Ryan Stone, 51-godišnji investitor u nekretnine iz San Diega, smatrao je da je brend za atletsku odjeću ALO uglavnom "joga odjeća za žene" sve dok nije primijetio da ju nosi Jimmy Butler, košarkaš Miami Heata. "Neki od ovih momaka više nose streetwear odjeću, ali Jimmy je malo više mainstream", kaže on. Gledajući Butlera u elegantnoj odjeći tog brenda, promijenio je mišljenje: "Da, sad ću i ja otići i kupiti hrpu ALO odjeće za vježbanje."
Ovih dana se muški modni izričaj neće demonstrirati na crvenim tepisima Hollywooda ili na modnim pistama Pariza ili Milana. Počet će 7. rujna, kada će zvijezde Kansas City Chiefsa Patrick Mahomes i Travis Kelce proći kroz tunel prema svlačionici, kada će započeti novu NFL sezonu. Međutim, stvari će se zaoštriti 18. listopada, kada počinju NBA utakmice.
Sportaši već najmanje deset godina svojim modnim odabirima privlače svjetlost reflektora, predstavljajući visoku modu ljudima koji inače nisu pod utjecajem modne industrije. Danas je ulazak u svlačionicu prije utakmice postao pravi medijski trenutak. Naime, outfiti igrača komentiraju se s jednakom strašću kao što to čini Ryan Seacrest na crvenom tepihu na dodjeli Oscara.
Kupci koji su i sami skloni riziku svojevoljno padaju pod utjecaj igrača i traže pomoć stilista. Nicole Pollard Bayme, koja pruža savjetovanje o modi za VIP poslovnog svijeta u svojoj tvrtki Lalaluxe, kaže da se sportaši često spominju u razgovorima s klijentima kada govore o tome kako bi željeli izgledati.
Spominje mladog izvršnog direktora iz tehnološke industrije i oca čiji se uobičajeni outfit uglavnom sastojao od ležernih slip-on Vans tenisica i širokih hlača. "Tijekom jednog od naših sastanaka spomenuo je košarkaša Stepha Curryja, koji nosi čizme u Chelsea stilu s hlačama", kaže ona, "i to je bila savršena prilika da ga nježno usmjerim u novom smjeru."
Čizme je nabavila od Georgea Esquivela, poznatog po izradi obuće po narudžbi za NBA igrače, kojima su često potrebne veće veličine. Objasnila je i da većina sportaša ima odjeću po mjeri, pa je donijela custom traperice iz Framea i hlače iz Saint Laurenta. Njen je klijent čak počeo nositi torbu talijanskog brenda Bottega Veneta nakon što je vidio da je nosi Devin Booker, košarkaš Phoenix Sunsa.
"Ta evolucija pokazuje kako malo inspiracije može potaknuti transformativnu promjenu", kaže ona.
Sportaši su daleko dogurali od dana kada su nosili loše odijelo koje izgleda kao da su ga kupili nabrzinu u trgovačkom centru, kaže Michael Fisher, potpredsjednik agencije za prognozu trendova Fashion Snoops u New Yorku. "Za mnoge muškarce sportaši su bili najveći modni utjecaj u njihovim životima. Ima smisla da će promatranje ovih momaka koji s lakoćom nose velike siluete, boje i uzorke utjecati na svakodnevne trendove potrošača".
Courtney Mays, stilistica koja surađuje s dugogodišnjim All-Starom Chrisom Paulom i drugim NBA igračima, slaže se s Fisherovom ocjenom. "Mnogi muškarci znaju tko je Steph Curry, znaju tko je Chris Paul", kaže ona.
Među košarkašima postoji ogroman raspon stilova, ponešto za svačiji ukus, kaže ona. Netko poput igrača Miami Heata Kevina Lovea oblači se u klasični Ralph Laurenov Americana stil, dok napadač Washington Wizardsa Kyle Kuzma nosi izuzetno avangardne dizajne s modnih pista. "Možete pronaći sebe u jednom od ovih momaka i emulirati to", kaže Mays.
Većina muškaraca obično se inspirira specifičnim komadom odjeće, a ne cijelim izgledom, kaže Andrew Weitz, koji surađuje s bogatim osobama u odabiru odjeće u svojoj tvrtki Weitz Effect. "Više se radi o pojedinačnim komadima", kaže on. "Primjećujem da muškarce ne privlače stvari koje su jako upadljive, nego ih više privlači unaprijeđena verzija ležernog stila".
Ili, da se izrazimo terminima današnjice: tihi luksuz.
"Kada sam počeo raditi 2002. godine, visoka moda i moda koju su nosili sportaši bile su dvije odvojene stvari", kaže Jason Arasheben, koji je vlasnik luksuzne draguljarnice Jason of Beverly Hills.
Arasheben već dugo sportašima prodaje nakit ukrašen dijamantima po vrtoglavim cijenama, ali posljednjih godina prima pozive od potrošača koji žele određeni stil koji su vidjeli na igraču ili nešto slično.
"Ovi NBA igrači igraju otprilike 82 utakmice po sezoni. To znači da 82 puta uđu u dvoranu i izađu iz nje. Sada nekoliko puta u tjednu dobijem poziv u stilu: 'Hej, vidio sam ovog ili onog da nosi ovu narukvicu ili ovaj sat. Imate li vi takvu verziju?' Oni ne samo da inspiriraju mase, oni utječu na izbore kreativnih direktora velikih modnih kuća. Postavljaju trendove", dodaje.
U svibnju je Prada potpisala ugovor s kineskim košarkašem Yangom Shuyuom kao ambasadorom brenda u pokušaju da se udalji od pop i filmskih zvijezda i okrene prema sportašima. Dries Van Noten odjenuo je svoje modele u oversized dresove za kolekciju proljeće-ljeto 2023. godine.
