OpenAI je u ranim pregovorima za novu rundu finansiranja kako bi dostigla vrijednost od 100 milijardi dolara ili iznad, navode osobe uoznate sa poslovanjem kompanije. Time će kreator ChatGPT-ja postati jedan od najvrednijih startupa na svijetu.
Investitori koji će potencijalno učestvovati u rundi finansiranja uključeni su u preliminarne razgovore, kažu izvori koji su željeli da ostanu neidentifikovani jer je riječ o privatnim informacijama. Detalji poput uslova, valuacije i datuma početka ciklusa nisu još uvijek utvrđeni.
Ukoliko se ciklus finansiranja završi kako je planirano, AI kompanija će postati drugi najvredniji startup u SAD, poslije Space Exploration Technologiesa (SpaceX) Elona Muska, pokazuju podaci CBInsightsa.
OpenAI je odbio da komentariše.
Prema ranijem izvještavanju Bloomberga, kompanija je spremna da početkom januara zaključi odvojeni tender, koji bi zaposlenima omogućio da prodaju svoje akcije po valuaciji od 86 milijardi dolara. Prikupljanje tih sredstava vodi Thrive Capital, a potražnja investitora je bila veća od dostupnih dionica, navode osobe upućene u situaciju.
Nagli skok valuacije OpenAI-ja odraz je pomame za vještačkom inteligencijom koja je nastala prije godinu dana kada se pojavio ChatGPT, chatbot sposoban da na jednostavne zahtjeve odgovori kompleksnim rečenicama ili čak stihovima. Kompanija je postala jedan od najpopularnijih startupa u Silicijumskoj dolini nakon što je od Microsofta prikupio 13 milijardi dolara i podstakao novu vrstu divljenja za vještačku inteligenciju koja je u samo nekoliko mjeseci promijenila tehnološki pejzaž.
Kompanije Amazon.com i Alphabet od tada su uložile milijarde dolara u Anthropic, rivala OpenAI-ja. Salesforce Inc. vodio je proces investiranja u kompaniju Hugging Face procijenjenu na 4,5 milijardi dolara, a Nvidia Corp, koja pravi većinu čipova koji podržavaju vještačku inteligenciju, ranije u toku mjeseca je saopštila da je u 2023. godini imala više od dvije desetine investicija.
OpenAI je takođe sa kompanijom G42 iz Abu Dabija vodio razgovore o finansiranju novog posla sa čipovima, navode upućeni izvori.
Startup je razgovarao o prikupljanju između osam i deset milijardi dolara od G42, rekao je jedan od izvora, koji su zahtijevali da ostanu anonimni dok govore povjerljivim informacijama. Nejasno je da li su ovaj poduhvat sa čipovima i nova runda finansiranja kompanije povezani.
Izvršni direktor OpenAI Sam Altman pokušavao je da dođe do kapitala za projekat proizvodnje čipova nazvanog Tigris. Cilj je proizvodnja poluprovodnika koji mogu da se takmiče sa onima koje proizvodi Nvidia, koja trenutno dominira tržištem AI čipova, objavio je Bloomberg News prošlog mjeseca.
U oktobru je G42 najavio partnerstvo sa OpenAI "kako bi isporučio najsavremenija AI rešenja za UAE i regionalna tržišta". Nakon toga nisu objavljeni nikakvi finansijski detalji. Firmu, osnovanu 2018. godine, vodi šeik Tahnoon bin Zayed Al Nahyan, savjetnik za nacionalnu bezbjednost UAE i predsjednik Uprave za investicije Abu Dabija.
Budućnost OpenAI-ja je nakratko izgledala neizvjesno nakon što je odbor kompanije iznenada otpustio Altmana ranije prošlog mjeseca. U to vrijeme, neki investitori su razmišljali da svoje uloge smanje na nulu. Međutim, nakon pet dana nemira u rukovodstvu, Altman je vraćen i imenovan je novi odbor. Kompanija je nakon toga postavila cilj da fokus kupaca pomjeri na svoje proizvode.
(Tekst ažuriran dodatnim kontekstom u sedmom pasusu.)