Vještačka inteligencija zauzima sve značajnije mjesto u tehnološkim strategijama zemalja regiona, oblikujući poslovne modele i digitalnu budućnost. U Srbiji je fokus na razvoju superkompjutera i softverskih rješenja, dok Francuska predvodi evropsku AI agendu s velikim ulaganjima. Sjeverna Makedonija se priprema za usklađivanje s EU regulativama, Slovenija unapređuje finansijski sektor kroz AI alate, a BiH i Hrvatska koriste tehnologiju za optimizaciju poslovanja i medijskih sadržaja. Ovaj pregled donosi ključne uvide iz svake države, ističući izazove i prilike koje AI donosi u regiji.
BiH
Vještačka inteligencija neosporno stvara nove poslovne vrijednosti, a do 2030. godine će gotovo polovina ekonomskih koristi koje očekujemo do tada biti rezultat poboljšanja vještačke inteligencije koji bi mogao povećati BDP u Evropi otprilike za 10 posto. I kompanije u BiH koriste alate za vještačku inteligenciju, neke proizvode i svoje, a sve da bi unaprijedile poslovanje. O primjeni AI tehnologija u BiH Nermin Hadžić, direktor kompanije Bloomteq, kaže da su najperspektivnije industrije u BiH za primjenu AI-ja u svakodnevnom poslovanju one koje imaju veliki broj pojedinačnih korisnika kojima svakodnevno treba neka informacija, obrazac ili postupak, kao što su bankarski sektor i sektor osiguranja.
Srbija
Pariz je ove nedjelje bio svjetska prijestonica vještačke inteligencije, jer je AI samit okupio najvažnije evropske i globalne igrače iz te oblasti. Francuska i cjelokupna Evropa su poslale poruku da ne žele biti samo posmatrači u borbi za prevlast u vještačkoj inteligenciji, već i ozbiljna konkurencija Americi i Kini. Šta je zvanično, ali i šta se moglo čuti između redova na AI samitu u Parizu i kako će Srbija učestvovati u razvoju softverskih rješenja za superkompjuter - za TV Bloomberg Adria govorio je Stefan Badža, savjetnik predsjednice Skupštine Srbije, koji je bio član delegacije na AI samitu u Parizu.
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron je još prije osam godina započeo ulaganje u inovacije i vještačku inteligenciju i Francuska je evropski lider u toj oblasti. Na AI samitu su najavili ulaganje od preko 100 milijardi eura u vještačku inteligenciju i samim tim što su okupili skoro 100 delegacija iz cijelog svijeta na samitu u Parizu, Francuska je pokazala da ima ključnu ulogu u globalnom razvoju AI-ja, rekao je on.
"U toku su pregovori o ulaganjima u novi superkompjuter, što je predviđeno planom Srbija 2027. i vjerujemo da će to biti uskoro realizirano. To je jako važno, jer bez te infrastrukture ne možemo napraviti veći iskorak u razvoju vještačke inteligencije. Trenutno u Americi postoje najave ulaganja od 500 milijardi dolara u ovu infrastrukturu. Naši budžeti su malo skromniji, ali su nam ambicije jednako velike", poručio je Badža, dodajući da je samit u Parizu donio pozitivne pomake u pregovorima i da vjeruje da ćemo do kraja ove ili početka sljedeće godine imati novi superkompjuter u Kragujevcu, koji će omogućiti kompanijama i istraživačima u Srbiji da brže razvijaju inovacije i proizvode u oblasti AI-ja.
"U našoj delegaciji bio je i Marko Čadež, predsjednik Privredne komore Srbije, koja dosta radi na razvoju i primjeni vještačke inteligencije, pogotovo u malim i srednjim preduzećima. Imamo poseban program koji omogućava takvim preduzećima brže primjene AI-ja uz pomoć konsultanata i određenih subvencija. U novoj strategiji koju je Vlada usvojila prije mjjjjjjjjjesec dana prepoznato je da su mala i srednja preduzeća najugroženija jer nemaju toliko kapaciteta za investiranje u tu oblast", rekao je Badža, napominjući da su također važne obuke za zaposlene u javnom i privatnom sektoru da što bolje koriste vještačku inteligenciju.
Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija će neminovno morati uvesti zakonsku regulativu vještačke inteligencije po uzoru na Evropsku uniju, kaže Stefan Andonov, docent Fakulteta informacionih nauka, u intervjuu za Bloomberg Adriju. Na makedonskom tržištu potencijal za razvoj alata u vezi s vještačkom inteligencijom je ogroman, ali su, nažalost, ta rješenja uglavnom namijenjena inozemnim tržištima, zbog čega su neophodna ulaganja u taj sektor kako bi se kreirali alati koji će služiti i građanima zemlje, kaže Andonov.
Slovenija
Generativna vještačka inteligencija se već koristi i u finansijskom sektoru. U industriji osiguranja četbotovi se koriste za komunikaciju s klijentima, što smanjuje opterećenje zaposlenih, koriste se i za prethodnu pripremu odgovora klijentima i za analizu štetnih primjera. Za uvođenje vještačke inteligencije neophodna je prethodna digitalizacija poslovanja i harmonizacija procesa rada i sistema podataka.
Kako je u intervjuu za TV Bloomberg Adria rekao Gregor Kovačič, izvršni direktor odjeljenja digitalnog poslovanja Zavarovalnice Triglav, tehnologiju koriste dvije godine, a koristi se kreću u desetinama hiljada eura. "Uloga zaposlenih je ključna, jer on mora obraditi poruku nakon što je vještačka inteligencija prethodno provjerila postoji li već odgovarajući odgovor u bazi podataka", objašnjava primjer bržeg odgovora na pitanja kupaca. Vrijeme za pripremu odgovora smanjeno je sa oko pet minuta na pola minute.
Lakše se prepoznaju i pokušaji prevare u osiguranju, navodi Kovačič slučaj kada su prilikom utvrđivanja štete pomoću vještačke inteligencije utvrdili da je klijent koristio fotografije koje su već bile dostavljene u odštetnom zahtjevu prije dvije godine. U budućnosti će upotreba biti proširena, Kovačič očekuje da će se, između ostalog, i kompenzacije odštete klijentima brže isplaćivati korištenjem vještačke inteligencije.
Hrvatska
Proces restauracije videa je jedan od najkomplikovanijih u medijskoj i filmskoj industriji - a kao rješenje i tu se pokazuje primjena vještačke inteligencije. Domaća kompanija Tensorpix iz Zagreba uspjela se u nekoliko godina, inovativnim pristupom u restauraciji videa i fotografija zasnovanoj na vještačkoj inteligenciji, nametnuti na globalnom tržištu, gdje ima više od milion korisnika. Kako funkcionira to tržište na kojem sve veći izazov predstavljaju i dipfejk videi, tema je o kojoj je Ivan Vrdoljak za Bloomberg Adriju razgovarao s Bartolom Freškurom, direktorom Tensorpixa. Može li video star decenijama pomoću vještačke inteligencije izgledati tehnički savremeno?
"Tehnologija još nije savršena, ne možete sada ubaciti bilo koji video da izgleda kao da ste snimali današnjom modernom kamerom, uvijek ima mjesta za napredak. Naša dugoročna vizija je napraviti AI koji može napraviti upravo to: šta god mu date, koji god oblik lošeg videa ili slike, da ga on popravi magično, vrlo intuitivno, vrlo brzo i da vi kao korisnik budete vrlo zadovoljni time. Tako da onda u svijetu neće biti problema s tim da imate loš video ili sliku. Moguće je i brzo, za nekoliko godina."