Posljednji podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je bruto proizvodnja električne energije u Bosni i Hercegovini u julu 2022. godine iznosila 1.226 GWh, kada je uvezeno 392 GWh električne energije, a izvezeno 587 GWh. Za finalnu potrošnju je bilo raspoloživo 940 GWh.
Tako je na današnjoj sjednici Vlada Federacije BiH podržala inicijativu da kreditnim zaduženjima budu osigurana sredstva u ukupnom iznosu do 150 miliona eura za realizaciju projekta Vjetroelektrane "Poklečani".
Riječ je o kreditima od po 75.000.000 eura kod Evropske investicijske banke (EIB) i KfW-a.
Kako je obrazloženo, Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne (HZHB) Mostar u julu ove godine obratila se Federalnom ministarstvu finansija zahtjevom za pokretanje postupka za stvaranje obaveza po osnovu vanjskog državnog duga kod EIB-a i KfW-a u ukupnom iznosu do 150.000.000 eura za finansiranje ovog projekta.
Navedeno je da se predviđa izgradnja 20 vjetroturbina jedinične snage do 6,6 MW, ukupne instalirane snage 132 MW i očekivane godišnje proizvodnje od oko 436,96 GWh električne energije.
Elektroprivreda će izgradnjom ove vjetroelektrane proširiti proizvodne kapacitete za 14,6 posto te povećati godišnju proizvodnju za približno 20 posto, a u isto vrijeme reducirati ovisnost o hidrološkim uslovima i cijenama električne energije na tržištu. Realizacijom će se povećati i ekonomska konkurentnost, što rezultira konkurentnijim cijenama električne energije.
Pročitajte više: Građani moraju dobiti aktivniju ulogu u proizvodnji struje iz OIE
U junu ove godine Vlada je utvrdila i Parlamentu FBiH uputila Nacrt zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije (OIEiEK). Riječ je o jednom od ključnih zakona koji energetski sektor naše zemlje približavaju EU standardima.
Vlada je danas usvojila i informacije Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o aktivnostima i dala prethodne saglasnosti u postupku izdavanja energetskih dozvola privrednom društvu ECO-WAT d.o.o. Kiseljak za izgradnju pet fotonaponskih elektrana (A1, A2, A3, A4 i A5).
Svaka od ovih solarnih elektrana je instalisane nazivne i odobrene snage priključenja od po 4,999 MW te planirane godišnje proizvodnje električne energije od po 7.150,086 MWh. Fotonaponske elektrane će, kako je planirano, biti građene na lokalitetu općine Stolac, u Poslovnoj zoni Hodovo.
Više na: Ulaganja u obnovljive izvore energije moraju se učetverostručiti do 2030.
Prema podacima Agencije, u ukupnoj bruto proizvodnji struje u junu, hidroelektrane su učestvovale sa 25,9 posto uz 318 GWh, termoelektrane koje su proizvele 865 GWH sa 70,6 posto, a solarne i vjetroelektrane su proizvele 43 GWh te tako u ukupnoj proizvodnji učestvuju sa 3,5 posto. Ipak, u poređenju s julom prošle godine, kada je proizvodnja iz solarnih i vjetroelektrana iznosila 29 GWh, zabilježen je rast.