Rast cijene Brenta je nakon dvopostotnog skoka u utorak usporio potaknut naznakama da bi moglo doći do smanjenja ruske proizvodnje sirove nafte.
Terminski ugovori su u Londonu trgovani po cijeni od gotovo 80 dolara po barelu, što je prag koji je premašen početkom svibnja. Podaci praćenja plovila pokazali su da su isporuke kroz zapadne luke Rusije u četiri tjedna do 9. srpnja znatno pale, više od četiri mjeseca nakon što je OPEC+ donio odluku o smanjenju proizvodnje.
Rujanski ugovori za Brent porasli su za 0,09 posto, na 79,47 dolara po barelu u 12:10 u Singapuru. Ugovori za West Texas Intermediate naftu za kolovoz bilježe rast od 0,1 posto, na 74,91 dolar po barelu.
Slabiji dolar također je pružio određeni poticaj cijenama nafte, ali ulagači očekuju podatke o američkom indeksu potrošačkih cijena, koji će biti objavljen kasnije tijekom dana, kako bi stekli uvid u daljnje monetarne mjere Saveznih rezervi. Agresivna povećanja kamatnih stopa ove godine utjecala su na izglede za potražnju za energijom.
Nafta je ove godine i dalje neznatno niža, ali teškaši iz OPEC+ Saudijska Arabija i Rusija najavili su smanjenje ponude kako bi potaknuli rast cijene tog energenta. Globalno tržište trebalo bi zaoštriti u drugoj polovici godine, ali bi se i zalihe do 2024. godine trebale smanjiti, navodi se u izvješću Uprave za energetske informacije (EIA).
"Očekivani rast iznad razine od 80 dolara može otvoriti put za novo testiranje rasta cijene na polugodišnjoj razini", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg za IG Asiju. Referentni Brent je krajem siječnja na trenutak prešao 89 dolara po barelu.
EIA će tijekom dana objaviti tjedni izvještaj o američkim zalihama sirove nafte. Industrijski financiran Američki institut za naftu priopćio je da su zalihe prošlog tjedna porasle za tri milijuna barela, navode izvori upoznati s podacima. Trgovci će u četvrtak pratiti i mjesečna izvješća Međunarodne agencije za energiju i OPEC-a kako bi stekli uvid u kretanja na globalnom tržištu.