FinTech kompanije koju omogućavaju kupovinu s odgodom plaćanja (Buy Now, Pay Later) nakon što su uzdrmale navike kupovine generacije Z, sada ciljaju na poslovna plaćanja kao na sljedeći sektor koji je zreo za promjene.
Startupi kao što su Billie, Mondu, Tranch i Tillit nude BNPL rješenja koja kupcima omogućavaju da svoja plaćanja podijele na rate sada nastoje kompanijama osigurati dio industrije vrijedne 700 milijardi dolara (1,3 biliona KM) - tako da kompanijama daju kratkoročne zajmove kao pomoć u upravljanju svakodnevnim poslovima.
Pročitaj više: RokPay, prvi bh. FinTech koji omogućava kupovinu s odgodom plaćanja
Korištenje kratkoročnih kredita, ponajviše putem finansiranja lanca snabdijevanja, postalo je žila kucavica za kompanije koje se suočavaju s nizom problema, od karantina povezanih s Covidom-19 do rastućih ulaznih troškova u inflacijskom okruženju. S nekoliko tehnoloških učesnika u sektoru – i spektakularnim neuspjehom Greensill Capitala – industrijom i dalje dominiraju etablirani zajmodavci kao što su Barclays Plc i HSBC Holdings Plc u Velikoj Britaniji i Deutsche Bank AG u Njemačkoj.
BNPL kompanije doživjele su pad vrijednosti ove godine, jer rast stopa diljem svijeta dovodi u pitanje održivost njihovih poslovnih modela. No mnogi kažu da će se jednostavnost korištenja koju takve kompanije mogu donijeti starim kreditnim proizvodima pokazati pobjedničkom formulom u ovom dijelu tržišta.
"Ove B2B BNPL kompanije mogu lako osvojiti tržišni udio sporih tradicionalnih banaka", rekla je Lily Shaw, investitorka u sjevernoameričkoj kompaniji rizičnog kapitala Omers Ventures, koja trenutno ne ulaže u sektor, ali aktivno traži prostor za to. "Profili rizika banaka postavljeni su na takav način da se ne mogu dovoljno brzo kretati."
Baza Berlin
Billie i Mondu modelu pristupaju kroz BNPL objektiv; nudeći malim poduzetnicima slično iskustvo pri kupovini uredske opreme kao što bi ljubitelji mode kupovali Guccijevu torbicu koristeći Klarna ili Afterpay.
"Ako je tipična transakcija BNPL-a između poduzeća i potrošača 80-90 eura (150-176 KM), naše su tipične transakcije oko 10 puta veće", rekla je Aiga Senftleben, suosnivačica Billieja koju podržava Sequoia. Kompanija sa sjedištem u Berlinu, koja je procijenjena na 640 miliona dolara (1,2 milijarde KM) u posljednjem krugu finansiranja, radi s bankama kao finansijskim partnerima i trenutno posluje u Njemačkoj, Austriji i Švedskoj.
Suosnivač Mondua Malte Huffman rekao je da se nada da će napraviti prodor u prostor finansiranja trgovine, posebno s obzirom na to da se sve više poslovnih transakcija obavlja online. "Vjerujemo da postoji tržišna prilika od 200 milijardi dolara (383,6 milijardi KM) za B2B BNPL samo u Evropi i SAD-u", rekao je.
Samo je u Njemačkoj, naprimjer, bilo 200 milijardi eura poslovnih transakcija e-trgovine realiziranih u 2021. godini, u poređenju s 86,7 milijardi eura (391,1 milijarda KM) e-trgovine između poduzeća i potrošača, prema podacima Statista, istraživačke kompanije.
Bolovi rasta
Unatoč velikom padu vrijednosti, BNPL kompanije kao što su Klarna, Afterpay Ltd. i Affirm Holdings Inc. uzdrmale su sektor e-trgovine aplikacijama prilagođenim korisnicima i popularnošću među osobama od 18 do 24 godine, prisilivši mnoge tradicionalne banke kao što je Natwest Group Plc za pokretanje konkurentskih ponuda.
Prednost koju imaju ovi B2B BNPL startupi jeste ta da se tradicionalne banke mogu povući iz ovog sektora usred sve lošijih ekonomskih izgleda, čime se smanjuje konkurencija, prema Jeffu Tijssenu, voditelju globalnog fintecha u konsultantskoj kompaniji Bain & Co.
"Rješava neka važna pitanja novčanog toka za poduzeća, a uključeni su i neki veliki investitori kao što su Sequoia i Klarna", rekao je. "Usporavanje ekonomije pružit će im prilike, ali bi moglo imati i negativan učinak. Još je rano".