U Federaciji Bosne i Hercegovine posluje 14 komercijalnih banaka sa 524 organizaciona dijela i 6.439 zaposlenih, što je za sedam radnika ili 0,1 posto više u odnosu na kraj prethodne godine, podaci su Agencije za bankarstvo FBiH.
U prvom kvartalu ove godine, komercijalne banke u FBiH su neto dobit od 71,7 miliona KM i sve banke, osim jedne, iskazale su pozitivan finansijski rezultat.
Ukupna neto aktiva na nivou bankarskog sektora u FBiH sa 31. martom 2022. godine iznosila je 25,6 milijardi KM i za 318 miliona KM ili 1,2 posto je manja u odnosu na kraj 2021. godine. Depoziti su istovremeno iznosili 20,7 milijardi KM i smanjeni su u odnosu na kraj 2021. godine za 465,2 miliona KM ili 2,2 posto.
Sa 31.03.2022. godine u odnosu na kraj 2021. godine došlo je do smanjenja pojedinih bilansnih pozicija u bankarskom sektoru FBiH, što je posljedica nepovoljnih ekonomskih i geopolitičkih kretanja na globalnom nivou usljed ruske invazije na Ukrajinu. Zabilježen je rast novčanih sredstava, ostalih obaveza i ukupnog kapitala, dok je zabilježeno smanjenje ulaganja u vrijednosne papire, plasmana drugim bankama, kredita, poslovnog prostora i ostale fiksne aktive, ostale aktive, depozita i obaveza po uzetim kreditima. Bankarski sektor FBiH, pored navedenih smanjenja bilansnih pozicija koja nisu značajna, i dalje je ostao stabilan i adekvatno kapitaliziran.
Stopa regulatornog kapitala iznosi 19,5 posto i značajno je veća u odnosu na zakonom propisani minimum. Od ukupnih kredita pravnim licima, na NPL se odnosi 544 miliona KM ili 6,8 posto, što je za 0,2 procentna poena manje nego na kraju 2021. godine.
Agencija za bankarstvo FBiH
Agencija za bankarstvo FBiH
Vlasnička struktura
Od ukupnog broja banaka, 13 je u u privatnom i pretežno privatnom vlasništvu,a jedna u u državnom i pretežno državnom vlasništvu. Od ovih 13 banaka, tri su u većinskom vlasništvu domaćih pravnih i fizičkih lica (rezidenata), dok je deset banaka u većinskom stranom vlasništvu. Ako se analiziraju zemlje porijekla dioničara, najveće učešće i dalje imaju dioničari iz Austrije (39,4 posto stranog kapitala), zatim Turske (21,8 posto), Hrvatske (15, posto) i Njemačke (8,9 posto), dok ostale zemlje nemaju značajnije pojedinačno učešće.
U prvom kvartalu ove, a u poređenju sa zadnjim kvartalom prošle godine, povećano je učešće privatnog kapitala (rezidenti) u odnosu na strani kapital (nerezidenti) za 5,6 procentnih poena, što je posljedica izvršenog procesa restrukturiranja Sberbank nakon ruske invazije na Ukrajinu.
''Likvidnost bankarskog sektora u FBiH je zadovoljavajuća uzimajući u obzir osnovne pokazatelje likvidnosti, kvalitativne i kvantitativne zahtjeve, kao i druge faktore koji utiču na poziciju likvidnosti banaka'', navode iz Agencije za bankarstvo FBiH.
Zbog posebne uloge i odgovornosti banaka u finansijskom i ukupnom privrednom sistemu, dostignutog nivoa razvijenosti bankarskog sektora u FBiH, činjenice da depoziti građana predstavljaju dominantan izvor finansiranja banaka, te imajući u vidu negativne posljedice izazvane pandemijom, od banaka se između ostalog očekuje da u narednom periodu svoje aktivnosti usmjere na oprezno i odgovorno upravljanje rizicima, u skladu sa važećim računovodstvenim i regulatornim okvirom, domaćim i međunarodnim standardima dobre prakse te pruže podršku oporavka privrede i stimuliranju kreditnog rasta kroz kontinuirano finansiranje klijenata i održive kreditne aranžmane.