Dionice Rheinmetall AG-a naglo su pale u srijedu nakon što se Njemačka povukla iz ključnog ugovora o ratnom brodu, zadavši udarac povjerenju investitora u obrambenog dobavljača nakon godina snažne dobiti.
Nakon što je Njemačka potvrdila da je zaustavila kupnju šest protupodmorničkih fregata F126 od Rheinmetalla, dionice su pale za čak 17 posto, što je njihov najveći dnevni pad od travnja 2025. Projekt je procijenjen na oko 10 milijardi eura.
Umjesto toga, Berlin će kupiti brodove od drugog njemačkog proizvođača, TKMS AG & Co., priopćila je vlada. Dionice TKMS-a porasle su za čak 12 posto.
Otkazivanje predstavlja otpis od oko 2 milijarde eura za Rheinmetall, prema procjenama analitičara Morgan Stanleyja. Općenito, ovo je poljuljalo povjerenje tržišta u njemačku nabavu obrambene opreme i transparentnost ugovora, rekli su.
"Ovo su očito negativne vijesti", napislai su klijentima. "Moguće otkazivanje dolazi kao veliko iznenađenje, posebno jer je Rheinmetall bio uvjeren da će ugovor biti zaključen prije ljetne pauze.
Njemačka odluka otkazuje ključni projekt za Rheinmetall, koji je preuzeo Naval Vessels Lürssen nakon što je ministarstvo obrane dogovorilo da tvrtka postane glavni izvođač radova za projekt F126.
Ovaj udarac dodatno pogoršava tešku godinu za Rheinmetall. Njegove dionice pale su za više od 36 posto u 2026. nakon niza razočaravajućih rezultata i kako su se investitori udaljavali od industrije kopnene obrane prema proizvođačima dronova i protuzračne obrane. Tvrtka je ove godine izgubila oko 26 milijardi eura tržišne vrijednosti, izbrisavši neke od velikih dobitaka potaknutih porastom europske vojne potrošnje.
Analitičar Mwb Researcha Jens-Peter Rieck smanjio je svoju ciljanu cijenu dionica Rheinmetall nakon vijesti, upozoravajući da "otkazani program ne podržava njihove ambiciozne prognoze". Njegova ciljana cijena ostaje na 1400 eura po dionici, što je i dalje znatno iznad trenutne cijene.
Rieck je također istaknuo konzervativnije prognoze konkurentskog proizvođača tenkova KNDS, koji planira inicijalnu javnu ponudu dionica u Frankfurtu i Parizu. U srijedu su njegovi sadašnji vlasnici, francuska država i Wegmann & Co. GmbH, izjavili da nastavljaju s prodajom, nudeći 20 posto udjela u tvrtki.
--- Uz pomoć Laure Alviz