Kriptovalute su dostigle dno na kraju prvog polugodišta ove godine, nakon čega je počeo njihov oporavak s pretpostavkom da predstoji srednjoročni rast. Tržišta kriptovaluta u SAD i Njemačkoj su najrazvijenija, dok Adrija regija zaostaje u kripto investicijama. Od zemalja regije, u odnosu na ukupnu populaciju kripto najviše posjeduju građani Srbije i Slovenije.
Kretanje na kripto tržištu
Kripto valute su pokazale značajnu volatilnost u 2022. godini, idući ruku pod ruku sa negativnim stavom globalnih investitora prema riziku, utvrdio je analitički tim Bloomberg Adrije.
Prema njihovima podacima, kripto je dostigao dno na kraju prve polovine 2022. godine, preokrenuvši od tada neke od svojih gubitaka iz 2022.
Bloomberg Galaxy Crypto indeks je u padu od 54 odsto od početka godine, ali je nedavno povećanje zabilježilo porast od 43 odsto u odnosu na dno na kraju prvog polugodišta 2022. godine.
Bitcoin je u padu od 49 odsto od početka godine i porastao je za 32 odsto od sredine juna, kada je označio odgovarajuću najnižu vrijednost za 2022. godinu.
"Kripto je skoro četiri puta volatilniji od S&P 500 - volatilnost se u uobičajenoj praksi uglavnom procjenjuje putem standardne devijacije, koja pokazuje vrijednost od 4,3 odsto od početka godine za Bloomberg Galaxy Crypto indeks naspram 1,3 odsto od početka godine za S&P 500, pri čemu je drugi već pokazatelj za rizičnu imovinu (budući da je to indeks dionica)", navodi se u analizi analitičara Bloomberg Adria.
Analitičari procjenjuju da je nedavni veći rast u kripto valutama snažno podstaknut time što investitori očigledno procjenjuju da je većina negativnih fundamentalnih faktora već uračunata u cijenu. To je u skladu sa uobičajenim razvojem na globalnim finansijskim tržištima (npr. S&P takođe raste posljednjih sedmica).
"Pretpostavlja se da postoji srednjoročni potencijal rasta s obzirom na atraktivni nivo cijena za ulazak u kripto imovinu", navode analitičari Bloomberg Adrije.
Nedavni rast kriptovaluta dolazi sa oporavljenim interesom investitora - interesovanje za Bitcoin sada je na najvišim nivoima od novembra 2021. godine.
Interesovanje odražava ukupan broj fjučers ugovora koje imaju učesnici na tržištu na kraju dnevnog trgovanja. To se koristi kao indikator za određivanje raspoloženja i snage tržišta mimo trendova u cijenama.
Adrija regija zaostaje u pogledu kripto investicija
Prema podacima TripleA Adrija regija zaostaje u pogledu kripto investicija, s prosjekom od 1,6 odsto kripto investitora u odnosu na ukupnu populaciju.
To je ispod prosjeka EU koji iznosi 3,3 odsto i daleko ispod razvijenijih tržišta kao što su SAD i Njemačka sa 14 odsto i šest odsto, respektivno.
Investitori u Srbiji su uglavnom orijentisani na kriptovalute, sa učešćem od 1,9 odsto u ukupnoj populaciji. Nakon Srbije, najviše kriptovaluta imaju stanovnici Slovenije, njih 1,7 odsto od ukupne populacije, a slijede ih stanovnici Hrvatske (1,6 odsto). U kriptovalute najmanje ulažu stanovnici BiH (1,4 odsto) i Makedonije (1,3 odsto), pokazuju podaci TripleA.
Negativni i pozitivni izgledi
Analitičari Bloomberg Adrije dali su pregled negativnih i pozitivnih izgleda u budućnosti što se tiče tržišta kriptovaluta.
Što se tiče negativnih izgleda, kretanje kriptovaluta zavisi od globalne ekonomije.
"Sve dok postoji predpostavka da tek dolazi najslabiji period za globalnu ekonomiju, a posebno ako postoji neizvjesnost da bi uporna inflacija plus geopolitički rizici mogli podstaći averziju prema riziku, izgledi za rizičniju imovinu, uključujući kripto će u osnovi biti negativani. Sporadični oporavak dionica i kriptovaluta zavisi od ispoljavanja recesije, odsnosno kada i koliko će duboka biti", navodi glavni analitičar Bloombarg Adrije Andrej Knez.
Što se tiče pozitivnih izgleda on dodaje da Bitcoin dobija zamah na putu da postane svjetski prihvaćena imovina kao kolateral u finansijskim transakcijama.
"Najbolji razlog za to je, vjerovatno, taj što se njime nikada ne prestaje trgovati, odnosno Bitcoinom se trguje i vikendom, za razliku od druge finansijske imovine", ističe Knez.
Pozitivno je i to što podaci pokazuju da se Bitcoin oporavljao, nakon što je dostigao dno od 50 odsto svog godišnjeg prosjeka.
"Bitcoin se oporavljao i rastao kada je dotakao polovinu svog 50-sedmičnog prosjeka (izračunato kao 50-sedmično prosječno kretanje). Svaki put u istoriji pad na oko 50 odsto svog 50-sedmičnog prosjeka znači izgradnju osnova za predstojeći rast", utvrdili su analitičari BBA.
Pozitivnim je ocijenjen i pad volatilnosti u odnosu na tehnološke dionice, jer dok se prije tvrdilo da je kriptovaluta vrlo promjenjiva imovina, njena volatilnost opada.
Bloomberg Galaxy Crypto Index (BGCI) je u trenutno oko dva puta promjenjiviji (90-dnevni pregled) od NASDAQ-a, što je u poređenju sa maksimumom od oko osam puta u julu - avgustu 2021. godine bolje u smislu stabilnosti i kao osnova za napredovanje.
BGCI:IND
BBG Galaxy Crypto Index
1.171,46 USD
-53,24 -4,35%
vrijednost na početku trgovanja
0
posljednja zaključna vrijednost
1.224,7
promjena od početka godine
-56,01637%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
851,65 - 3.966,17
Što se tiče likvidacije pozicija, analitičari procjenjuju da će višak ponude biti eliminisan.
"Teoretski, rudari akumuliraju pozicije tokom bear perioda i prodaju u bull periodima, međutim, period od juna 2021. godine do marta 2022. godine je karakterističan jer su se stvorile velike neto akumulacije Bitcoina. To je stvorilo značajan višak ponude. Taj višak ponude će sada, pretpostavlja se, biti eliminisan kao posljednica bear kretanja na tržištu kriptovaluta tokom prve polovine 2022. godine što je dovelo do toga da su mnogi marginalni rudari bili primorani da obustave operacije jer je njihova profitabilnost bila pod pritiskom", zaključuje se u analizi Bloomberg Adrije.