Nafta će završiti godinu skromnim rastom jer ulagači očekuju oporavak kineske potražnje iduće godine i pripremaju se za mogućnost da će manje ruske sirove nafte stići do kupaca.
Fjučersi West Texas Intermediate porasli su prema 79 dolara po barelu u posljednjoj sesiji 2022, za gotovo pet posto tijekom godine. Kina se trenutačno bori s rastućim brojem slučajeva zaraze i rastu strahovi od nove globalne epidemije, ali postoji optimizam da će se potražnja na kraju oporaviti u najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte.
Trgovci također očekuju daljnju reakciju Rusije na sankcije na njezin izvoz energije nakon rata u Ukrajini. Zabrana izvoza rafiniranih naftnih proizvoda proizvođača OPEC+ stupit će na snagu početkom sljedeće godine.
"Kratkoročno, postoje zabrinutosti u vezi s potražnjom i ponudom, a nijedno vjerojatno neće uskoro nestati i mogu dovesti do novih promjena cijena", rekao je Ravindra Rao, voditelj istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. Kada broj slučajeva Covida u Kini počne opadati, potražnja će se povećati, dodao je.
Nafta je ojačala ranije ove godine nakon što je ruska invazija preokrenula tokove energije prije nego što se povukla zbog rastuće zabrinutosti zbog usporavanja globalnog gospodarstva. Nekoliko velikih središnjih banaka također je pooštrilo monetarnu politiku kako bi se uhvatilo ukoštac s neobuzdanom inflacijom, što je utjecalo na izglede potražnje u 2022.
Cijene:
-
WTI za isporuku u veljači porastao je 0,4 posto na 78,74 dolara po barelu u 13:00 sati u Singapuru.
-
Brent za namirenje u ožujku ojačao je 0,4 posto na 83,82 dolara po barelu.
TC Energy Corp. ponovno je pokrenuo puknuti segment svog naftovoda Keystone nakon izlijevanja zbog kojeg je cjevovod bio zatvoren na više od tri tjedna. U međuvremenu, američke komercijalne zalihe sirove nafte porasle su prošlog tjedna za 718.000 barela, prema podacima Uprave za energetske informacije.