Većinski vlasnik Naše banke iz Banjaluke kompanija GI Finance iz Zvornika, koja je dio grupacije Galens Invest iz Srbije, odlučila je da ide u otkup akcija od manjinskih akcionara, da poveća kapital banke, a planira i promjene u Nadzornom odboru banke.
Prenos akcija
Vanredna Skupština akcionara banke zakazana je za 12. septembar, a među predloženim odlukama je i Odluka o prenosu akcija na otkupioca uz plaćanje primjerene novčane naknade.
U odluci se navodi da akcijski kapital banke iznosi 33.182.313 KM, a kontrolni akcionar i otkupilac je kompanija GI Finance koja ima udio od 99,67308789 odsto u ukupnom broju akcija banke.
"Broj akcija koje se prenose na Otkupioca, uz plaćanje primjerene novčane naknade, je 108.477 akcija, što čini 0,3269 odsto od ukupnog broja akcija. Otkupilac je odredio visinu naknade koju treba isplatiti manjinskim akcionarima za prenos akcija, uzimajući u obzir imovinske i finansijske prilike Društva", navode u Našoj banci.
Novčana naknada koju će Otkupilac isplatiti manjinskim akcionarima za prenos akcija iznosi 0,80 KM po jednoj akciji ili ukupno 86.781 KM.
Na visinu naknade obračunava se zatezna kamata koja teče od upisa odluke o prenosu akcija na Otkupioca do isplate manjinskim akcionarima.
Akcijama banke od početka godine trgovano je samo jednom, u maju, i tada je cijena po akciji iznosila 0,72 KM. Prije toga trgovanje je bilo u avgustu prošle godine po istoj cijeni.
Reviziju primjerenosti naknade koju nudi Otkupilac, izvršila je revizorska kuća KONTAL iz Banjaluke koju je, na prijedlog Otkupioca, imenovao Okružni privredni sud u Banjoj Luci.
Povećanje kapitala
Na vanrednoj Skupštini je i Odluka o povećanju kapitala emisijom redovnih (običnih) akcija, koja je upućena investitorima koji će za upisane hartije od vrijednosti uplatiti iznos od najmanje 100.000 KM po investitoru za svaku pojedinačnu ponudu.
Banka emituje 5.000.000 akcija, nominalne vrijednosti jedna marka po jednoj akciji, ukupne nominalne vrijednosti emisije 5.000.000 KM.
Nakon povećanja osnovnog kapitala po osnovu ove emisije akcija, osnovni kapital Banke će iznositi 38.182.313 KM.
Cilj je povećanje osnovnog i ukupnog kapitala, podrška daljem rastu i razvoju banke i realizacija strateškog plana banke, navedeno je u predloženoj odluci.
Emitent će novčana sredstva prikupljena ovom emisijom akcija plasirati za odobravanje kredita, a očekivani efekti su jačanje i disperzija kreditnog portfolija, kao i jačanja kapitalne pozicije banke radi ostvarenja projektovanog rasta, jačanje pozicije banke na tržištu finansijskih usluga uopšte, zadovoljavanje potreba klijenata na tržištu Bosne i Hercegovine.
Emisija će se uputiti investitoru GI Finance. Prodajna cijena akcija iznosi jednu marku po jednoj akciji, a kriterijum uspješnosti emisije je upis i uplata 60 odsto od ukupnog broja emitovanih akcija.
Postojeći akcionari imaju pravo preče kupovine akcija ove emisije, srazmjerno njihovom procentualnom učešću u akcijama sa pravom glasa u Skupštini društva.
Podsjećamo, Naša banka je do sada imala dvije emisije ESG obveznica, prvu od 7.000.000 KM, a uplaćeno je 4.227.000 KM. Nakon toga je izvršen prijevremeni otkup ovih obveznica i one su u potpunosti isplaćene. Nakon toga su emitovane ESG obveznice od 4.200.000 KM, a uplaćeno je 3.377.000 KM.
Više:
Banka iz BiH prva u regiji emituje ESG obveznice na lokalnoj berzi
Prva emisija ESG obveznica u BiH završena uspješno, u posljednji mah
Zarada Naše banke u prvoj polovini ove godine je iznosila 791 hiljadu maraka i pala je za skoro duplo u odnosu na prvih šest mjeseci lani, kada je iznosila 1,49 miliona KM.
Iako su bilježili rast neto prihoda po osnovu kamata, naknada i provizija, u Našoj banci su imali i rast troškova poslovanja.
Promjena u Nadzornom odboru
Planira se i promjena člana Nadzornog odbora banke. Predloženo je razrješenje Nenada Zlatanovića sa danom 30. septemar 2024. godine, na lični zahtjev.
Za novog člana NO predloženo je imenovanje Nedeljka Kačara, od 1. oktobra 2024. godine, na period do 5. septembra 2027. godine.
Istorija Naše banke
Naša banka nastala je na temeljima Pavlović International Banke, koja je zvanično ugašena 7. novembra 2019. godine.
GI Finance povećala je udio u banci s 11,5 odsto na 73,2 odsto nakon ponude za preuzimanje polovinom prošle godine. GI Finance je u ponudi nastupio zajedno sa Galens Investom, koji je imao 22,24 odsto udjela u Našoj banci i G-Inženjeringom koji je imao 4,13 odsto udjela.
Nakon ponude za preuzimanje, zajednički vlasnički udio GI Finance, Galens Investa i G-Inženjeringa u Našoj banci iznosio je 99,60 odsto.
Više:
GI Finance postao većinski vlasnik Naše banke
Grupacija iz Srbije potpuno preuzima Našu banku iz Banjaluke
Vlasništvo je ove godine prebačeno na prvu kompaniju - GI Finance, koja pripada grupaciji Galen Invest iz Srbije, jednoj od vodećih investiciono-građevinskih firmi koja posluje u Novom Sadu, Beogradu, Zvorniku te na Zlatiboru i Jahorini.
Kompanije su u vlasništvu porodice Aleksandra Galića.