Evropski prirodni gas je oscilirao zajedno s norveškim zalihama, za koje se očekuje da će pasti na najniži nivo u više od dva mjeseca usred zahlađenja koje podstiče potražnju.
Raspoloživi kapaciteti u nekoliko norveških objekata su smanjeni, kao i porudžbine za pošiljke. Tokovi iz te zemlje su ključni za zadovoljavanje potražnje, ali evropske zalihe, koje su veće od uobičajenih, prave balans za svaki poremećaj. Visok uvoz tečnog prirodnog gasa takođe ublažava zabrinutost.
Potrošnja gasa bi mogla dodatno da poraste u narednih nekoliko dana jer se očekuje da će talas niskih temperatura potrajati u sjeverozapadnoj Evropi veći dio ove nedjelje. Maxar Technologies Inc. predviđa da će temperatura u Londonu u ponedjeljak pasti za 4,4 stepena ispod sezonskog prosjeka, dok će u Parizu biti za 3,6 stepeni hladnije u četvrtak. Očekuje se da će temperature porasti sljedeće nedjelje.
Hladno vrijeme se vratilo, nakon dužeg perioda neuobičajene toplote, a skladišta gasa su popunjena oko 78 odsto u poređenju s petogodišnjim prosjekom od 58 odsto. Rezerve su održale Evropu na pravom putu da ove zime prođe bez ikakvih većih poremećaja i gurnule su cijene gasa na oko polovinu nivoa od onih koje su bile tokom prethodnog zahlađenja početkom decembra.
Tranzit ruskog gasa kroz Ukrajinu opao je prošle nedjelje, a podaci sugerišu da će tokovi ostati ograničeni u ponedjeljak, iako neki analitičari sugerišu da je to možda posljedica manje tražnje kupaca, a ne problema sa snabdijevanjem.
Holandski fjučersi na prvom mjesecu bili su niži za 0,2 odsto na 66,80 evra po megavat-satu do 8.58 ujutru u Amsterdamu, nakon što su ranije porasli za čak 3,1 odsto. U petak su porasli za 10 odsto za prvu nedjeljnu dobit nakon pet uzastopnih perioda p