Kuzma je nedavno sjedio u prvom redu na revijama brendova Rick Owens i Kenzo, a vozač Formule 1 Lewis Hamilton viđen je na reviji Louis Vuittona.
Iako postoji povijest sportaša koji vole modu - poput Davida Beckhama, Dennisa Rodmana, Walta Fraziera i Joea Namatha - njihova trenutačna popularnost potaknuta je društvenim mrežama. S božanskim tijelima i astronomski visokim plaćama, bolje odgovaraju luksuznoj modi, ali ih industrija većinom zanemaruje.
"Ovi dečki su se oduvijek voljeli lijepo odijevati", kaže Mays. "Moda je bila dio košarkaške kulture od 1970-ih, 80-ih, kada su momci poput Fraziera i Wilta Chamberlaina ulazili u dvoranu u krznenim kaputima i fedorama. Ali to nije bilo tako velika stvar. Sada, jer se sve snima u stvarnom vremenu na društvenim mrežama, potrošači su izloženi na novi način."
Drugim riječima, Namathove bunde možda su označile kultni trenutak, ali muškarci nisu trčali kupiti bundu kao što su to učinili kada je Weitz obukao svog klijenta Toma Bradyja u laganu jaknu brenda Tom Ford za dolazak na Super Bowl 2021. godine. Jakna, koja košta do 5000 dolara, odmah je rasprodana.
Sada postoji cijela industrija koja pokriva ovo preklapanje, što se vidi po Instagram računima poput @LeagueFits, koji ima 963.000 pratitelja, NFL-fokusiranog @BlitzFits s 99.000 pratitelja i @MLB.Fits s 85.000 pratitelja. Rezultat toga je vrsta povratne petlje u kojoj se igrači oblače za Instagram profile koji ih prate, a zatim ti profili imaju više vijesti za pokriti.
Najviše pažnje privlače najbolji sportaši. "Igrači poput LeBrona Jamesa uvijek će dobro proći", kaže Chad Avery, koji je svoj račun @NBAFashionFits (238.000 pratitelja) pretvorio iz obične fan stranice u ozbiljnu silu. "On nije onaj koji najviše riskira niti je najbolje odjeven, ali je definitivno najpopularniji igrač, tako da to čini razliku."
Za Stonea postoji i psihološka komponenta dobrog odijevanja. "Način na koji se ovi momci oblače izravan je odraz vrste igre koju igraju", kaže on. "Znate, LeBron i Jimmy Butler, kad uđu u dvoranu, izgledaju dobro, kao da su došli obaviti posao. LeBron ozbiljno shvaća igru i oblači se tako. I rezultati to pokazuju."
Možda smo tek zagrebli po površini atletske mode. Većina stilista i potrošača primjećuje da, iako su neke zvijezde NFL-a i baseballa popularne, NBA igrači i dalje dominiraju ovim aspektom posla. A Amerika tek treba prihvatiti najotmjeniji sport od svih: nogomet.
Trenuci za pamćenje
11. studeni 1973.
Quarterback Joe Namath već je bio megazvijezda nakon što je 1969. godine vodio New York Jetse do pobjede kao najveće autsajdere na Super Bowlu. Ozljeda ramena zadržala ga je izvan igre veći dio sezone 1973. godine, ali njegov krzneni kaput na klupi bio je toliko prepoznatljiv da je ovjekovječen na naslovnici časopisa Esquire.
2. listopada 1995.
Kad je talentirani, ekscentrični i povremeno razdražljiv Dennis Rodman prešao u Chicago Bullse Michaela Jordana, postao je ključan dio njihove trinaestogodišnje dominacije u sezonama od 1996. do 1998. godine. No, bio je jednako zabavan i izvan terena, često noseći crop top i sada već slavnu vjenčanicu kako bi promovirao svoje memoare iz 1996. godine Bad as I Wanna Be. Chad Avery iz @NBAFashionFits kaže da je Rodman prigrlio izreke "Budi svoj" i "Izađi iz okvira" tijekom ere Jordana.
17. listopada 2005.
Dva tjedna prije NBA sezone 2005. godine, tadašnji povjerenik David Stern objavio je pravilo oblačenja kojim je zabranjena većina odjeće povezane s hip-hop kulturom: Timberland čizme, dresove i lančiće. Kritičari su to nazvali rasističkim, ali danas se pravilo hvali kao katalizator fenomena "hodanja tunelom", gdje kamere dokumentiraju odjeću igrača prije ulaska u dvoranu.
31. svibnja 2018.
Za prvu utakmicu NBA finala 2018. godine LeBron James je obukao cijelu momčad Cleveland Cavaliers u karakteristična uska odijela Thoma Browna. Ipak, James je ukrao pozornost noseći kratke hlače i sive čarape do polovine lista. Michael Fisher iz Fashion Snoops nazvao je četverostrukog MVP-a "jednim od prethodnika koji pokreće trendove" kad je počeo nositi ta odijela tijekom NBA doigravanja.
22. studenog 2021.
Kyle Kuzma je bio ismijan kad je stigao na utakmicu u ekstra velikom ružičastom džemperu brenda Raf Simons, s rukavima koji su visili do koljena unatoč tome što je viši od dva metra. "No, pomogao je pokrenuti mnoge razgovore o povratku 'superlabavih' krojeva iz 90-ih", kaže Fisher. Kuzma se na kraju posljednji smijao: ovog siječnja Washington Wizardsi su izbacili verziju bobblehead figurice tog sada slavnog looka, a ovog ljeta Kuzma je sjedio u prvom redu na Tjednu mode i Parizu.