Zbog globalne pomame za luksuznom robom i kozmetičkim proizvodima širom svijeta, neki od najbogatijih ljudi na svijetu su se još više obogatili.
Francoise Bettencourt Meyers, najbogatija žena na planeti, još jedna je francuska milijarderka koja je imala korist od ovakvog rasta potrošnje. L'Oreal, carstvo šminke i proizvoda za njegu kože koje je osnovao njen deda, zabilježilo je snažan rast prihoda u prvom kvartalu, zbog čega su akcije ove kompanije u petak dostigle rekordni nivo. Njeno bogatstvo se povećalo na 93,3 milijarde dolara, što je skok od 21,8 milijardi dolara u odnosu na početak godine, navodi Bloombergov indeks milijardera.
Njen dobitak prate dobici Bernarda Arnaulta, najbogatijeg čovjeka na svijetu, koji je od LVMH stvorio modnu imperiju od 75 brendova, među kojima je modna kuća Christian Dior, proizvođač nakita Tiffany & Co. i Moet & Chandon, proizvođač šampanjca. Arnaultovo bogatstvo se povećalo za 48,6 milijardi dolara na 210,7 milijardi dolara 2023. godine, jer je kompanija koju kontroliše prodala više skupljih torbica, kozmetičkih proizvoda i finih vina, što je dovelo do impresivnih prinosa.
Manje poznat, ali jednako velik skok bogatstva posljednjih mjeseci zabilježila je francuska porodica koja stoji iza Hermes Internationala, još jednog vodećeg proizvođača luksuzne robe a čiji su svileni šal i proizvodi od kože konkurenti proizvodima iz LVMH. Šesta generacija porodice Hermes posjeduje bogatstvo procijenjeno na vrijednost od 157 milijardi dolara, koje je skočila u odnosu na 95 milijardi dolara od oktobra, jer su akcije u petak (21. april) dostigle rekordno visoku vrijednost.
Sve veće gomilanje bogatstva grupe osnivača i nasljednika francuskih kompanija, i skok od 93 milijarde dolara samo ove godine, ukazuje na sve veću globalnu dominaciju ove zemlje kada je u pitanju industrija ljepote i luksuza. Još dva porodična bogatstva su porasla: bogatstvo braće Wertheimer, koji su vlasnici brenda Chanel poznat po odjelima od tvida i parfemu No. 5, kao i bogatstvo Francoisa Pinaulta, osnivača kompanije Kering SA, u čijem je vlasništvu Gucci.
Svih pet višegeneracijskih kompanija je osnovano u Francuskoj i proširilo se na međunarodna tržišta, među kojima je i Kina, koja se pokazala kao unosan teren za luksuzne brendove. Pored toga, akvizicije tokom decenija su takođe podstakle rast L'Oreala, LVMH-a i Keringa.
U nastavku slijede informacije o ekstremno bogatim francuzima i francuskim porodicama koje su imale koristi od rasta apetita bogatih za skupim proizvodima za ličnu njegu i skupom odjećom.
Francoise Bettencourt Meyers
Nasljednica koja živi povučenim životom, unuka je osnivača L'Oreal SA, Eugena Schuellera i potpredsjednica upravnog odbora kompanije. Njeni sinovi Jean-Victor Meyers i Nicolas Meyers su takođe direktori. Bettencourt Meyers i njena porodica su najveći akcionari, jer imaju udio od skoro 35 odsto.
L'Orealov sektor prodaje luksuzne proizvode marki kao što su Lancome, parfemi Yves Saint Laurent, Helena Rubenstein, a uskoro će prodavati i sapune Aesop, nakon što je ovog mjeseca postigao dogovor za kupovinu ove australijske firme za 2,53 milijarde dolara. I očekuje se da će prodaja nastaviti da raste.
