Najveći akcionar banke Credit Suisse, čiji je udio u posljednja tri mjeseca izgubio više od trećine vrijednosti, isključio je mogućnost dodatnog investiranja u posrnulu švajcarsku banku jer bi veći vlasnički udio došao s dodatnim regulatornim zahtjevima.
"Odgovor je apsolutno ne, zbog mnogo dodatnih razloga uz onaj najjednostavniji, a to je zakonski", rekao je u srijedu predsjednik Saudijske nacionalne banke (SNB) Amar Al-Hudairi u razgovoru za Bloomberg TV. Radilo se o odgovoru na pitanje je li banka otvorena za dodatno ubrizgavanje kapitala ako se ponovi potreba za dodatnom likvidnošću.
Na berzi u Cirihu akcije Credit Suissea su u srijedu u jednom trenutku potonule i do 18 odsto ispod zaključne cijene od utorka i time pale na novi istorijski minimum, dok je istovremeno cijena za osiguravanje obveznica banke od njenog bankrota u bližem roku porasla na nivoe koji obično signaliziraju ozbiljnu zabrinutost investitora.
Švajcarska banka se u komplikovanom procesu zaokreta poslovanja nalazi tek nekoliko mjeseci, a unutar njega će se iz banke izdvojiti investiciono bankarstvo, dok će se ostatak fokusirati na ključno poslovanje upravljanja imovinom. Napori u tom procesu mogli bi se zakomplikovati zbog nesigurnosti koja na tržištu vlada oko finansijskog sektora nakon propasti nekoliko američkih regionalnih banaka.
Izvršni direktor Ulrich Körner rekao je u utorak da je finansijska pozicija banke zdrava, što uključuje i tzv. omjer pokrića likvidnosti od oko 150 odsto, što služi za ispunjavanje obaveza. Rekao je da je u ponedjeljak, usred turbulencija na tržištu, zabilježen dotok novca u banku i da ispunjavanje plana o zaokretu poslovanja ide brže nego što je to očekivano.
"Nikome nije drago kako se kreće cijena akcija, ali bavimo se onim čime možemo da se bavimo, a to je izvršenje našeg plana", kazao je Körner u razgovoru za Bloomberg TV.
Nove regulatorne prepreke
Saudijska nacionalna banka, u kojoj državni fond tog kraljevstva ima vlasnički udio od 37 odsto, postala je najveći akcionar Credit Suissea krajem prošle godine, nakon što je za 1,4 milijarde franaka otkupila 9,9 posto akcija švajcarske banke. Vrijednost udjela je u samo nekoliko mjeseci pala za više od 500 miliona franaka.
Al-Hudairi je dosljedno izjavljivao da njegova banka nema namjeru da poveća vlasništvo iznad sadašnjeg nivoa. U novembru je rekao da mu se "sviđa" novi menadžment u Credit Suisseu i njegova odlučnost da sprovedu plan zaokreta, ali bilo kakvo dodatno ulaganje je "izvan razmatranja". U srijedu je rekao da bi povećanje udjela donijelo nove regulatorne prepreke.
"Ako vlasništvo povećamo iznad 10 odsto, na snagu stupa niz pravila bilo što se tiče našeg regulatora, bilo što se tiče švajcarskih ili evropskih regulatora", objasnio je. "Nismo skloni tome da se nađemo u novom regulatornom režimu. Mogao bih da navedem pet ili šest drugih razloga, ali jedan od njih je postojanje nevidljivih prepreka i nećemo razmišljati o dolasku do njih".
Al-Hudairi je takođe rekao da njegova banka nije zainteresovana za vlasnički udio u CS First Bostonu, investicionoj banci koju će Credit Suisse izdvojiti.
Mada je Körner naveo ključne pokazatelje kako bi ukazao na finansijsku stabilnost banke, zabrinutost oko budućnosti banke i dalje ne jenjava. Razina po kojoj se kupuju tzv. CDS-ovi (eng. credit default swap) je oko devet puta veća u odnosu na Deutsche Bank i oko 18 puta veća u odnosu na UBS grupu. CDS krivulja takođe je prilično invertovana, što znači da je skuplje osigurati se od mogućeg skorog bankrota nego od bankrota u daljoj budućnosti.
Predsjednik Credit Suissea Axel Lehmann je u izjavi takođe u srijedu odbio bilo kakvu pomisao da bi banci bila potrebna državnu pomoć, rekavši da to "nije tema" za banku koja nakon niza pogrešnih poteza pokušava da vrati povjerenje svojih klijenata, investitora i regulatora.