Da li će i u kojem obimu teći ruski gas Sjevernim i Turskim tokom, da li će biti dovoljno količina za potrošače u regiji, šta je alternativa gasu, imamo li dovoljno električne energije i goriva i po kojim cijenama, teme su koje su timovi novinara i analitičari Bloomberg Adrije obrađivali u prethodnom periodu.
Bosna i Hercegovina
U BiH za sada nema panike zbog plina, iako je 100 odsto zavisna od ruskog dobavljača. Ipak, razmatraju se opcije i šta bi mogla da bude alternativa gasu, a pojedine kompanije planiraju prelazak na TNG. Struje ima dovoljno i BiH je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja ima bilansni višak električne energije. Zbog izvoza električne energije javljaju se sumnje da li se time ugrožava vlastito snabdijevanje.
Što se tiče goriva, iako su cijene na benzinskim pumpama u BiH rekordno visoke, distributeri su dovedeni u paradoksalnu situaciju da bilježe gubitke i najavljuju zatvaranje benzinskih pumpi.
Više:
Dok Evropa strahuje u BiH nema panike zbog plina i struje
Dio potrošača u RS traži zamjenu za ruski gas, TNG kao alternativa
Paradoks: Cijene goriva rekordne, a najavljuje se zatvaranje pumpi
Srbija
Srbija je u domenu energetske bezbjednosti u proteklim decenijama uradila malo ili gotovo ništa da devirzifikuje svoje izvore energenata. Suočava se sa problemima u snabdijevanju svim energentima.
Ako bi izostao guski gas, tu zemlju čekala bi teška zima. Srpsko snabdijevanje gasom zavisi od EU skladištenja koje ne stoji dobro. Pored toga, značajno uvozi električnu energiju, a od nekadašnjeg izvoznika uglja, postala je uvoznik.
Više:
EPS, energetska bezbednost i najave ledene zime
Struja za EPS skuplja 70 odsto, gubitke će platiti građani i privreda
Ako Srbija ostane bez ruskog gasa, nastupiće teška zima
Srpsko snabdevanje gasom zavisi od EU skladištenja koje ne stoji dobro
Hrvatska
Hrvatska će, čini se, imati dovoljno plina iduće zime, no pitanje je po kojoj cijeni i kako će taj plin biti raspoređen. Izvjesno je da će dio plina koji uvoze, a uvoze znatno više nego im je potrebno, prodati susjedima. Pažljivo promatra Uredbu EU o mjerama zaštite sigurnosti snabdjevanja plinom iz 2017. godine, koja reguliše postupke solidarnosti između država članica u slučaju proglašenja vanrednog stanja.
Više:
Što bi u praksi značio EU princip solidarnosti u opskrbi plinom?
Hrvatska bi i bez ruskog plina trebala prebroditi zimu
'Ako se Rusi odluče za nuklearnu opciju dio plina prodat ćemo susjedima'
Slovenija
Slovenija ima državnu proizvodnju električne energije, ali je zbog rasta cijena struje na svjetskim berzama Vlada te zemlje nedavno usvojila prvi paket mjera za ublažavanje rasta cijene struje.
Kada je riječ gasu, i Slovenija je dosta zavisna od ruskog gasa. Uvozi 99,4 odsto gasa, od toga oko 80 odsto čini ruski gas. Nema skladište za gas, tako da će u slučaju obustave ruskog gasa ka Evropi, za nju najbitnije biti kako će raditi mehanizam solidarnosti EU.
Više na:
Cena elektrike podivjala, zdaj bo ta omejena
Kako solidarna bo Evropa, če zmanjka ruskega plina?
Stanislav Rožman, NEK: Referendum o drugem bloku je nujen
Lesni peleti 'vroča roba' že sredi poletja, jih lahko do zime zmanjka?
Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija je posljednjih godina postala veoma zavisna od uvoza električne energije, uglavnom zbog smanjenja proizvodnje u domaćim hidroelektranama i termoelektranama. Stručnjaci kažu da Makedonija nije u potpunosti spremna za narednu zimu.
Bez ruskog gasa i za Sjevernu Makedoniju bi zima bila izrazito teška. Ta zemlja zavisi 100 odsto od ruskog gasa i nema skladište. Alternativa je prelazak na mazut, kao i povećana potrošnja struje koju kupuje na berzi, gde se cijene kreću više od 400 evra po megavat-satu.
Počitajte više na:
Анализа: Бизнисот ќе „изгори“ од струјата
Допрва ќе поскапува: Нè очекуваат поголеми проблеми со струјата
Македонија преговара за закуп на складишта за гас во Бугарија
---Pisanju pomogla Suzana Peljto