Apple Pay u Bosni i Hercegovini (BiH) i dalje nije službeno dostupan, ali postoje najave da bi se to uskoro moglo promijeniti. Nakon što je NLB Banka Banja Luka svojim klijentima omogućila Garmin Pay i Google Pay, spremno dočekuje implementaciju Apple Pay usluge za svoje postojeće i nove klijente.
NLB Banka Banja Luka intenzivno je usmjerena na poboljšanje digitalnih usluga koje nude klijentima, kaže u razgovoru za Bloomberg Adriju Martin Mavrič, član Uprave, CIO/COO, u NLB Banci Banja Luka, nadležan za informacione tehnologije i operativno poslovanje.
NLB Banka je aplikaciju za mobilno bankarstvo - mKlik lansirala prošle godine, feedback od korisnika je izuzetno pozitivan. Više od 60 odsto klijenata NLB Banke Banja Luka koji su instalirali aplikaciju, i koriste je, što je značajan procenat ako se uzme u obzir da podaci iz 2023. godine pokazuju da 2/3 onih koji u različitim bankama u BiH imaju elektronsko bankarstvo, uopšte ga ne koriste.
Čitaj više

Banke u RS: Nova i NLB lideri, Addiko i BPŠ bilježe pad dobiti
Banke u Republici Srpskoj (RS) lani su ostvarile neto dobit od 247 miliona maraka, što je za 31 odsto više u odnosu na 2023. godinu (189 miliona KM).
15.03.2025

Slovenci povlače 14,7 miliona KM dobiti iz NLB Banke Banja Luka
Dobit NLB Banke Banja Luka raspoređuje se u dva dijela, za isplatu dividende akcionarima i redovni osnovni kapital.
31.05.2024

(R)evolucija finansijskog sektora: Ključni trendovi, prilike i izazovi
Konferencija (R)evolucija finansijskog sektora, u organizaciji Bloomberg Adrije, okupila je u srijedu vodeće stručnjake i donosioce odluka.
20.02.2025

