Coinbase Global Inc., najveća američka berza kriptovaluta, zabilježila je gubitak od 557 miliona dolara i pad prihoda od 75 posto u četvrtom kvartalu, pošto se obim trgovanja srozao usred niza bankrota i skandala u industriji.
Dok je prihod od 629 miliona dolara za tromjesečje bio veći od prosječne procjene analitičara od 581 milion dolara, to je bila svega oko četvrtina od 2,5 milijardi dolara registrovanih u prethodnom periodu. Pri gubitku od 2,46 dolara po akciji, neto prihod bio je 840 miliona dolara ili 3,32 dolara po akciji, saopštila je kompanija u utorak. Obim trgovine nije ostvario očekivan nivo. Kompanija predviđa prihod od pretplate i usluga u prvom kvartalu u vrijednosti između 300 i 325 miliona dolara.
Gubitak je bio četvrti uzastopni za Coinbase, koji se mučio zbog podivljalih fluktuacija cijena kriptovaluta. Kompanija je otpustila 20 posto svog osoblja u januaru, nakon što je već otpustila 18 posto prošlog juna. Coinbase je u pismu za investitore u utorak naveo da će 2023. biti "godina regulatornog fokusa" i kako vjeruju da će ih snažna osnova učiniti dobitnikom u ovom novom okruženju. Coinbase je poručio da radi na tome da poboljša prilagođenu EBITDA, parametar profitabilnosti prije kamata, poreza i amortizacije.
Brian Armstrong, izvršni direktor Coinbasea, kazao je tokom razgovora o zaradama da je kompanija evoluirala u cilju generisanja prilagođene EBITDA u svim tržišnim uslovima, umjesto da radi sa ciljem da se probija kroz cikluse finansijski ostajući na nuli.
U ranijem intervjuu, finansijska direktorica Alesia Haas nije isključila dodatna otpuštanja radi poboljšanja finansijskih rezultata. Kompanija također ne predviđa da će znatno povećati broj zaposlenih, za koji se očekuje da će biti na nivou od oko 3.650 ljudi.
Iako je Coinbase zabilježio rast obima trgovanja - pri čemu su naknade za trgovanje ono na čemu počiva njihovo poslovanje - posljednjih sedmica, kako su cijene kriptovaluta rasle, suočava se sa sve većom neizvjesnošću. Nekoliko njegovih novijih poslova, uključujući prihodovanje od stejblkoina i kripto-zalaganje (gdje korisnici zarađuju prinose od kripto-depozita), mogli bi se suočiti s državnom kontrolom, nakon nedavnih regulatornih radnji provedenih protiv rivala.
Coinbase je sugerisao da bi mogao razmotriti neke pravne korake ako regulatori utvrde da kriptovaluta na njegovoj platformi zapravo potpada pod kategoriju hartija od vrijednosti, prema navodima iz godišnjeg izvještaja koji je objavljen u utorak.
Paul Grewal, glavni pravni službenik Coinbasea, govorio je o izazovima registracije kripto-proizvoda kod Komisije za hartije od vrijednosti Sjedinjenih Američkih Država.
"Coinbase je prilično otvoren i nestrpljiv da pronađe put do registracije tamo gdje je ona dostupna", rekao je Grewal tokom razgovora o zaradi. "Mislim da je pošteno reći da u ovom trenutku put za registraciju proizvoda i usluga koji se mogu kvalifikovati kao hartije od vrijednosti nije bio otvoren, ili barem pristupačan. Dakle, pokazalo se da je to izazovno."
Kompanija također gubi tržišni udio, koji je pao sa 5,9 posto u novembru na 4,1 procenta u februaru, prema podacima CryptoComparea. Najveća svjetska kripto-berza Binance uvećala je udio, dostigavši skoro 60 posto u februaru. Coinbase je u pismu investitorima poručio da je uvećao tržišni udio u četvrtom kvartalu.
Sredstva na platformi su pala na 80 milijardi dolara, što je za 71 procent manje u odnosu na prije godinu. "Na kraju krajeva, to je brokerska firma i ako nemate imovinu, nemate ni posao", ocijenio je David Trainer iz New Constructsa za Bloomberg TV.
Akcije Coinbasea su do sada ove godine porasle za oko 75 posto, pošto je rast cijena kriptovaluta povećao obim trgovanja. One su oscilirale poslije objavljivanja rezultata za četvrti kvartal, a prošle godine su pale za 85 posto.
"Očekujem da bi trebalo da se akcije trguju pozitivno zbog ohrabrujućih izgleda, vođenih kontrolom troškova i trendom poboljšanja prihoda", naveo je Owen Lau, analitičar u Oppenheimer & Co.
(Tekst dopunjen komentarima predstavnika kompanije u četvrtom i sedmom paragrafu.)