Netflix je za tri i po godine prikupio milion korisnika, Instagram za dva i po mjeseca, a ChatGPT za sedmicu. Open AI je ovom verzijom chatbota napravio veliku pometnju na tržištu vještačke inteligencije, trenutna procjena mu je oko 29 milijardi dolara, a Microsoft ulaže 10 milijardi u njegov daljnji razvoj.
Međutim, nekim stručnjacima se čini da ChatGPT možda nije baš onoliko revolucionaran koliko se priča.
"Ekipa iz Microsofta je 'razbila' kada je riječ o marketingu posljednjih nekoliko mjeseci i čim su vidjeli da Elon Musk ulaže milione, da broj korisnika svakodnevno raste, samim tim su se i oni uključili u tu priču. To nije slučajno, promjenu vidim u tome što će manje ljudi koristiti Google pretraživač, a više ChatGPT", rekao je Nebojša Bjelotomić, direktor "Digitalne Srbije" na konferenciji u Beogradu. On je rekao da se ne može složiti s tim da prisustvujemo revoluciji, već odličnom marketingu.
Masovno korištenje ovog bota učinilo je da se biznis zajednica upita kako vidi njegovu primjenu na tržištu, ali stručnjaci smatraju da je ovo projekt koji se tek razvija.
Govornici su se usaglasili da se ova tehnologija koristi već godinama, veliki publicitet oko ChatGPT-a digao se jer pruža mogućnost lične upotrebe.
"Dok je ne stavimo u određeni kontekst upotrebe, a da to nije lična, već mislim na javno dobro, ja je ne mogu priznati", rekao je Milen Janjić, direktor kompanije Intellya.
Do sada nemamo primjer na domaćem ili svjetskom tržištu da se korištenjem ove tehnologije automatizovao proces koji ranije nije bio moguć. Vještačka inteligencija je uticala na industriju poljoprivrede, zamijenila je ljude u fabrikama, a sada "napada" ljude u kancelarijama. Smanjenje broja zaposlenih u korporacijama zbog korištenja vještačke inteligencije i dalje nije na vidiku, u finansijskom sektoru za rješenje poslovnih izazova potrebna je empatija, a to je ono što vještačkoj inteligenciji nedostaje.
Marko Marjanović, direktor inovacija u kompaniji Artifiti, objašnjava kako se tehnologija i dalje koristi u obradi velike količine podataka, a potencijal ChatGPT-a vidi kroz olakšavanje života koji i dalje vodimo mi. "Budućnost ChatGPT-a vidim u primjeni integracija, gdje će on postati naš mali asistent i time ubrzati i unaprijediti naš rad", rekao je Marjanović.
ChatGPT svakodnevno prikuplja nove klijente, lakoća korištenja i brzina odgovora pokazuje da je dizajniran za komercijalnu upotrebu. Trenutna verzija nije krajnje upotrebljiva, fali mu određeni stepen tačnosti, ali on je i dalje u fazi testiranja. Međutim, kako budu dolazile investicije, to se lako može promijeniti.