Englezi su danas kraljevi 'liga petice'. Premier league će na domaćim tržištima od TV prava u sezoni 2024/25. ubrati nevjerovatnih 2,1 milijardu eura, što je dvostruko više od španske La Lige i njemačke Bundeslige, ali je ipak usporedivo. Prava razlika čini se u prodaji TV prava na međunarodnim tržištima. Englezi na tom polju prikupe godišnje 1,84 milijarde eura, što je pola milijarde više nego što za svoja TV prava na međunarodnim tržištima prikupe zajedno ostale četiri lige iz Big5.
Otkako je modernog fudbala i njegovog poimanja kao velikog i ozbiljnog posla, krvotok i najveći pokretač su mu TV prava. Ona su u '90-im do vrha dovela talijansku Serie A, ona danas od engleske Premier lige rade najprestižnije i najjače ligaško fudbalsko takmičenje.
Premier liga je ekspanziju doživjela u idealnom trenutku. Formirana je po novim principima uz obavezno poštovanje i sigurnosnih standarda, ali i marketinških zahtjeva. (Godine 1992. nakon Heyselske tragedije u duhu britanske borbe protiv huligana). Ukinuta su stajaća mjesta, skinute su žice i ograde iza golova, ulazak na teren počeo se kažnjavati kao ozbiljan prekršaj, navijačima je oduzimano pravo prisustva utakmicama.
Taj proces poklopio se s dva bitna događaja od kojih je jedan bitan i za historiju čovječanstva, naglašava za Bloomberg Adriju sportski komentator Aleksandar Stojanović. Prvo je Sky uložio ogromna sredstva u kupovinu prava, a Rupert Murdoch je shvatio da je engleski fudbal strašan izvor novca. I drugo, razvoj interneta.
Tajna uspjeha
"Uz sve to, tradicija engleskog fudbala ionako je bila velika, a vijesti i tekstovi koji su to pratili su bili na najrasprostranjenijem jeziku na svijetu - idealno. To je klubovima donijelo ogroman novac, a fudbalski savez i organizaciona tijela to su mudro koristili", kaže on.
Stojanović vjeruje da je tržište fragmentirano i da se teško može gledati područje Evrope kao jedno tržište. "S jedne strane imate Premier ligu za koju i dalje raste potražnja i mislim da ta liga još nije dostigla vrhunac, kao ni Liga prvaka. S druge strane imate francusku League 1... Gdje nije bilo 'ko će dati više'". Činjenica je da konkurencija na evropskim TV tržištima nije ni blizu jaka kao u SAD-u.
Francuski slučaj
U posljednji čas, mjesec prije početka sezone i s finansijskim haosom na pomolu, Ligue 1 pronašla je kupca za svoja prava TV emitiranja na domaćem tržištu. Petogodišnji ugovor sa streaming kompanijom Dazn Group Ltd. i katarskom sportskom mrežom beIN donosit će klubovima oko 500 miliona eura godišnje. Prodaja globalnih prava može donijeti dodatnih 150 miliona eura, a to je dosta ispod ukupnih milijardu eura, koliko je liga prvobitno ciljala.
Italijani najviše ovise o prodaji TV prava, čak 56 posto ukupnog klupskog budžeta dolazi s te strane, za Bloomberg Adriju ističe Sandra Damijan, profesorica na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Ljubljani i članica uprave globalne platforme Sport4Impact. Na Apeninima imaju problem slabije ekonomije i starije infrastrukture, što se uvelike odražava na sve prihodovne stavke, a posebno komercijalne prihode i one na dan utakmice.
Poseban haos na tržište unose igrači koji do jučer ili nisu postojali ili su bili na kraju kolone. Razvoj fudbala u Sjedinjenim Državama traje nekoliko decenija, Major League Soccer (MLS) formirana je 1996. godine, dvije godine nakon Svjetskog prvenstva koje je odigrano na stadionima na kojima se ranije igrao fudbal s pridjevom američki.
MLS i MbS
Ipak, nakon dolaska Lionela Messija u Inter Miami 2023. godine donio je dramatičan porast gledanosti. Jedan od ključnih pokazatelja je više nego dvostruko povećanje broja pretplatnika na Apple TV-ov MLS Season Pass globalno. Također, kad Messi igra, više od 50 posto publike je ona sa hispano govornog područja.
