Platforma Orea Bazaar, koja okuplja kreativce iz Bosne i Hercegovine, na startup takmičenju Podim, održanom u Sloveniji, uspjela je osigurati investiciju vrijednu 100.000 eura.
Podim je konferencija za startupe koja se organizira već nekoliko godina, a na njoj učestvuju startupi iz čitavog svijeta. Ove godine na takmičenje se prijavilo 800 startupa, a jedino je Orea Bazaar uspio privući investiciju.
Pročitaj više: Slipac: U BiH postoje sjajni brendovi koji žele plasman na veće tržište
"Mi smo ušli u top 100 startupa koji su dobili priliku za online pitching. Od tih 100 izabrano je 10 koji su dobili priliku da na konferenciji u Sloveniji uživo investitorima predstave svoje biznise, a pobjednik je dobio priliku da ide na konferenciju u London. Mi nismo ušli u tih top 10, ali smo jedini s takmičenja otišli s novcem", kazala je za Bloomberg Adriju Senita Slipac, suosnivačica Orea Bazaara.
Naime, razmišljajući o daljnjem razvoju Oree i načinu privlačenja investicija, Slipac se prijavila na nekoliko programa podrške startupima te je u okviru tih programa u Tirani upoznala investitora iz Filrouge Capital, venture capital fonda koji je bio zainteresiran za njen startup te joj predložio da na Podimu upozna i predstavi Oreu glavnom investitoru fonda.
"Imala sam svega nekoliko minuta za predstavljanje Oree, gdje je zaista bilo bitno da dam brze, tačne i konkretne odgovore. Na našu sreću, investitoru se toliko svidjela ideja da su početni planirani iznos od 50.000 eura podigli za još 50.000 eura", kaže Slipac.
Ako se osvrnemo na startup scenu u Bosni i Hercegovini, jasno je da naši startupi teško mogu privući velike i značajnije investicije, posebno od VC fondova.
"Skoro da je nemoguće jednom startupu iz BiH privući ovakvu investiciju. S obzirom na samu činjenicu da samo četiri posto startupa u svijetu dobije VC investiciju, lako možemo zaključiti koliko je teško to ostvariti jednom startupu osnovanom u BiH. Kada smo razgovarali s investitorima, sama činjenica da dolazimo iz BiH bila je otežavajuća. Čak i kad kažemo da uspješno poslujemo na bh. tržištu, njihov odgovor je da to ne znači da ćemo uspjeti i na drugim tržištima", kaže Slipac.
Dream Big
Slipac ističe da je ključno za privlačenje ovakve investicije imati dobar tim, edukaciju, pripremu i imati jasan plan i ciljeve koje želiš ostvariti, jer je upravo to ono što investitori žele čuti.
"Investitori žele ulagati u startupe koji mogu postati unicorn. Njih ne interesuje startup kojem je plan da mu kompanija vrijedi pet miliona eura. Oni žele startup koji želi biti vrijedan 500 miliona eura. Nije bitno da li ćeš to postići, bitno je da vjeruješ u to i da ideš ka tome. Dakle, ključno je vjerovati u sebe i u svoj biznis i 'sanjati veliko'", pojašnjava Slipac.
Pročitaj više: Nepovoljan poslovni ambijent i politička nestabilnost koče investicije u startupe
Samo jedan bh. startup uspio privući investiciju iznad milion eura
Dodaje da startupi u BiH imaju konzervativne ideje koje nisu privlačne investitorima, a i sam poslovni ambijent u BiH ne djeluje optimistično za investitore i oni jednostavno ne žele ulagati tamo gdje je rizično.
Kada je riječ o podršci koju startupi dobijaju u BiH, Slipac ističe da ona u BiH nije ni na približnom nivou kao u zemljama regiona.
"Nažalost, od države nismo dobili nikakvu podršku. Za razliku od zemalja regiona, koje startupima omogućuju besplatne co-working prostore, pristup inovacijskim fondovima, mentorsku podrška, u BiH takvo nešto ne postoji. Osnivači startupa se nemaju kome obratiti i dobiti relevantne informacije. Još jedan problem je i taj što startupi u BiH nisu uvezani i što ne postoji mjesto na kojem će se osnivači startupa okupljati, razmjenjivati ideje i informacije i potencijalno sarađivati", ističe Slipac.
Naredni korak Oree je širenje na tržište Hrvatske, što je bio i prvobitni plan, ali i jedan od uslova koje je postavio investitor.
"Plan je bio da se prvo širimo na tržište Srbije, ali širenjem u Hrvatsku dobijamo pristup tržištu Evropske unije. Trenutno radimo na onboardingu kreativaca iz Hrvatske i cilj nam je da za početak okupimo njih 50, uključujući i ove iz BiH. Očekujemo da će do 1. novembra platforma biti operativna. Nakon Hrvatske počet ćemo širenje na američko tržište", zaključuje Slipac.