Mikrokreditne organizacije (MKO) u Republici Srpskoj zaradile su u prvih šest mjeseci ove godine 13,3 miliona maraka, što je za čak 37 odsto više nego u istom periodu prošle godine (9,6 miliona KM).
Prema polugodišnjim podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske, MKO su imale prihode od 41,2 miliona, a rashode od 27,9 miliona KM.
Prihodi u prvom polugodištu ove godine su im rasli za 12 odsto, a rashodi za tri odsto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.
Prosječne ponderisane kamatne stope MKO u RS-u bile su NKS 17,01 odsto i EKS 32,14 odsto, dok su kamate MKO iz FBiH, koje imaju poslovnice u RS-u, bile NKS 18,55 odsto i EKS 22,46 odsto.
Ukupna aktiva MKO na kraju juna iznosila je 520,7 miliona KM.
Čavalić: Pad životnog standarda vodi do rasta MKO sektora
Ekonomista Admir Čavalić kaže za Bloomberg Adria da se kretanja u mikrokreditnom sektoru vežu za krize i da pad životnog standarda dovodi do rasta tog sektora.
"Određene ugrožene i ranjive kategorije društva moraju koristiti mikrokreditiranje, kao način da održavaju tekuću potrošnju, to je očekivano, imamo krizu koja značajno utiče na pad životnog standarda građana BiH", ističe Čavalić.
Dodaje da se krediti od MKO uzimaju eventalno i za održavanje poslovnih aktivnosti u vrijeme krize, kada banke nisu spremne da previše izlaze u susret firmama i da rizikuju.
"Generalno se povećao nivo skeptičnosti kod domaćih banaka, a inače je visok", navodi Čavalić.
Što se tiče kamata, koje kod MKO ocjenjuje visokim, dodaje da su one uzrokovane rizikom koje MKO preuzimaju.
"Moramo razumjeti da ove organizacije uglavnom rade sa kategorijama koje nemaju toliko sredstava ili jasnog pokrića za ono što rade. Ili nemaju evidentirane prihode. Ne treba sve gledati crno-bijelo, ima dosta primjera gdje MKO podržavaju marginalizovane kategorije društva koje ne mogu da ostvare kontakt s bankama. Na korisniku kredita je lična odgovornost da li će pristati na te veće kamatne stope", kaže Čavalić.
Banke zaradile 78 miliona KM
Agencija je objavila i podatke o radu bankarskog sektora, koji pokazuju da su banke u RS prvom polugodištu zaradile 78 miliona KM, što je čak 22 odsto više nego u istom periodu lani.
Bloomberg Adria nedavno je objavila analize o petogodišnjem radu banaka u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Više: Banke u FBiH za pet godina zaradile više od milijardu KM
Profit banaka u Republici Srpskoj za pet godina pola milijarde KM
Bankarski sektor u BiH ocijenjen je stabilnim, visokokapitalizovanim i likvidnim. Bankarski sektor u RS-u čini osam banaka, a u FBiH 14 banaka.