Bosanskohercegovačka Premijer liga je jača, atraktivnija i vrednija nego što se to čini na prvi pogled, a neke utakmice poput derbija Sarajevo - Željezničar imaju potencijal i mimo fudbala. U septembru ove godine igrani su najveći regionalni derbiji, a na utakmici Sarajevo - Željezničar bilo je najviše gledatelja, ističe za Bloomberg Adriju Tarik Trbić, v. d. direktora Fudbalskog kluba Sarajevo, argumentirajući time atraktivnost Premijer lige.
"Zašto sarajevski derbi ne bi bio turistički proizvod interesantan za zemlje regije i Evrope kao unikatno iskustvo koje svaki fudbalski simpatizer može ostvariti", kaže Trbić.
Konzumenti fudbala u BiH nisu upoznati kako je fudbal organiziran u najjačim ligama, gdje su klubovi samoorganizirani mimo saveza i oni upravljaju ligaškim takmičenjem, cjelokupnim marketinškim paketom. U regiji je HNL došao do rekordnih iznosa za TV prava i možda se tu može naći dobra praksa koju bi mogli iskoristit bh. klubovi, neke su od stavki na koje naglasak stavljaju ljudi iz domaćeg fudbala.
"Ono što mi možemo uraditi je da reorganiziramo samo takmičenje. Našom ligom ne rukovodi neko stalno tijelo, već komisija za takmičenje, znajući da svaki klub ima milionske rashode - nedovoljno", naglašava naš sagovornik.
TV prava za bh. fudbalske klubove nisu toliko značajan izvor finansiranja, kao što je to slučaj u velikim evropskim ligama, ali posljednjih godina ima napretka.
"Do 2015. godine ti iznosi su bili nikakvi, ali pojavom velikih oglašivača, klubovi ostvaruju određene prihode od TV prava... Taj segment u našoj industriji još nije razvijen i nadamo se da će zajedničkim aktivnostima svih aktera ona vremenom rasti", navodi Trbić.
U drugom sarajevskom kultnom klubu - Željezničaru, najveći je izazov kako omogućiti investitorima ulazak u same klubove, te su usmjereni prema organiziranju po tzv. njemačkom modelu.
Željo tako želi doći do strateškog partnera. Gotovo svi klubovi su organizirani kao udruženje građana i tako funkcioniraju više od 100 godina. Ovakva forma organiziranja je poželjna za početnu organizaciju klubova zbog uključivanja velikog broja različitih osoba u rad kluba.
"Nažalost, teško je profesionalizirati klub koji je organiziran na takav način, jer privatni kapital može samo preko donacije ili pozajmice finansirati rad... Čak i kada se ostvari pozitivan bilans na bankovnom računu, dobit se ne može isplatiti, jer je ovako organizirano sportsko društvo neprofitna organizacija", ističu često iz Želje.
Dio intervjua s Tarikom Trbićem bio je prikazan u emisiji Let's Play Money na Bloomberg Adria TV.