Evropske berze trgovanje u utorak, a nakon prazničnog produženog vikenda pauze, završile su u zelenom. Tokom prošle nedelje, evropske berze imale su tri uzastopna dana gubitka, da bi tek u četvrtak završile u plusu.
Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, završio je trgovanje rastom od 0,62 odsto, londonski berzanski indeks FTSE rastao je za 0,57 odsto, njemački DAX je ostvario rast od 0,37 odsto, a rast francuskog CAC 40 iznosio je 0,89 odsto.
Evropske akcije nije pokolebala ni objava Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da je smanjio projekcije globalnog rasta. Upozoreno je i na visoku neizvjesnost i rizike jer, kako je navedeno iz ove finansijske organizacije, stres u bankarskom sektoru doprinosi ekonomskim pritiscima koji su nastali zbog strože monetarne politike i ruske invazije na Ukrajinu.
Bruto domaći proizvod će vjerovatno porasti za 2,8 odsto ove godine i tri odsto sljedeće godine - svaki za 0,1 procentni poen manje nego što je bilo predviđeno u januaru, saopštio je fond u utorak u kvartalnom ažuriranju Svjetske ekonomske perspektive. To se poredi sa ekspanzijom od 3,4 odsto u 2022.
"Neočekivani kolapsi Silicon Valley Banka (SVB) i Signature Banka prošlog mjeseca, kao i propast Credit Suisse Group AG uzdrmali su tržišta i podstakli zabrinutost za finansijsku stabilnost, komplikujući pokušaje centralnih banaka da ukrote inflaciju uz održavanje privrednog rasta i zdravlja bankarskog sistema", navedeno je u saopštenju MMF-a.
Kada je riječ o bankarskom sektoru, u švajcarskom palamentu održana je vanredna sjednica o Credit Suisseu. Naime, poslanici u gornjem domu švajcarskog parlamenta pristali su na 109 milijardi franaka (120 milijardi dolara) vladinih garancija za izvršenje preuzimanja Credit Suisse Group AG. Prijedlog zakona se sada seli u donji dom, koji bi o njemu trebalo da raspravlja kasnije u utorak.
Ova vijest donela je olakšanje i optimizam investitorima da se saga oko bankarske krize možda bliži kraju.