"Potpuni oporavak potrošnje na proizvode za njegu ljepote i postepeni oporavak potrošnje na putovanja u Kini, dodatno će doprinijeti uspjehu ove grupe do kraja godine", napisao je analitičar kompanije AlphaValue Jie Zhang.
Bernard Arnault
Ovaj diskretni 74-godišnjak je prvi dospio na vrh Bloombergove liste bogatstva krajem prošle godine i prvi je Evropljanin koji može reći da posjeduje najveće bogatstvo na svijetu. On sve više učvršćuje svoju lidersku poziciju u odnosu na Elona Muska zbog rasta prodaje proizvoda LVMH-a, koja je u aprilu ušla u top 10 kompanija na svijetu.
Fokus na Arnaultovo bogatstvo se odrazilo na njegov ugled kod kuće. Demonstranti su ovog mjeseca, uoči demonstracija zbog kontroverzne penzione reforme predsjednika Emmanuela Macrona, mahali bakljama i nakratko upali u sjedište ove kompanije u Parizu. Ovo je bila jedna od kompanija koje protivnici reforme smatraju simbolom kapitalizma.
Arnault je ove nedjelje investitorima rekao da je u Francuskoj kritikovan "jer je posao dobar, rezultati i cijene akcija su dobri, a akcionari su srećni."
Porodica Hermes
Šesta generacija porodice koja stoji iza kompanije Hermes International, koju je 1837. godine osnovao Thierry Hermes, proizvođač opreme za konje, još uvijek kontroliše oko 67 odsto kompanije. U trenutku kada su mnoga bogatstva dinastija isparila, oni su proglašeni petom najbogatijom porodicom na svijetu u oktobru. To je bilo prije nego što su akcije ove kompanije ove godine skočile 38 odsto, što je rast koji je podstakla potražnja za njihovim tašnama Birkin i Kelly.
Potomci još uvijek posjeduju moć u kompaniji. Axel Dumas je izvršni predsjednik, a Pierre-Alexis Dumas umjetnički direktor, dok je Eric de Seynes predsjednik nadzornog odbora. Još jedan član porodice, Henri-Louis Bauer, predsjednik je holding organizacije Emile Hermes SAS.
Francois Pinault
Bogatstvo 86-godišnjeg osnivača kompanije Kering, relativno skromno je poraslo za 24 odsto od početka godine, na 44,3 milijarde dolara. To je djelimično odraz kontroverzi koje su rezultat reklamne kampanje za Balenciagu, koja je jedna od njenih desetak brendova. Dok je vodeća marka Gucci zabilježila slabu prodaju, Yves Saint Laurent je prošle godine zabilježila snažan rast prodaje.
Pinaultov sin, François-Henri, glavni je izvršni direktor i predsjednik kompanije od 2005. godine i u februaru je izrazio nezadovoljstvo rezultatima kompanije. Kering objavljuje izvještaj o kvartalnim rezultatima 25. aprila. Porodična holding kompanija, Financiere Pinault, posjeduje aukcijsku kuću Christie's i kolekciju savremene umjetnosti, vinograde, kruzere Compagnie du Ponant i francuski nedjeljni magazin Le Point.
Alain i Gerard Wertheimer
Tajanstvena francuska braća koja posjeduju Chanel, takođe su imala koristi od snažnog rasta prodaje luksuzne robe, među kojom su se našle tražene torbice sa preklopom ove modne kuće, nakit i šminka. Njihova neto vrijednost se ove godine povećala za 16 odsto, na 100,5 milijardi dolara, prema Blumbergovom indeksu bogatstva.
Chanel, sa sjedištem u Londonu, objavljuje godišnje finansijske izvještaje tek od 2018. godine. Mousse Investments, holding kompanija braće, ima sjedište na Kajmanskim ostrvima, dok njihovu porodičnu kancelariju, Mousse Partners, vodi polubrat Charles Heilbronn već više od dvije decenije. Ova kompanija ulaže u banku Rothschild & Co. kako bi joj pomogla da napusti berzu.