Federalno ministarstvo okoliša i turizma priopćilo je da im je u cilju razvoj turizma i turističke ponude na prostoru Federacije BiH. Kako bi ispunili cilj potrebno je u narednih pet godina, do 2027. godine, povećati kapacitet zračnog prometa za 20 posto.
Također, broj smještajnih kapaciteta, odnosno soba, treba se povećati za najmanje 20 posto. Planirana je realizacija 20 novih turističkih infrastrukturnih projekata temeljenih na potrebama tržišta.
Nedostatak kvaliteta
Kroz Strategiju razvoja turizma od 2022. do 2027. godine planira se unaprijediti kvalitet i broj smještajnih kapaciteta u FBiH. Nnakon obavljenih javnih konzultacija i prihvaćenih sugestija, Strategiju tek treba usvojiti na nivou Vlade FBiH i oba doma federalnog Parlamenta.
Tretirajući turizam kao veliki pokretač ekonomskog razvoja resorno ministarstvo je reklo da je sve veća potražnja za alternativnim i odgovornim turističkim smještajem.
Kako piše u Strategiji, smještajni kapaciteti u FBIH pretežno su u urbanim sredinama, posebice u Sarajevu, Mostaru, Neumu i Međugorju. Nedostaje smještaja s četiri i pet zvjezdica. Smještaji s tri zvjezdice su mnogo više zastupljeni.
"Osiguranje kvaliteta i klasifikacija u sektoru turizma moraju uključivati najbolje svjetske prakse za održivi razvoj turizma u svim podsektorima: smještaj, restorani, kampovi, podsektor prenoćišta, pružaoci usluga avanturističkog turizma, vodiči", napisano je u Strategiji.
Iz ministarstva su rekli da je potrebno napraviti programe za izgradnju strateški lociranih smještajnih jedinica viših kategorija, uz poboljšanu uslugu kao i pakete i podsticaje za investitore, zasnovane na pouzdanim informacijama i istraživanju, radi promocije ulaganja u nove smještajne kapacitete.
Turistički trend
Turizam se smatra jednim od najvećih potencijala Bosne i Hercegovine. Susjedna Hrvatska je oslonila veliki dio svog BDP-a upravo na turizmu. Uz novu Strategiju, trendove rasta posjeta i noćenja nakon ukidanja mjera vezanih za COVID-19 pravi je trenutak za usporedbu.
Iako nova strategija ukazuje na nedostatak hotela s četiri i pet zvjezdica u travnju 2022. godine hoteli i sličan smještaj čine 94,3 posto noćenja.
Ukupan broj dolazaka turista u travnju 2022. godine iznosio je 50.827 što je za 140,7 posto više u odnosu na travanj 2021. godine, a u odnosu na ožujak 2022. godine manji je za 5,3%. Noćenja turista u travnju 2022. godine dosegla su broj od 98.532 što je za 129,4 posto više u odnosu na travanj 2021. godine.
Vizija ministarstva
Vizija je napraviti referentni model i smjernice za dizajn, autentičnost, položaj, sadržaje i usluge koji će usmjeravati takvu vrstu razvoja. Održivost je jedna od vodećih smjernica u ekonomiji pa tako i u turizmu. Zbog toga je naglašena potrebna pomoć pri uvođenju i promoviranjui ekoloških standarda i energetski samoodrživih “zelenih hotela” kao i razvoj kampova, prenoćišta i ruralnih smještajnih jedinica koje zadovoljavaju visoke standarde.
"Nužno je uspostaviti sustav podrške putem povoljnih kredita Razvojne banke FBiH, osigurati edukaciju i podržati udruživanje poduzetnika da bi se postigla uređenija, tematiziranija i sadržajnija ponuda na razini destinacija, lanaca vrijednosti i klastera, s posebnim naglaskom na potpore poduzetništvu u ruralnim sredinama", priopćili su iz ministarstva.
Plan je da se svi hoteli na prostoru Federacije BiH kategoriziraju prema pravilniku o razvrstavanju, minimalnim uvjetima i kategorizaciji ugostiteljskih objekata i programu kategorizacije nadležnih institucija. Za banje i lječilišta planirana je kategorizacija prema kriterijima usklađenima s priznatim međunarodnim standardima za banjski i velnes turizam (poput ISO 17679 i ISO 21426).