Prada SpA je pristala kupiti Versace za oko 1,25 milijardi eura u gotovini, čime jača svoju poziciju kao najveća modna grupa u Italiji, dodajući svom portfoliju jedan od najpoznatijih brendova u industriji luksuza. Upravni odbor milanske kompanije, kojom upravljaju milijarderka, dizajnerica Miuccia Prada i njen muž Patrizio Bertelli, konačno se saglasio o ovoj kupovini koja je najveća u 112-godišnjoj historiji brenda.

Ovo je više mjeseci 'vruća tema' modne industrije jer je Prada dugo pregovarala kako bi kupila modnu kuću koju je 1978. godine osnovao Gianni Versace.
Brend je proizvodio italijansku ready-to-wear odjeću upadljivog dizajna i modne dodatke, kao i haute couture kolekcije pod brendom Atelier Versace, te licencirao brend za naočale u saradnji s firmom Luxottica.
Nakon njegove smrti, rukovođenje biznisom preuzeli su njegov brat Santo i sestra Donatella Versace, dok je Donatellina kćerka Allegra Versace Beck postala kontrolni akcionar, naslijedivši udio svog ujaka.
U septembru 2018. godine kompanija je prodata grupi Michael Kors, Michael Kors Limited, a nešto kasnije postaje dio grupe Capri Holdings Limited za 2,12 milijardi dolara, stvarajući novi luksuzni konglomerat zajedno s brendovima Michael Kors i Jimmy Choo. Donatella Versace je zadržala poziciju kreativnog direktora.
U martu 2025. godine, u jeku pregovora o preuzimanju, Versace je najavio imenovanje Daria Vitalea, bivšeg člana Miu Miu tima, za kreativnog direktora. Miu Miu je inače jedan od brendova koji posluje pod Pradom. Donatella Versace je prešla na poziciju glavne ambasadorice brenda i trenutno se fokusira na filantropske aktivnosti.
Pradina prodavnica na prestižnoj adresi: 724 Fifth Avenue u New Yorku. Fotograf: Yuki Iwamura/Bloomberg
Kupovina vraća Versace pod italijansko vlasništvo i omogućava Pradi bolju poziciju u konkurenciji s većim globalnim luksuznim rivalima kao što su LVMH i Kering SA. Ipak, Prada vrijedi samo mali dio u poređenju sa svojim najvećim konkurentima. Nakon što su njene akcije pale za oko 32 posto od rekordnog nivoa sredinom februara, vrijednost Prade iznosi oko 14 milijardi eura, u poređenju sa oko 264 milijarde eura koliko vrijedi LVMH. U globalnom opadanju luksuznog sektora prošle godine prodaja ove kuće je bila uspješna u Aziji, uprkos izazovima tržišta, dok su konkurenti imali problema s prodajom upravo u tom dijelu svijeta.
Eric Thayer/Bloomberg
Kompanija također starteški ulaže u italijanske dobavljače, povećavajući proizvodnju na domaćem terenu i skraćujući lanac snabdijevanja, što je dodatno stabilizovalo kompaniju i dalo joj dodatnu prednost u svjetlu aktuelnog trgovinskog rata. Izvršni direktor Andrea Guerra je više puta izjavio da firma ostaje posvećena ulaganjima u Italiji, stvarajući sinergiju s manjim dobavljačima i održavajući proizvodnju unutar zemlje.
Šta kažu Bloomberg analitičari o preuzimanju?
Pradino preuzimanje brenda Versace od kompanije Capri (skoro 1,38 milijardi dolara i multiplikator od 1,7 puta vrijednosti preduzeća u odnosu na prihode za fiskalnu 2025. godinu) procijenjeno je u skladu s historijski slabim dvogodišnjim učinkom brenda i prigušenom potražnjom na tržištu luksuza ove godine — naspram prodaje Versacea po multiplikatoru od 2,6 u 2018. godini. Versaceov luksuzni identitet može se obnoviti pod Pradinim vlasništvom, uz dodatno povjerenje koje donosi uspjeh brendova Prada i Miu Miu, potpomognut snažnim generisanjem gotovine.