Ulazak žena u organizirani sport bio je sve samo ne jednostavan. Prvo evropsko prvenstvo u ženskom nogometu održano je 1957. u Zapadnoj Njemačkoj i to uprkos službenoj zabrani. Engleski nogometni savez tada je ovaj sport proglasio "neprikladnim za žene", a pobjednice turnira nisu dobile ni priznanje ni doček. Danas, gotovo sedam desetljeća kasnije, ženski sport ne traži dopuštenje, on vodi promjenu. Evropsko prvenstvo za žene 2025. (WEURO), koje se upravo održava u Švicarskoj, obara rekorde gledanosti, posjećenosti i prihoda. Deloitte procjenjuje da će globalni prihodi od profesionalnog ženskog sporta porasti sa 692 miliona dolara u 2022. na čak 2,4 milijarde u 2025. godini.
Podaci pokazuju da zanimanje za ženski sport, a time i nogomet, raste vrtoglavom brzinom. Dokaz tome je i uspjeh koji WEURO 2025. ima i izvan stadiona. Prije samog početka prodano je više od 600.000 ulaznica, čime je nadmašen prethodni rekord od 574.875 prodanih ulaznica s WEURO 2022. u Engleskoj, što je već tada bio veliki skok u odnosu na 240.000 pet godina ranije.
Deloitte
Digitalne platforme također bilježe impresivne rezultate, s 8,4 miliona angažmana na društvenim mrežama, što je porast od 55 posto u odnosu na isto razdoblje 2022. godine. Pored nogometa, slični pomaci bilježe se i na Afričkom kupu nacija za žene, kao i u ragbiju i kriketu.
Grupna faza Evropskog nogometnog prvenstva za žene 2025., koja je nedavno završila, definitivno je ispisala novu historiju s rekordnom posjećenošću. Gotovo pola miliona navijača prisustvovalo je utakmicama, a čak 22 od 24 odigrane utakmice bile su rasprodane. Ukupno je 461.582 navijača uživo pratilo zbivanja na terenima, što je samo po sebi impresivan podatak.
Novi standardi ženskog nogometa
Osim ukupnog broja, zabilježeni su i značajni pojedinačni rekordi. Utakmica između Njemačke i Danske u Baselu privukla je 34.165 navijača, postavši najposjećenija grupna utakmica bez domaćina te najgledanija ženska nogometna utakmica ikad odigrana u Švicarskoj. Također, više od 17.000 njemačkih navijača na toj utakmici predstavlja najveći broj gostujućih navijača na jednoj utakmici ženskog Eura u povijesti. Utakmica Švicarske protiv Norveške privukla je 34.063 gledatelja, što je bio rekordan broj za švicarsku žensku reprezentaciju.
"Ako prije nije bilo jasno, sada je neosporno, ženski nogomet je nezaustavljiv i tu je da ostane", izjavila je nedavno Nadine Kessler, voditeljica UEFA-ina ženskog nogometa, naglašavajući da je ovo više od turnira, pravi pokret koji postavlja nove standarde.
Nadine Kessler, UEFA head of women's football
Što se tiče samih rezultata, Španija i Engleska postigle su po 14 golova u grupnoj fazi, izjednačivši rekord koji su Engleskinje postavile 2022. godine. Posebno se ističe Velšanka Jess Fishlock, koja je s 38 godina i 176 dana postala najstarija strijelkinja u povijesti Evropskog prvenstva za žene.
No dok ženski nogomet u zapadnoj Evropi bilježi rekorde, stanje u regiji je bitno drugačije.
Fahrudin Prolić, urednik digitalne redakcije Arena Sport BiH, za Bloomberg Adriju ističe da sastav sudionika posljednjeg Evropskog prvenstva jasno pokazuje dominaciju reprezentacija iz zapadne Evrope. Ključni izvor njihovog uspjeha, kaže, leži u snažnoj povezanosti ženskih timova s bogatim i trofejnim muškim klubovima poput Lyona, Barcelone i Arsenala.
"Riječ je o ekipama koje imaju ozbiljnu logističku i finansijsku podršku svojih muških kolega, što im omogućuje konstantan uspjeh u Ligi prvakinja i kao temelj reprezentacija", kaže Prolić i dodaje da je ovdje formula jednostavna – koliko ulaganja, toliko i rezultata.
Bogati igraju, siromašni gledaju
Nasuprot tome, u istočnoj Evropi, a osobito u zemljama regije, ulaganja u ženski nogomet ostaju marginalna. Kazao je da, nažalost, još uvijek vrijedi pravilo – bogati igraju, siromašni gledaju.
