Neparne godine u sportu obično su manje zanimljive od parnih, ali 2025. bi moglo biti posve drugačije. Iako nas ne očekuju olimpijske igre, svjetsko ili evropsko okupljanje fudbalskih reprezentacija, ispred nas je godina u sportu koja bi mogla donijeti posve neizvjesne okršaje. Ovaj put oni ne moraju nužno biti na travnjaku, već u ložama i konferencijskim dvoranama stadiona i sportskih institucija.
Krajem 2024. godine iz nekog mračnog kutka fudbalskog svijeta, bar tako to vide navijači i tradicionalisti, izronila je neman zvana Superliga. Samo naivni su vjerovali da je ta ideja sahranjena 2021. godine i da je više nikad nećemo vidjeti. Problem je i dalje tu - najveći klubovi poput Real Madrida ili Barcelone svjesni su da su oni najveći kapital ovog sporta i da im neka prevaziđena, kako oni to vide, udruženja građana poput FIFA-e i UEFA-e samo smetaju.
Šta je FIBA-a NBA ligi? Apsolutno nije nije nadređena, u najboljem slučaju je samo partner, a najčešće neželjeni rođak. Američki profesionalni sport uzor je za sve one koji sport posmatraju kao posao, a tamo su lige organizacije vlasnika klubova. Evropski sport ka Americi i dalje gleda sa zavišću i željom da sve iskopira na Starom kontinentu. Ta želja mogla bi eksplodirati baš u 2025.
Unify liga: Glavna priča 2025.
Pomenuta Superliga pojavila se rebrendirana kao Unify liga i to s revidiranim prijedlogom koji uključuje 96 klubova raspoređenih u četiri lige, temeljeno na zaslugama, umjesto s osiguranim mjestom za osnivače, kako je to bilo prije četiri godine.
Organizatori predvođeni A22 Sports Managementom i predsjednikom Real Madrida Florentinom Pérezom, službeno su zatražili od UEFA-e i FIFA-e odobrenje za ovu ligu, vjerujući da će, nakon nedavne presude Evropskog suda pravde, koja je osporila monopol UEFA-e i FIFA-e, dobiti potrebnu podršku. Ovaj put prijedlog je formiran drugačije, a Perez obično realizira sve što zamisli.
Na drugoj strani, FIFA je fabrika novca i, naravno, nikad joj nije dosta. U 2025. godini prvi put ćemo gledati Svjetsko klupsko fudbalsko prvenstvo i to od 15. juna do 13. jula 2025. u SAD-u. Iskopiran je format prvenstva za države, a oko samog prvenstva trebalo bi se zavrtjeti nevjerovatnih pet milijardi dolara.
Svjetsko klupsko prvenstvo nova fabrika novca
Na nagradni fond otpala bi polovina tog iznosa. Za komparaciju, kompletan nagradni fond s prošlog Svjetskog prvenstva u Kataru iznosio je 440 miliona dolara. Svaka od 32 ekipe bi samo za učešće trebala dobiti 50 miliona dolara, dok je za pobjednika navodno rezervirano još 100 miliona dolara. Navodno su i svi veći klubovi od FIFA-e dobili neslužbeno obećanje da bi od učešća na turniru u prosjeku trebali zaraditi ukupno 80 miliona dolara. Očito je da se klubovima radi i zbog straha od Pereza i njegovih ideja.
Novo takmičenje značit će dodatni porast broja utakmica, što je novo potenciranje najslabije tačke modernog fudbala. Igrač ekipe koja će igrati finale tog turnira mogao bi u sezoni 2024/25. dosegnuti nevjerovatnih 90 odigranih utakmica. Sjećamo se vremena kad se problematizirao i broj od 60-ak odigranih utakmica.
Neizvjesno je i kako će sve to izgledati i gdje su granice fizičkih kapaciteta izvođača radova - vrhunskih igrača, o kojima se najmanje razmišlja kad se planiraju novi formati, takmičenja i lige. Neki novi slučaj Christian Eriksen, povećana opasnost od srčanog udara na velikoj fudbalskoj pozornici pred auditorijem od milijardu gledatelja, nije nešto što treba fudbalu, bez obzira na to koliko veliki novac se može zavrtjeti u nekom novom takmičenju.
WNBA je u velikom rastu
Od drugih stvari koje valja imati na oku je razvoj ženskog sporta, ponajviše košarke i fudbala. Fudbalerke će u Švicarskoj igrati evropsko prvenstvo, a kod košarkašica najveća priča je WNBA. Ženska profesionalna košarkaška liga je u historijskoj fazi rasta, postajući uzor ne samo za žensku košarku nego i za ženski sport u cjelini. Perspektiva je svijetla, a interes navijača i ulaganja sigurno će nastaviti rasti.
WNBA je u 2024. godini sklopila novi medijski ugovor vrijedan približno 2,2 milijarde dolara tokom 11 godina, što će donijeti oko 200 miliona dolara godišnje. Sve je to bilo pogurano nevjerovatnim rastom popularnosti koji se ilustrira povećanjem gledanosti njenog sadržaja na ESPN-u od čak 170 posto u poređenju s prethodnom godinom.
Nema razvoja sporta bez novih zvijezda, a u ženskoj košarci to je Caitlin Clark. Košarkašica Indiana Fevera ikona je revolucije u ženskoj košarci i neko na koga treba obratiti pažnju u 2025.