Svemirska kompanija američkog multimilijardera Elona Muska jučer je ušla u povijest. Jedan od glavnih izazova svemirskih letova su ogromni troškovi, koji su posljedica jednokratne upotrebe skupih raketnih nosača, što je prepreka koju je na kraju uspio prevladati upravo SpaceX.
Kompanija je lansiranjem i ponovnim slijetanjem prve faze raketnog nosača Starship, pod nazivom Super Heavy, napravila veliki korak naprijed na putu prema izradi rakete sposobne za let na Mjesec, a zatim i na Mars. Starship, koji je dosad poletio već četiri puta, smatra se najvećom i najmoćnijom raketom u povijesti.
Posebno je impresivna, gotovo nevjerojatna, snimka hvatanja raketnog nosača na lansirnoj rampi s pomoću velikih mehaničkih ruku nazvanih Mechazilla, kojem je svijet jučer svjedočio na lansirnoj platformi u Teksasu. Povratak raketnog nosača Starship nakon lansiranja bio je ključni trenutak u pripremi rakete za komercijalne svemirske letove.
Dan za povijesne udžbenike
"Ljudi, ovo je dan koji će se upisati u povijest inženjeringa", izjavila je Kate Tice iz SpaceX-a tijekom prijenosa uživo. "Još uvijek ne mogu vjerovati", rekla je i Jessie Anderson, inženjerka SpaceX-a. "Pokušavam zadržati suze, baš kao što su mehaničke ruke uhvatile raketni nosač", rekla je, prema izvješću Bloomberga.
"Ljudi, ovo je dan koji će se upisati u povijest inženjeringa", izjavila je Kate Tice iz SpaceX-a tijekom prijenosa uživo.
Ekscentrični magnat Musk već duže vrijeme tvrdi da će svemirska letjelica biti u potpunosti ponovno upotrebljiva. Kompanija SpaceX dosad je već uspjela obnoviti svoje raketne nosače tipa Falcon 9 za ponovno korištenje, ali su bili samo djelomično ponovno upotrebljivi. Njihovi pojedini dijelovi su nakon završene misije još uvijek neupotrebljivi i potrebno ih je obnoviti za novu uporabu.
SpaceX se nada ponovnim korištenjem obaju dijelova (svemirske letjelice i raketnog nosača) ostvariti više letova Starshipa u danu. Kompanija očekuje da će ponovna upotreba cijelog sustava drastično smanjiti troškove lansiranja.
Starship je svemirska letjelica koju je NASA odabrala kao sletno vozilo za lunarne misije u sklopu svog programa Artemis. Ta letjelica trebala bi 2026. godine ponovno odvesti ljudsku posadu na Mjesec.
Velika nada za NASA-u
Uspjeh Starshipa ključan je za buduće svemirske letove i istraživanje svemira, budući da NASA na njega polaže velike nade. Starship je odabran kao sletno vozilo za lunarne misije programa Artemis, koje bi 2026. godine trebalo ponovno prevesti ljudsku posadu na Mjesec. No prije nego što se to dogodi, raketa će morati autonomno sletjeti na Mjesec, bez ljudske posade.
"Čestitke kompaniji SpaceX na uspješnom hvatanju raketnog nosača", objavio je na društvenim mrežama direktor NASA-e Bill Nelson. "Daljnja testiranja pripremit će nas za hrabre misije koje su pred nama, uključujući južni pol Mjeseca, a potom i Mars", najavio je direktor.