaj bio organiziran praktički u jednom gradu", dodao je.
"S obzirom na to da će buduća svjetska prvenstva organizirati po tri države, a 2030. njih čak šest, spremnost Saudijske Arabije da sama ugosti prvenstvo u ovom trenutku prava je rijetkost", smatra Ambrožić.
"U budućnosti očekujem da će se u regiji kojoj pripada Saudijska Arabija organizirati više velikih sportskih događaja, uključujući Olimpijske igre", izjavio je Tomaž Ambrožić, direktor tvrtke Sport Media Focus.
Ambrožić upozorava da nogometno razvijene države više nisu spremne značajno ulagati u tako skupe događaje, pa kandidatura Saudijske Arabije trenutno predstavlja veliko olakšanje za FIFA-u. "Čak će i sljedeća dva europska prvenstva biti organizirana u suorganizaciji više država ili nogometnih saveza", dodao je.
Posljednjih godina u nogometnom svijetu, zbog kritika povezanih s troškovima, raste trend suorganizacije velikih turnira. "Suorganizacijom velikih sportskih događaja organizatori se oslobađaju golemih ulaganja u infrastrukturu, a posjetiteljima su smještaji financijski pristupačniji", istaknuo je Dežman, dodavši kako očekuje da će taj trend biti prisutan i u budućnosti.
"U budućnosti očekujem da će se u regiji kojoj pripada Saudijska Arabija organizirati više velikih sportskih događaja, uključujući Olimpijske igre", zaključio je Ambrožić.
Optužbe za nepoštivanje ljudskih prava
Strani mediji u međuvremenu iznose kritike na očekivano odobrenje bliskoistočne monarhije kao domaćina prestižnog nogometnog turnira za desetak godina. Zbog visokih temperatura pustinjskog podneblja turnir će se održavati zimi – slično kao i posljednje prvenstvo u Kataru.
Javili su se i zagovornici ljudskih prava. Saudijska Arabija, poput Katara, poznata je po ozloglašenom eksploatativnom radnopravnom sustavu kafala, koji desetljećima definira odnos između migrantskih radnika i njihovih poslodavaca u arapskom svijetu.
Kafala zahtijeva da migranti u državi imaju sponzora, obično poslodavca, odgovornog za njihove vize i pravni status. Organizacije za ljudska prava kritiziraju tu praksu jer omogućuje poslodavcima da oduzmu putovnice radnicima, najčešće iz siromašnijih dijelova južne Azije, i zloupotrebljavaju ih uz minimalne pravne posljedice.
Steve Cockburn, voditelj odjela za radnička prava i sport pri Amnesty Internationalu, u reakciji na FIFA-inu ocjenu izjavio je da je "ocjena kandidature Saudijske Arabije nevjerojatno oprana od strašnih postignuća te zemlje na području ljudskih prava". Dodao je i da "ocjena ne uključuje nikakve značajne obveze koje bi spriječile eksploataciju radnika, deložacije stanovnika ili uhićenja aktivista".