U Federaciji Bosne i Hercegovine posluje 14 komercijalnih banaka sa 524 organizaciona dijela i 6.439 zaposlenih, što je za sedam radnika ili 0,1 posto više u odnosu na kraj prethodne godine, podaci su Agencije za bankarstvo FBiH.
U prvom kvartalu ove godine, komercijalne banke u FBiH su neto dobit od 71,7 miliona KM i sve banke, osim jedne, iskazale su pozitivan finansijski rezultat.
Vlasnička struktura
Od ukupnog broja banaka, 13 je u u privatnom i pretežno privatnom vlasništvu,a jedna u u državnom i pretežno državnom vlasništvu. Od ovih 13 banaka, tri su u većinskom vlasništvu domaćih pravnih i fizičkih lica (rezidenata), dok je deset banaka u većinskom stranom vlasništvu. Ako se analiziraju zemlje porijekla dioničara, najveće učešće i dalje imaju dioničari iz Austrije (39,4 posto stranog kapitala), zatim Turske (21,8 posto), Hrvatske (15, posto) i Njemačke (8,9 posto), dok ostale zemlje nemaju značajnije pojedinačno učešće.
U prvom kvartalu ove, a u poređenju sa zadnjim kvartalom prošle godine, povećano je učešće privatnog kapitala (rezidenti) u odnosu na strani kapital (nerezidenti) za 5,6 procentnih poena, što je posljedica izvršenog procesa restrukturiranja Sberbank nakon ruske invazije na Ukrajinu.
''Likvidnost bankarskog sektora u FBiH je zadovoljavajuća uzimajući u obzir osnovne pokazatelje likvidnosti, kvalitativne i kvantitativne zahtjeve, kao i druge faktore koji utiču na poziciju likvidnosti banaka'', navode iz Agencije za bankarstvo FBiH.
Zbog posebne uloge i odgovornosti banaka u finansijskom i ukupnom privrednom sistemu, dostignutog nivoa razvijenosti bankarskog sektora u FBiH, činjenice da depoziti građana predstavljaju dominantan izvor finansiranja banaka, te imajući u vidu negativne posljedice izazvane pandemijom, od banaka se između ostalog očekuje da u narednom periodu svoje aktivnosti usmjere na oprezno i odgovorno upravljanje rizicima, u skladu sa važećim računovodstvenim i regulatornim okvirom, domaćim i međunarodnim standardima dobre prakse te pruže podršku oporavka privrede i stimuliranju kreditnog rasta kroz kontinuirano finansiranje klijenata i održive kreditne aranžmane.