Da se lizing društva suočavaju s problemima, pokazuje i posljednji izvještaj o poslovanju lizing društava koji je objavila Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine. Naime, iako je ovaj sektor poslovao pozitivno u prvom kvartalu ove godine, u poređenju s istim periodom prošle godine dobit je manja za 800.000 KM.
Tako su četiri lizing društva (Scania Leasing, Raiffeisen Leasing, Porsche Leasing, Sparkasse Leasing) u prva tri mjeseca ove godine zaradila 1,5 miliona KM. Ukupni prihodi lizing društava u FBiH su u poređenju s prvim kvartalom 2022. porasli za 31 posto, a najveći izvor prihoda su naknade za operativni najam. Ukupni rashodi su zabilježili rast od 52 posto.
"Rashodi od kamata i slični rashodi su veći u odnosu na isti period prethodne godine za 2,6 posto, čemu je najviše doprinijelo povećanje ove stavke za 257,6 posto kod jednog lizing društva koje ima 44,7 posto učešća u ovoj bilansnoj poziciji, a činjenica je da su i ostala društva iskazala značajno povećanje ove stavke", navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo FBiH.
Kamatni rashodi na uzete kredite, kao dominantna stavka rashoda od kamata, zabilježili su rast od 238,2 posto.
U istom periodu zabilježen je rast aktive za 8,7 posto u odnosu na kraj 2022. godine, a na dva lizing društva otpada 66,7 posto ukupne aktive lizing sektora u FBiH.
Najveći dio aktive se odnosi na potraživanja po finansijskom lizingu - 77,5 posto, te materijalnu i nematerijalnu imovinu 16,5 posto. Također je zabilježen i rast pasive i to za devet posto.
Kada je riječ o potraživanjima po finansijskom lizingu, 50,4 posto se odnosi na dugoročna potraživanja po osnovu finansiranja putničkih vozila, a 90,8 posto od ukupnog broja korisnika su pravne osobe.
Broj novozaključenih ugovora na nivou lizing sistema iznosi 1.252, što je za 227 ugovora ili 22,1 posto više u odnosu na isti period prethodne godine. Prosječna vrijednost ugovora na nivou lizing sistema zaključenih u prva tri mjeseca iznosi 67.4000 KM i veća je za 28,8 posto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je iznosila 52.300 KM.
Ukupna prosječna ponderisana NKS za ugovore finansijskog lizinga zaključene u prvom kvartalu iznosila je 2,30 posto za kratkoročne ugovore i 5,65 posto za dugoročne ugovore, dok je EKS za kratkoročne ugovore iznosila 3,72 posto, a za dugoročne 9,05 posto. Ukupna prosječna ponderisana NKS iznosila je 5,64 posto, a EKS 9,04 posto. U poređenju s istim periodom 2022. godine, evidentan je porast NKS za 1,95 procentnih poena i EKS za 2,55 procentnih poena.
Kako je ranije za Bloomberg Adriju rekla Brankica Gaco, generalna sekretarka Udruženja društava za lizing BiH, osnovni problem za lizing društva je plaćanje PDV-a na kamatu, što poskupljuje proizvode i što je stavilo lizing društva u nepovoljan položaj u odnosu na banke.
Imaju i probleme u poslovanju lizing društava u dva entiteta, gdje su zastupljeni različiti propisi. Kao i u svim oblastima, otežavajuća okolnost za ovaj sektor je i neefikasnost sudova i sporost u izvršnim postupcima, prilikom čega u dugotrajnim sudskim procesima imovina gubi vrijednost.
"Problem je i usklađenost drugih zakona sa zakonima o lizingu. Neki od problema koje smo imali u vezi s registracijom vozila su riješeni na našu inicijativu, kao i plaćanje poreza na dobit", istakla je Gaco.