Svi zainteresovani za uvoz mineralnih đubriva imaju još dva dana da reaguju i upute prijedloge Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koje radi na kreiranju odluke o otvaranju privremenih tarifnih kvota pri uvozu mineralnih đubriva.
Prijedlogom navedene odluke otvaraju se privremene tarifne kvote prilikom uvoza mineralnih đubriva te se utvrđuju kriterijumi za primjenu i raspodjelu istih.
Navedene carinske stope ne odnose se na robu koja je porijeklom iz zemalja s kojima BiH ima zaključene sporazume o slobodnoj trgovini.
"Korišćenje privremenih tarifnih kvota može se vršiti do iskorišćenja količina propisanih odlukom ili do 31. decembra 2023. godine", naveli su u Ministarstvu.
Osnovni kriterijum za uvoz mineralnih đubriva je da se radi o uvozu za potrebe poljoprivrednih proizvođača na teritoriji BiH kao krajnjih korisnika.
Uvoz vrši registrovani poljoprivredni proizvođač koji je dužan prilikom uvoza priložiti dokaz o registrovanoj poljoprivrednoj djelatnosti, kao i izjavu da će predmetnu robu koristiti u poljoprivrednoj proizvodnji.
Uvoziti može i firma ovlašćena za to, a dužna je da priloži izjavu kojom potvrđuje da đubrivo stavlja u promet isključivo na tržištu BiH i to za potrebe poljoprivrednih proizvođača na teritoriji BiH kao krajnjih korisnika.
Raspodjela kvota vrši se prema hronološkom redoslijedu datuma prihvatanja prijave za stavljanje robe u slobodan promet.
Bez obzira na rok primjene, Savjet ministara BiH može dva puta godišnje da preispituje primjenu odluke i na osnovu činjenica da obustavi primjenu odluke ako to više nije u interesu privrede u BiH ili zbog izmijenjenih okolnosti i ekonomskih trendova na tržištu.
Podsjećamo, tarifne kvote za uvoz mineralnih đubriva istekle su 31. decembra, a ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac rekao je ranije da je prijedlog nove odluke izrađen na osnovu inicijativa ministarstava poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH.
"Odlukom je definisano da se carinske stope na uvoz mineralnih đubriva iz zemalja s kojima BiH nema potpisan ugovor o slobodnoj trgovini smanjuju s pet odsto na nula", rekao je Košarac, prenijela je Srna.
Predložena odluka predstavlja jednu vrstu zaštitnih mjera za domaći poljoprivredni sektor, budući da je poremećaj na globalnom tržištu mineralnih đubriva doveo u pitanje sprovođenje redovnih agrotehničkih mjera.
"Porast cijene energenata je u najvećoj mjeri uticao na visoke cijene, a samim tim i na nestašicu mineralnih đubriva na svjetskom tržištu. Naša namjera je da usvajanjem ove odluke poljoprivrednicima obezbijedimo dovoljne količine mineralnih đubriva po povoljnijim cijenama u predstojećoj sjetvi", poručio je Košarac.