Na drugom kraju svijeta, Saudijska Arabija koristi svoje ogromno naftno bogatstvo kako bi ulaganja usmjerila na sportski sektor, naročito fudbal. Ova ulaganja dio su šire strategije "Vision 2030" koju predvodi prestolonasljednik Mohamed bin Salman (MbS), s ciljem diverzifikacije ekonomije i jačanja međunarodnog ugleda zemlje.
Jedan od najznačajnijih koraka u ovom smjeru bio je osnivanje i razvoj saudijske Pro lige, koja je počela privlačiti velike zvijezde, uključujući Cristiana Ronalda, Karima Benzemu i Neymara. Ove zvijezde, nekada nositelji igre najjačih evropskih klubova, pridružili su se saudijskim klubovima uz astronomske ugovore. Ronaldo je postavio presedan kada se pridružio Al-Nassru 2023. godine, potpisavši ugovor vrijedan više od 200 miliona dolara godišnje, što je potaknulo lavinu drugih visokoprofilnih transfera.
"Vjerujem da će 'lige petice' gubiti od Amerikanaca i Saudijaca, koji su iskoristili Messija i Ronalda. MLS je prva liga koja se odlučila da globalno direktno prodaje TV prava, a to je naredni korak i za Evropljane", smatra Damijan.
Iako su TV prava na fudbal jedan od najvrjednijih segmenata sportskih medijskih ugovora, globalna makroekonomska situacija trenutno baca sjenu na budućnost ovih prihoda. Prema podacima platforme SportsBusiness, fudbal drži čak 34,3 posto ukupnih sportskih TV prava, što ukazuje na njegovu ogromnu popularnost i profitabilnost za televizijske kuće i streaming platforme. Međutim, unatoč toj dominaciji, dugoročni izgledi nisu tako optimistični. Naime, tržište sportskih prava suočava se s najnepovoljnijim ekonomskim uvjetima od globalne finansijske krize 2009. godine.
Cord-cutting
Makroekonomski faktori, poput visoke inflacije, usporavanja ekonomskog rasta i povećanih troškova života, stvaraju pritisak na potrošače i medijske kompanije. Potrošači su sve oprezniji u svojim troškovima, a medijske kuće suočavaju se s izazovima u privlačenju novih pretplatnika, naročito u kontekstu rasta streaming servisa, koji su promijenili način na koji ljudi konzumiraju sportski sadržaj.
Tradicionalni TV modeli, koji su se godinama oslanjali na ekskluzivna prava za sportske događaje, suočeni su s padom broja gledatelja zbog sve većeg trenda "cord-cuttinga", gdje potrošači prelaze s kablovskih usluga na jeftinije ili besplatne platforme. Procjenjuje se da je danas ljubitelju fudbala u Velikoj Britaniji potrebno oko hiljadu funti godišnje za pretplate kako bi imao mogućnost da pogleda sve utakmice u sezoni.
Ovakvi izazovi posebno su istaknuti u kontekstu pregovora za buduće cikluse TV prava, gdje su mnoge lige i organizacije prisiljene preispitati svoje strategije, uključujući povećanje fokusa na digitalne platforme i inovativne načine monetizacije sportskih sadržaja.
Novo normalno
Globalni izazov su i nove generacije koje ne gledaju fudbal na TV-u, ali ni na streaming platformama, nemaju dva sata života za jednu utakmicu, već za sažetak ili neku zanimljivu situaciju. Fudbal se davno počeo konzumirati na društvenim mrežama, "u letu", a to može samo da se poveća.
"Smatram da je popularnost Olimpijskih igara u Tokiju 2021. bila nevjerovatna zato što nije bilo nikoga na tribinama nego se sve pratilo putem telefona, odnosno društvenih mreža. U Riju 2016. Instagram i TikTok nisu bili toliko razvijeni, a sada se sve poklopilo. Ove mreže, uz YouTube i X, dostigle su ekstremnu zastupljenost... Fudbal mora biti svjestan toga", smatra Stojanović.