"Osjeća li se Vaše visočanstvo više kao srebrena ili zlatna osoba?", pitao je Christian Dior 1951. godine princezu Margaretu u vezi s haljinom koju je pripremao za proslavu njenog 21. rođendana. Očekivano, princeza je odabrala zlato, ali je kreativni odgovor bio neočekivan: umjesto zlatnih niti, Dior je koristio liko, drvene šljokice prekrivene slamom, svjetlucave sedefne školjke i imitaciju dragog kamenja te vez koji upotpunjava legendarnu kreaciju, koja je od 1968. godine svjetskoj javnosti dostupna kao dio stalne postavke kostima Londonskog muzeja.
I sada, nakon više od 70 godina od tog trenutka koji je obilježio Diorov proboj na modnu scenu izvan granica Francuske, grupacija LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, vlasnik carstva Dior, osvaja nova prostranstva.
Predsjednik grupacije Bernard Arnault, koji je, kako smo nedavno objavili, bogatstvom od 210 milijuna dolara nadišao i Elona Muska, svoj je proboj u svijet luksuza započeo 1984. godine preuzimanjem Boussac Saint-Freresa, relativno nepoznate tekstilne grupe u stečaju, koja je, međutim, u svom portfelju posjedovala jedinstveni dragulj: Christian Dior. U naredna tri desetljeća i kroz nekoliko strateških akvizicija, Arnault je LVMH postavio u centar luksuza, prodajući poznate robne marke pića, garderobe, torbica i nakita u 5600 trgovina širom svijeta.
Još je 1992. godine naslutio da će Kina postati ključno tržište i otvorio prvu trgovinu Luis Vuittona u Pekingu. Nedavnom uspjehu, koji je Arnaulta i službeno učinio najbogatijim čovjekom na svijetu, doprinijela je upravo prisutnost na kineskom tržištu i potražnja tamošnjih kupaca za skupom robom.
Nedavnom odlukom da kolekciju za jesen 2023. premijerno predstavi u Bombayu, Dior je postao prva globalna modna kuća koja novu kolekciju otkriva u Indiji.
Takva odluka nije novost za Dior, koji je kolekcije već prikazivao na neotkrivenim lokacijama sa scenografijom svjetski poznatih toponima: sjetimo se samo prošlogodišnje jesenje kolekcije za muškarce kojoj su u pozadini prezentacije bile piramide u Gizi.
Izbor Vrata Indije, što je naziv za sam grad Bombay, ali i za monumentalnu građevinu kroz koju se iz luke ulazi u grad, kao scenske platforme za reviju na simboličan način nagovještava stratešku ambiciju kuće za osvajanjem vrtoglavo rastućeg tržišta koje je, prema istraživanju Oxfama, već sada baza za čak 119 milijardera.
Upečatljiv modni igrokaz u vidu suknji i bolera inspiriranih sarijem, te vibrantne svilene kreacije protkane egzotičnim motivima i vibrantnim bojama Indije, već je istog dana dao više nego upečatljiv rezultat za LVMH – Dior je zabilježio rekordan rast dionica u jednom danu, za jedan posto, na 838,7 eura, izvijestila je Malavika Kaur Makol za Bloomberg.
"U pitanju je još neosvojeno tržište s rastućom srednjom klasom i kupovnom moći te sve više milijunaša", objašnjava Deborah Aitken, viša analitičarka Bloomberg Intelligencea. "Kad spomenete Dior, prva asocijacija su parfemi, šminka, gdje su izuzetno jaki i što mnogim potrošačima predstavlja ulaznu točku u svijet luksuza", smatra Aitken. "Vibrantno je to unošenje novog dizajna, novih tehnologija u svijet luksuznih proizvoda, što je Indiji potrebno."
Dior se s lokalnim gospodarstvom povezao i kroz suradnju s radionicama u delhijskoj četvrti Chanakyapuri, poznatim po svjetskom izvozu rukotvorenih vezova.
Radionice Chanakyapurija već surađuju s brendovima kao što su Versace, Valentino, Balmain, Saint Laurent, Balenciaga i Moncler, a dio njihovih ukrasa nosila je i Madonna. Suradnja s Diorom dobila je još ozbiljnije razmjere, kad je 2016. za kreativnu direktoricu postavljena Maria Grazia Chiuri, koja je bila mentor projekta obrazovanja žena u okviru kojeg je više od 1000 njih dobilo priliku za pronalazak zaposlenja ili osnivanje vlastite radionice, što je dotad bilo rezervirano isključivo za muškarce. Prva žena na čelu Diora poznata je po feminizmu i ponovnom osmišljavanju ženstvenosti koju su dotad krojili njeni muški prethodnici, ali i po tome što je utrostručila dobit drugog najvećeg brenda u portfelju LVMH-a.