Mnoštvo startupa usmjerenih na zdravlje i ljepotu obećava duži, bolji život, pa je nastao i čitav "healthspan" pokret - odnosi se na broj godina koje neko živi ili može očekivati da će živjeti u "razumno" dobrom zdravlju.
Ljudi na internetu postavljaju pitanja "kako da produžim svoj healthspan" ili "koje su healthspan navike" u potrazi za savjetima za očuvanje zdravlja tokom dužeg (većinskog) perioda života.
Prema podacima nerdwalleta, među najprofitabilnije biznise u 2024, između ostalog, svrstavaju se personalni treninzi, tehnologija i AI, mobilne aplikacije i personalni wellness programi. Ako ove kategorije spojimo u jednu, dobijamo tržišnu nišu koja sve više okupira pažnju korisnika interneta, a to su tzv. aplikacije o zdravlju (engl. healthcare apps). Naravno, tome treba pridodati i savjete ljekara, ishranu i druge metode za produženje "healthspana".
Jedna od okosnica ovakvih aplikacija je fizička aktivnost, a ispostavilo se da joga postepeno počinje da dominira širom svijeta. Njena dominacija kreće otprilike kad i korona (razlozi za tu korelaciju su jasni), a izvještaj Yoga Alliancea pokazuje da je 2020. godine 38,4 miliona Amerikanaca (11 odsto) praktikovalo jogu, u poređenju sa 4,6 odsto populacije u 2016. Ova grupa Amerikanaca potrošila je čak 21 milijardu dolara u 2022. samo u te svrhe.
Aplikacije za mame, penzionere, vježbače i vegane
Istovremeno se razvijaju i razne druge tehnološke potpore: za mame, trudnice, penzionere, aktivne vježbače, pušače, vegane, zaposlene podložne sindromu sagorijevanja na poslu i tome slično, kako bi se prevenirali zdravstveni problemi i produžio "healthspan". Svakako, treba imati na umu da aplikacija za zdravlje nije zamjena za posjetu ljekaru, ali je uticaj vještačke inteligencije i tehnologije toliki da su neke aktivnosti zaista pojednostavljene.
Na primjer, u Srbiji je prije nekoliko godina lansirana DokTok aplikacija, sa ciljem da se ljudima omoguće besplatne konsultacije s ljekarima, psiholozima i psihoterapeutima. Ističemo "konsultacije", jer to nisu pregledi, već tek prvi korak ka boljem mentalnom zdravlju i blagostanju. DokTok je nastao kao startup, za čije je osnivanje katalizator bila upravo korona.
U susjednoj Hrvatskoj razvijena je aplikacija Momtivation, namijenjena, kako joj samo ime kaže, mamama. Ideja je da mame budu motivisane za vježbanje i brigu o zdravlju i izgledu, dok pametno i bez griže savjesti koriste vrijeme za sebe. Ovo je, zapravo, više od aplikacije s receptima i treninzima - stvorena je zajednica mama koje podržavaju jedna drugu, što ovakvim aplikacijama daje dodatnu vrijednost (engl. add value).
Raketni uzlet
Obim globalnog tržišta mHealth aplikacija procijenjen je na 32,5 milijardi dolara u 2023. i očekuje se da će rasti po godišnjoj stopi od 14,9 odsto između 2024. do 2034. Na grafikonu ispod jasno se vidi kako od 2020, tj. od godine pandemije dolazi do rasta i bržeg usvajanja aplikacija za zdravlje i fitness. Sve šira upotreba interneta i pametnih telefona dodatno podstiče usvajanje tog trenda.
Ako uzmemo u obzir jedno od najvećih svjetskih tržišta, koje prednjači u tehnologiji i inovacijama, primijetićemo značajan rast upotrebe ovih aplikacija: čak 84 miliona Amerikanaca je 2022. koristilo mHealth aplikacije za praćenje svojih zdravstvenih aktivnosti.
Ide se i korak dalje...
U okviru ove teme treba obratiti pažnju i na specijalne pristupe privatnih medicinskih ustanova, koje se svakom pojedincu obraćaju u skladu s njegovim stilom života, zdravstvenim stanjem, genetskim faktorima.
Dakle, teži se individualizmu i boljem razumijevanju složenih procesa unutar ljudskog sistema.
"Naoružani tim znanjem, dubljim individualnim uvidom i autoritativnim vođstvom, vjerujemo da možemo da pomognemo ljudima da budu zdravi koliko god je to moguće, u okviru životnih izbora koje donose: da jači žive duže", obećava Viavi o kojem piše i Bloomberg.
Dva miliona godišnje za podmlađivanje - iznutra i spolja
Jedan dio pažnje ostaje na njezi i estetskoj hirurgiji, odnosno zahvatima za očuvanje ljepote, a drugi dio se okreće ka medicini dugovječnosti (engl. longevity medicine).
Konkretno, klinika Viavi, sa sjedištem u Londonu, radi test maksimalne potrošnje kiseonika kako bi ocijenila nivo kondicije klijenta ili skeniranje mozga, a klijent svoju posjetu završava razgovorom s osnivačem kompanije dr. Sabine Donnai iz Belgije, koja mu postavlja niz pitanja o zdravlju.
Viavi je otvoren 2009, kao pionir u oblasti koju smo pomenuli na početku, a to je "lifespan" i "healthspan" filozofija. Ovaj termin, gdje je trajanje života u skladu s dobrim zdravljem, prvi put je skovan kasnih 1980-ih.
Nedavno je došao u veliku žižu interesovanja, kada je tehnološki preduzetnik Bryan Johnson -zahvaljujući transfuziji krvi i sveobuhvatnoj kombinaciji suplemenata, vježbanja i tretmana - sa svojih 45 ponovo "došao" do 18 godina starosti. Riječ je o procedurama koje Johnsona koštaju dva miliona dolara godišnje i definitivno su ekstrem na tržištu zdravlja i brige o sebi, ali govore o tome koliko brzo se stvari odvijaju i koliko daleko se ide.
Ovakve usluge služe da reafirmišu ustaljene navike, tvrde zagovornici "lifespan" i "healthspan" pokreta, i često pominju riječ optimizacija. Stručnjak za zdravlje Peter Attia nudi neke od tih tajni u svojoj knjizi "Outlive: The Science & Art of Longevity". Medicina 2.0, kako je on naziva, pogrešno daje prioritet liječenju bolesti. Bolje je preći na Medicinu 3.0 i dati prioritet preventivnim intervencijama, tvrdi on. Nije usamljen u tom stavu.
"Smatram da je korisno razmišljati o starenju kao o medicinskom stanju koje se može liječiti", kaže profesor Univerziteta Harvard David Sinclair, inače koautor knjige "Lifespan: Why We Age - and Why We Don’t Have To". Ipak, stvari zasad vjerovatno zvuče jednostavnije nego što zaista jesu.
Bio bi potreban ogroman zaokret da se "novi" medicinski prioriteti prilagode ovoj teoriji: samo 3,5 odsto novca potrošenog u SAD-u, u sistemu zdravstvene zaštite namijenjeno je prevenciji, prema Institutu za troškove zdravstvene zaštite. Doduše, klinički i ekonomski posmatrano, postoje podsticaji da se to dramatično poveća, u čemu prednjače najbogatiji na svijetu.