Još uvijek se borimo s predrasudama da je osiguranje nepotrebno i skupo, kazao je Eldar Dudo, direktor Uniqa osiguranja u Bosni i Hercegovini. U intervjuu za Bloomberg Adriju on je govorio o zahtjevima koje naše tržište postavlja pred osiguravajuće kuće, kretanjima na tržištu, pravnim izazovima...
U prošloj godini osiguravajuće kuće u BiH bilježile su rast premija od skoro 12 posto. Kako se iz samog sektora gleda na to, te da li biste u ovoj godini bili zadovoljni takvim stopama rasta?
U protekloj godini tržište osiguranja u BiH doživjelo je jedan blagi, ali itekako značajan iskorak po pitanju razvoja neobaveznih osiguranja. Iako najveći dio portfelja i dalje zauzima osiguranje od autoodgovornosti (cca. 50 posto), uočen je rast učešća osiguranja imovine i dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja na tržištu. Ako posmatramo visinu premije u FBiH, zdravstveno osiguranje bilježi rast od 27 posto, a imovina 19 posto. Ove promjene i porast premije možemo pripisati, pored ostalog, i raznim ekonomskim i klimatskim izazovima. Učestala pojava poplava i zemljotresa osvijestila je stanovništvo, ali i poslodavce o važnosti zaštite imovine.
UNIQA Osiguranje od samog početka poslovanja bilježi kontinuirano povećanje premije, što za nas predstavlja dodatan razlog da se konstantno razvijamo i ulažemo u naše poslovanje. Bez inovativnih ideja i razvoja novih proizvoda i usluga, nijedna osiguravajuća kuća ne bi mogla dugoročno opstati na tržištu, jer se ono sve brže mijenja. Svakako, nadam se da će nam i ova godina donijeti dobre rezultate. Statistika za FBiH u prva dva mjeseca 2024. godine pokazuje rast premije kompletnog tržišta od 14,7 posto u odnosu na isti period u 2023., što predstavlja odličan start godine.
Koji su glavni izazovi koji stoje pred osiguravajućim kućama te kako povećati prodaju onih osiguranja za koja građani nisu zakonski obavezni?
Kao najveći izazov bih istakao finansijsku pismenost i nisku svijest o važnosti osiguranja. Još uvijek se borimo s predrasudama o tome da je osiguranje skupo i nepotrebno, a tek kada nastupi neželjeni slučaj (šteta), ljudi shvate police osiguranja i sve koristi. Ne smijemo zaboraviti ni ekonomske aspekte, kao što je trenutno prisutna inflacija, koji mogu utjecati na sposobnost građana da plaćaju premije osiguranja i moguće ih je učiniti manje sklonima ulaganju u dodatno osiguranje.
Ono na čemu trebamo raditi jeste da uložimo zajedničke napore u educiranje građana o prednostima i važnosti različitih vrsta osiguranja putem kampanja, radionica i javnih događaja. UNIQA već nekoliko godina podržava projekte koji se bave ovom tematikom, međutim potrebna je kontinuirana prisutnost većine osiguravajućih kuća, kao i nadležnih ministarstava kako bi obuhvatili što veći broj građana.
Kakvo je stanje u BiH u vezi s osiguranjima imovine, konkretnije osiguranjem od posljedica zemljotresa? Primijetite li neki porast potraživanja zbog učestalih zemljotresa u posljednje vrijeme?
Sama činjenica da smo u protekloj godini imali znatno povećanje učešća osiguranja imovine u portfelju tržišta, očit je pokazatelj da potraživanja za određenim osiguranjem rastu kada smo suočeni s konkretnim prijetećim situacijama. Ovo povećanje interesovanja je i odlična prilika za osiguravajuće kuće da ulože napore da proizvode prilagode, odnosno kreiraju shodno potrebama građana kako po vrsti pokrića tako i cjenovno. Ne smijemo zaboraviti da je uloga svakog osiguravajućeg društva da pruži zaštitu i podršku klijentima u izazovnim trenucima.
U BiH posluju 24 osiguravajuće kuće, ako se ne varam. Je li to prevelik broj za jedno malo tržište te kako generalno gledate na sam sektor?
Bosna i Hercegovina ima specifično i kompleksno tržište osiguranja. Pored prevelikog broja učesnika na malom i nedovoljno razvijenom tržištu Bosne i Hercegovine, postoje i mnogi pravni izazovi, počevši od različitih zakona u entitetskom poslovanju, više regulatornih agencija, kao i različiti kapitalni zahtjevi u entitetima.
Veliki broj osiguravajućih kuća na tržištu podrazumijeva i smanjenje profitabilnosti, jer se moraju održati konkurentske cijene koje vrlo često nisu realne i manjim društvima ne ostavljaju prostora za ispunjenje kapitalnih zahtjeva. Drugi izazov jeste da prevelik broj igrača na tržištu može ograničiti inovacije u industriji osiguranja, jer su društva oprezna s ulaganjem u razvoj novih proizvoda i usluga s obzirom na to da se suočavaju s velikom konkurencijom, nerealnim cijenama i niskom profitabilnosti.
Često ističemo digitalizaciju i digitalnu transformaciju kao imperativ za daljnji razvoj. Kako ubrzati taj proces te kako on izgleda iz perspektive UNIQA osiguranja?
U proteklih nekoliko godina kompletan sektor osiguranja je prilagodio svoju strategiju poslovanja i fokus dodatno stavio i na digitalne usluge. Ovaj online trend je bio prisutan već u proteklih 7-8 godina, međutim pravi poticaj je dobio 2020. godine pojavom pandemije COVID-a. Od tada, ne samo sektor osiguranja, već i kompletna globalna privreda je najveći razvojni fokus stavila upravo na digitalizaciju.
Ako posmatramo BiH tržište osiguranja, moram istaći da je UNIQA bila pionir u e-poslovanju, jer smo već od 2013. godine imali opciju online prijave štete i Viber bot, a među prvima smo imali i web shop. Sada naravno imamo i "full-service" online platformu za kupovinu, plaćanje, prijavu štete i provjeru statusa zahtjeva te možemo reći da je većina naših procesa digitalizirana.
Bez promjene strategije na digitalizaciju, ne vjerujem da ijedno osiguravajuće društvo može opstati u 21. stoljeću. Nove generacije koje dolaze su opredijeljene za digitalizaciju, ali su isto tako i više osviješteni po pitanju klimatskih promjena, a kao primjer bih istakao činjenicu da već sada preferiraju digitalne dokumente u odnosu na printanu formu.
U današnjici, trendovi za razvoj digitalnih usluga mogu jedino rasti. Čitav svijet postaje iz dana u dan sve više ovisan o informacionim tehnologijama i vjerujem da će se u narednih 5-10 godina tradicionalni način poslovanja znatno smanjiti.
Zbog novog regionalnog načina poslovanja, koje smo započeli 2022. godine, UNIQA ukorak prati trendove u susjednim zemljama i vjerujemo da će naša nova IT struktura donijeti novi iskorak i inovacije za kompletno tržište osiguranja u Bosni i Hercegovini, ali i našoj regiji.