"Nijedna reprezentacija iz ovog dijela Evrope nije učestvovala na posljednjem WEURO-u. Izuzeci poput SFK 2000 Sarajevo i Crvene zvezde postoje, ali djeluju u uslovima poluamaterizma i bez sistemske podrške. Publika je rijetka, podsjetimo da je stadion u Sarajevu bio gotovo prazan i kad je SFK 2000 igrao protiv Chelseaja u Ligi prvaka", kazao je.
U konačnici, ženski sport u regiji nije pitanje talenta, jer njega, kako Prolić kaže, itekako ima, ovdje je riječ o resursima. A dok god nema ozbiljnih investicija, teško je očekivati da djevojke iz BiH, Srbije ili Hrvatske igraju pred prepunim stadionima kao njihove kolegice u Španiji.
Ono što posebno izdvaja ženski sport je publika. Prema podacima marketinške agencije Two Circles, navijači su često mlađi, češće žene, a 60 posto njih vodi djecu na utakmice.
Azra Numanović, generalna sekretarka SFK 2000 Sarajevo, za Bloomberg Adriju je kazala je da je WEURO 2025 daleko više od nogometnog prvenstva – to je događaj koji potvrđuje da ženski nogomet više nije sporedan segment, nego respektabilan sportski, društveni i ekonomski fenomen. Impresivne brojke pokazuju da je ulaganje u ženski nogomet isplativo, da postoji ogromna publika i tržište.
Azra Numanović - osobna arhiva
"Sve ovo nas dodatno motivira, jer na takvim primjerima možemo graditi argumentaciju i kod nas – da se i u BiH može, uz ozbiljan pristup i podršku, postići dugoročna održivost ženskog sporta", kazala je Numanović.
Iako zemlje regiona ne učestvuju na ovom takmičenju, Numanović kaže da se interes prelijeva i kod nas i vidljiv je kroz veći broj djevojčica koje žele igrati, u medijskoj vidljivosti, pa i u generalnoj promjeni narativa. Prije nekoliko godina bilo je nezamislivo da se o ženskom nogometu govori u sportskim emisijama, a danas je to postalo normalno.
Naglasila je da takmičenja poput ovoga nameću novu dinamiku i podižu standarde, koji onda indirektno utječu i na BiH, jer više niko ne može zatvarati oči pred tim razvojem.
Najtrofejniji ženski nogometni klub
SFK 2000 Sarajevo je najtrofejniji ženski nogometni klub koji se još uvijek suočava s percepcijom da je ženski nogomet manje vrijedan, što direktno veže nedovoljno ulaganja i podrške.
Numanović kaže da ih to ne zaustavlja. Grade prostor u kojem djevojke rastu kao sportistkinje, liderke i uzori.
"Ulažemo u zajednicu – otvaramo radna mjesta, jačamo lokalnu ekonomiju, pomažemo djevojčicama iz osjetljivih grupa i rušimo stereotipe. Naš doprinos nije apstraktan, on je konkretan, mjerljiv i dugoročno važan za društveni i ekonomski razvoj BiH. Ulaganje u nas znači ulaganje u budućnost s više jednakih šansi za sve", kazala je.
Ovaj klub svakodnevnim uspjesima dokazuje da žene u sportu nisu "izuzetak" nego pravilo kada im se pruži prilika. SFK 2000 Sarajevo je klub koji gradi ljude, ne samo sportistkinje. Ruši stereotipe kroz rezultate, ali i kroz to što igračice postaju međunarodno popularne i kvalitetne.
Kada je riječ o ulaganju, Numanović kaže da više nije pitanje "jeste li", već "zašto to već niste učinili". Ženski nogomet dana nudi i nove prilike za mnogobrojne brendove - visoku vidljivost, snažnu povezanost s publikom i autentične priče koje nose vrijednosti društvene odgovornosti.
SFK 2000 Sarajevo je dokaz da ženski nogomet itekako ima potencijal za vrhunske rezultate – na terenu i izvan njega. Igračice ovog kluba već nastupaju na međunarodnoj sceni, ali da bi se otvorio put ka još većim uspjesima, potrebni su strateški saveznici. Partneri koji prepoznaju dugoročnu vrijednost i koji su spremni ulagati ne samo u sport, već u razvoj zajednice, jednakih šansi i lokalne ekonomije.
Numanović podsjeća da se utakmice visokog ranga ne igraju samo nogama – one se osvajaju vizijom, hrabrošću i podrškom onih koji vjeruju u promjenu.
