Microsoft pregovara o ulaganju čak 10 milijardi dolara u OpenAI, tvorca viralnog bota s vještačkom inteligencijom ChatGPT-a, kažu ljudi koji su upoznati s planovima.
Prijedlog koji se razmatra bi značio da će softverski gigant iz Redmonda u Washingtonu da uloži taj novac tokom više godina, iako se konačni uslovi mogu promijeniti, rekli su ljudi, tražeći da ne budu imenovani u razgovoru pošto se radi o privatnoj stvari. Dvije kompanije mjesecima razgovaraju o dogovoru, dodaju oni.
Semafor je ranije izvijestio da bi potencijalna investicija uključivala druge firme rizičnog kapitala i da bi OpenAI mogao biti procijenjen na oko 29 milijardi dolara, citirajući ljude koji su upoznati s razgovorima. Dokumenta koja su poslata investitorima ciljala su na završetak pregovora krajem 2022. godine, dodaje se.
Predstavnici Microsofta i OpenAI odbili su da komentarišu.
ChatGPT je zapalio internet od lansiranja krajem novembra, a okupio je prvi milion korisnika za manje od nedjelju dana. Njegova imitacija ljudskog razgovora izazvala je spekulacije o njegovom potencijalu da istisne profesionalne pisce i čak ugrozi Googleov osnovni biznis pretraživanja. Organizacija koja stoji iza ChatGPT-a, čiji su suosnivači Elon Musk i investitor iz Silicijumske doline Sam Altman, zarađuje novac tako što naplaćuje programerima da licenciraju njihovu tehnologiju.
Nova tehnologija je izgrađena na OpenAI-jevom jezičkom modelu GPT-3 i objavljena je na kraju godine velikih napredaka u oblasti vještačke inteligencije. Kompanijin generator slika Dall-E - koji prihvata pisana uputstva kako bi proizveo umjetnost i drugih slika - takođe je bio povod za opštu debatu o ubacivanju vještačke inteligencije u kreativne industrije. OpenAI već radi na nasljedniku, modelu GPT-4 za obradu prirodnog jezika.
Microsoft je prethodno uložio oko milijardu dolara u OpenAI. Takođe radi na tome da doda ChatGPT svom pretraživaču Bing, tražeći prednost u dominantnoj ponudi pretraživanja kompanije Alphabet Inc. Bot je sposoban da odgovori na upite na prirodan i ljudski način, da vodi razgovor i odgovara na dodatna pitanja, za razliku od osnovnog skupa veza koje pruža Google pretraga.
Ipak, zabrinutost vezana za njegovu tačnost - za koju je sam Altman rekao da nije dovoljno dobra da bi se na bot mogao osloniti - podstakla je oprez u vezi s njegovom preranom upotrebom, a škole u New Yorku su zabranile svojim učenicima pristup ChatGPT-u.
(Ažurirano detaljima pregovora).