Stvaralac ChatGPT-a, firma OpenAI Inc, navodno krade velike količine ličnih podataka kako bi obučila svoje modele vještačke inteligencije u potrazi za profitom, tvrdi grupa anonimnih pojedinaca u tužbi za koju traže status kolektivne tužbe (engl. class action).
OpenAI je navodno prekršio zakone o privatnosti tajno skupljajući 300 milijardi riječi sa interneta, koristeći "knjige, članke, veb stranice i objave - uključujući lične podatke dobijene bez saglasnosti", navodi se u obimnoj tužbi od 157 stranica. Tužba se ne usteže od opštih mjesta i optužuje firmu za rizikovanje "civilizacijskog kolapsa".
Tužioci su opisani kroz njihova zanimanja ili interesovanja, ali su identifikovani samo inicijalima iz straha od osvete, rekla je firma Clarkson Law u tužbi podnijetoj u srijedu u saveznom sudu u San Francisku. Oni navode da je šteta koju su pretrpjeli vrijedi tri milijarde dolara, a zasniva se na procjeni da postoje milioni oštećenih pojedinaca.
Drugačiji pristip: krađa
"Uprkos uspostavljenim protokolima za kupovinu i korišćenje ličnih podataka, tuženi su izabrali drugačiji pristup: krađu", tvrde tužioci. Program popularnog četbota ChatGPT-a i drugi proizvodi kompanije OpenAI obučavaju se na ličnim podacima dobijenim od stotina miliona korisnika interneta, uključujući decu, bez njihove dozvole.
Microsoft Corp, koji planira da uloži navodnih 13 milijardi dolara u OpenAI, takođe je imenovan kao tuženi.
Predstavnik OpenAI nije odmah odgovorio na poziv ili i-mejl u vezi tužbe. Predstavnik Microsofta nije odmah odgovorio na i-mejl.
ChatGPT i druge aplikacije koje se zasnivaju na generativnoj vještačkoj inteligenciji izazvale su veliko interesovanje svega što ova tehnologija obećava, ali su takođe izazvale lavinu kritika zbog pitanja privatnosti i dezinformacija. Američki Kongres razmatra potencijal i opasnosti vještačke inteligencije, budući da ovi proizvodi dovode u pitanje budućnost kreativnih industrija i sposobnosti razlikovanja činjenica od fikcije. Sam izvršni direktor OpenAI-a Sam Altman je, u svom svjedočenju pred Kongresom prošlog mjeseca, pozvao na regulaciju vještačke inteligencije. Međutim, tužba se fokusira na način na koji je OpenAI uopšte došao do suštine svojih proizvoda.
Tajno prikupljanje
OpenAI, koji je vodeća firma u ovom rastućem sektoru, optužen je u tužbi za sprovođenje ogromne tajne operacije sakupljanja podataka sa veba, kršeći ugovore o uslovima korišćenja, državne i savezne zakone o privatnosti i vlasništvu. Jedan od citiranih zakona je Zakon o kompjuterskim prevarama i zloupotrebama, savezni zakon protiv hakovanja koji je ranije primjenjivan u sporovima vezanim za sakupljanje podataka. Tužba takođe uključuje tvrdnje o povredi privatnosti, krađi, nepravednom obogaćivanju i kršenju zakona o elektronskoj komunikaciji.
Tužioci tvrde da je OpenAI, sljedeći cilj da pobijedi u "trci vještačke inteligencije", nezakonito pristupao ličnim podacima iz interakcija pojedinaca sa svojim proizvodima i iz aplikacija koje su integrisale ChatGPT. Ove integracije omogućavaju kompaniji da prikuplja slikovne i lokacijske podatke sa Snapchata, muzičke preferencije na Spotifyju, finansijske informacije sa Stripea i privatne razgovore na Slacku i Microsoft Teamsu, navodi se u tužbi.
Jureći za profitom, OpenAI je odustao od inicijalnog principa po kom bi vještačka inteligencija trebalo da koristi čovječanstvu u cjelini, tvrde tužioci. U tužbi se navodi da je očekivani prihod ChatGPT-a za 2023. godinu 200 miliona dolara.
Želeći da predstavljaju masivnu grupu navodno oštećenih pojedinaca, i tražeći novčanu nadoknadu koja će biti utvrđena na suđenju, tužioci takođe traže privremeno obustavljanje komercijalnog pristupa i daljeg razvoja OpenAI proizvoda.
Ovaj tekst odnosi se na slučaj P.M. i drugi protiv OpenAI LP, 23-cv-03199, Savezni sud SAD, Sjeverni okrug Kalifornije (San Francisko).
--U pisanju pomogli Christopher Brown, Rachel Metz i Dina Bass.