Digitalizaciju finansijskog sektora usporavaju propisi, ali i ljubav prema kešu
Na prvom panelu "Provjera stvarnosti u finansijskom sektoru" s predstavnicima finansijskog sektora razgovarali smo o ključnim izazovima koji oblikuju ovaj sektor.
19.02.2025
Mavrič ističe da u NLB Banci Banja Luka imaju drugačije pokazatelje i da trenutno dosta rade na unapređenju digitalnih usluga banke.
"Prvi smo u BiH klijentima omogućili Google Pay uslugu kroz integraciju u NLB Pay platformu. Uveli smo Google Pay, prvi i jedini na tržištu omogućili smo i Garmin Pay uslugu kojom klijenti imaju i mogućnost digitalnog plaćanja putem pametnog sata. Takođe, prvi i jedini smo na tržište uveli i Smart POS opciju prihvata plaćanja za preduzetnike i želja nam je da tim tempom nastavimo i da prvi na tržištu za klijente omogućimo Apple Pay. Primijetili smo da su građani BiH svaku inovaciju dočekali spremno i da sve više koriste digitalne kanale", kaže Mavrič.
Prema iskustvu iz Slovenije, gdje je NLB istovremeno uvela Apple Pay i Google Pay, dodaje Mavrič, vidljivo je da je korištenje Apple Paya skoro četiri puta veće od korištenja Google Paya.
"Klijenti koji koriste Apple Pay su usmjereni na digitalne kanale i korištenje digitalnih plaćanja. Sam Apple je gadget orijentisan, pa tako i korisnici Applea, i tu se vidi razlika u broju transakcija", pojašnjava Mavrič.
Marin Mavrič (DDays konferencija, ustupljena fotografija))
Digitalni potpis je uslov za potpunu digitalizaciju
Primjena digitalnog potpisa u BiH se i dalje čeka i neophodna je veća edukacija stanovništva o prednostima njegovog korištenja.
"Ne zavisi sve od digitalnog potpisa, ali digitalni potpis je jedan od koraka da dođemo do potpune digitalizacije", ističe Mavrič, koji je o digitalizaciji u bankarskom sektoru govorio i na nedavno održanoj konferenciji DDays u Banjoj Luci.
Digitalni potpis nije neophodan, dodaje on, da klijenti koriste druge digitalne alate preko mobilnog bankarstva, kao što su slanje zahtjeva za gotovinski kredit, digitalno plaćanje, promjena iznosa limita na računu itd.
"Za klijente koji žele da završe sve korake za odobrenje kredita bez dolaska u banku digitalni potpis je neophodan, te vjerujemo da će uskoro i taj segment biti omogućen. Takođe, imamo određene kompleksne proizvode koje će klijenti vjerovatno teže da prihvate kroz digitalne kanale. Na primjer, kada govorimo o hipotekarnom kreditu, postoje koraci koji ne mogu da se realizuju preko digitalnih kanala", pojašnjava Mavrič.
Sve u svemu, u NLB Banci Banja Luka su zadovoljni jer je njihova digitalna penetracija za NLB mobilno bankarstvo dobra, iako vide još potencijala za rast.
Prilagođavanje klijenata, ali i zaposlenika banke, novim tehnologijama
Uvijek kad se uvodi određena promjena u poslovanju, pa i u primjeni novih tehnologija, postoji određeni period prilagođavanja.
"Prilagođavanje klijenata, zaposlenika u banci ili određene treće strane je neophodno. To je prirodan pristup promjenama. Kroz digitalizaciju, mi smo značajnije ubrzali interne procese u banci i olakšali posao radnicima u banci i filijalama, kao i interne strukture u pozadinskim poslovima", kaže Mavrič.
Neophodno je, dodaje, da banka, regulator i druge nadležne institucije zajedno rade na edukaciji klijenata i zaposlenika po pitanju digitalizacije, ali i vještačke inteligencije - AI (Artificial Intelligence), o čemu su započeli interne edukacije u NLB Banci.
"Klijenti treba bolje da razumiju vještačku inteligenciju, a takođe i naši zaposlenici. Treba da budemo svjesni rizika, ali i prednosti koje nosi AI. Banka je posvećena tome, a uporedo konstantno unapređujemo i cyber sigurnost", ističe Mavrič.
Cyber napadi najčešće su posljedica greške klijenata koji sami podijele šifre za pristup svojim računima. "Možemo dosta odraditi tehnički i kroz dvofaktorske autentifikacije i lozinke, ali najviše treba da se radi na edukaciji klijenata, jer u 90 odsto slučajeva klijent sam da lozinku nekome za koga želi da ima pristup njegovom računu", naglašava Mavrič.
Prijetnje postaju još sofisticiranije s razvojem vještačke inteligencije, a poznat primjer je da je pomoću AI simuliran govor finansijskog direktora jedne od banaka u svijetu, prilikom čega je od radnika te institucije zatražena isplata novca.
"Važno je povećanje svijesti o prijetnjama koje se mogu pojačati uz pomoć AI. S druge strane, AI izuzetno može pomoći i u zaštiti od napada i NLB Banka Banja Luka već dvije godine sarađuje s Elektrotehničkim fakultetom Banja Luka i radimo na poboljšanju internih procesa, na uvođenju AI za prepoznavanje negativnih objava, koristimo i alate koji su u sklopu Microsoft licenci, u ovom slučaju Copilot da ubrzamo procese", kaže Mavrič.
Unapređenje ponude proizvodima iz sektora osiguranja
NLB Banka Banja Luka radi na organskom rastu kroz ponudu bankarskih proizvoda i kroz partnerstvo s osiguravajućim kućama proširili su svoju ponudu. "Pored bankarskih usluga, pojačali smo saradnju s osiguravajućim kućama, tako da, osim osiguranja korisnika bankarskih usluga, klijenti NLB Banke Banja Luka mogu da osiguraju svoju imovinu, ali i da obezbijede životno, putno ili zdravstveno osiguranje", zaključuje Mavrič.
Podsjećamo, NLB kao grupacija je prošle godine proširila djelovanje na leasing sektor putem preuzimanja Summit Leasinga, preko kojeg je sada prisutna i u Hrvatskoj.