Merima Čelik, sutkinja Nogometnog saveza BiH i FIFA-ina sutkinja, istog je mišljenja, ženski nogomet doživljava veliku ekspanziju u Evropi i brojke su stalno u porastu, ali je i dalje sve navedeno vezano za zemlje Evrope poput Španije, Njemačke, Holandije, Engleske, Švicarske, Italije i ostalih nogometnih sila čije države redovno igraju završnice Eura ili Svjetsko prvenstvo, a klubovi redovno prolaze grupnu fazu Lige prvaka.
Merima Čelik - lični arhiv
Smatra da BiH i rukovodeći kadar zaostaju mnogo u pomenutom ulaganju u ženski nogomet, pa samim tim i motivacijom da se što više djevojčica i djevojaka odluči trenirati nogomet i kontinuirano napredovati.
"S minimalnim ulaganjem i bez maksimalne posvećenosti da se omasovi ženski nogomet u BiH, danas ne možete sastaviti tri ili četiri kluba koja jednako mogu parirati jedan drugom u toku takmičarske lige. Samim tim izostaju veliki rezultati kao reprezentacije, a i kao klubova van BiH. Ono čime se BiH može pohvaliti je da igračice koje su započele karijeru u BiH često nastave karijeru van države, u klubovima gdje imaju veću motivaciju da igraju, zbog mogućnosti napretka u karijeri, jer su uslovi profesionalniji i perspektive šire", kaže Čelik.
Neravnopravnost i dalje postoji
Naglašava da ipak postoje pojedinci koji se trude napraviti korak naprijed u našoj državi, međutim sam pojedinac ne može ništa bez finansijske podrške, a ljestvica u Evropi visoko je podignuta, bar kada je riječ o ženskom nogometu.
"Naši maleni koraci jesu pomaci naprijed na lokalnom nivou, ali i dalje su nedovoljno veliki za standard Evrope i tu BiH ne može mnogo očekivati", rekla je.
Sportistkinje postaju sve veći uzori, a njihova prisutnost motivira hiljade djevojčica širom svijeta da se uključe u sport.
U Saudijskoj Arabiji, gdje je do prije sedam godina djevojčicama bilo zabranjeno igrati nogomet u javnosti, danas ih 70.000 igra u školskim ligama. Sport, osim što pozitivno utječe na zdravlje i uspjeh u školi, prema podacima Women’s Sports Foundation, kod gotovo polovice žena razvija liderske vještine.
Ipak, žene u sportu i dalje igraju neravnopravnu utakmicu. Muško Evropsko prvenstvo 2024. privuklo je 2,7 miliona gledatelja, gotovo pet puta više od ženskog. U engleskoj Women’s Super League prosječna posjećenost je oko 7.000 po utakmici, dok treća muška liga bilježi više.
Na nivou prihoda – razlika je drastična. Cristiano Ronaldo je u 2024. zaradio 200 miliona eura, dok je Aitana Bonmatí, trenutno najplaćenija nogometašica, zaradila tek milion eura. Na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2023., tek 40 posto igračica bilo je profesionalno, a čak 30 posto nije primilo nikakvu naknadu.
Kada je riječ o razvoju ženskog nogometa, dugo je strategija bila slijediti model muškog. Iste lige, isti sistemi, iste platforme. No sve više stručnjaka, među njima i bivša članica FIFA vijeća Moya Dodd, upozorava da ženski nogomet riskira da ostane "umanjena verzija muškog" ako ne razvije vlastiti identitet.
Upravo je tenis primjer kako to može izgledati. Ženska teniska asocijacija (WTA) postoji od 1973., a danas teniserke redovno dijele najviše pozicije po zaradi i popularnosti. Od 10 najplaćenijih sportistkinja na svijetu, njih šest su teniserke.
Još jedan pozitivan primjer dolazi iz SAD-a, ženska nogometna liga NWSL odvojila se od nacionalnog saveza 2021. godine i od tada rapidno raste. Startup Athletes Unlimited otišao je još dalje, pa igračice upravljaju pravilima, biraju timove i odlučuju o sistemu takmičenja.
Svijet ženskog sporta se mijenja, ali ne zato što kopira muški sport, već zato što stvara svoj. Nove lige, radikalne promjene u pravilima, direktna komunikacija sa zajednicom i vlastita struktura upravljanja pokazuju snagu autonomije.
I zato je jasno da se budućnost ženskog sporta, a time ni nogomet neće graditi na kompromisima. Gradit će se na hrabrosti da se odbaci sve ono što ga je dugo zadržavalo u sjeni.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...