Kada govorimo o putovanjima uglavnom govorimo o dva glavna tipa putnika: oni koji ne štede novac na luksuznim i all-inclusive hotelima i avanturisti spremni za jednostavniji život, poput kampovanja ili putovanja na budžetu.
Pandemija je promijenila ovu dinamiku, pa su putnici iz prve kategorije počeli da izbjegavaju posećene hotele i gužvovite plaže. Kao alternativa, tržište putovanja ponudilo je glamping, koji kombinuje udobnosti luksuznih resorta sa željom za prirodom i osamom, kako je Bloomberg Adria izvještavala ranije. Krajnji luksuz danas je upravo privatnost – posebno u eri društvenih mreža. U namjeri da glamping učine atraktivnim i za one koji žele nesvakidašnje iskustvo i spremni su da plate luskuzne hotelske cijene, proizvodjači se utrkuju za što originalnijim rješenjima.
Estonski proizvođač luksuznih montažnih kuća, kabina i sauna, ÖÖD, poznat je po svojoj Mirror House, ogledalo - kući. Kako bi ekskluzivnost podigli na još viši nivo, ove godine plasirali su Golden House, najmanju zlatnu kuću na svijetu za odmor. Kompaniju su kao startup osnovali 2016. godine braća Jaak i Andreas Tiik, u želji da plasiraju inovativne kuće za odmor u prirodi koji ostavljaju pejzaže netaknutim.
Inspiracija za brend potekla je, kažu, iz bogatstva njihove zemlje koja je prekrivena sa više od 50 posto šuma. Tokom vikend planinarenja, braća su željela da unaprijede svoj izlet noćenjem, ali bez tipičnog hotelskog iskustva koje se ne uklapa u njihov koncept. Tražili su nešto drugačije – nešto što će im omogućiti da ostanu povezani sa prirodom, a istovremeno pruži udobnost i opuštanje.
Objašnjavaju da stariji drveni bungalovi, tamni i bez koncepta, više nisu bili rješenje. Željeli su da koncept glampinga izdignu na potpuno novi nivo, omogućavajući hotelijerima da postave luksuzne hotelske jedinice u srcu prirode. Inženjering kuća je osmišljen da izdrži test vremena, kao i esktremne vremenske uslove, stvarajući vizuelno neprimjetan otisak u bilo kom prirodnom okruženju. Danas, njihove kuće krase raznovrsne terene, od bujne džungle u Meksiku do Zelene planine u Vermontu i podnožja Tustnastabben u Norveškoj. Do sada su prodali oko 500 jedinica u više od 25 zemalja na 3 kontinenta.
Proizvodnja se odvija u Tartuu u Estoniji, i Hjustonu u Teksasu, a dizajn se pokazao kao jedan od najtraženijih i najprofitabilnijih za operatere u prirodnim okruženjima, kažu u kompaniji. Neke od lokacija u kojima se može boraviti po prosečnoj cijeni od 350 eura mogu se pronaći i rezervisati putem njihove platforme za hotelski dio biznisa. U kompaniji kažu da je prosječan prosjek profita za njihove partnere koji kućice postavljaju na zemljištu koje poseduju 45 posto, dok je popunjenost dvostruko veća od klasičnih hotelskih smještaja na istim ili sličnim lokalitetima sa 50 posto višim stopama rezervacija.
Za zlatne kuće dizajnerski tim koristi rijetko zlatno staklo, koje se proizvodi isključivo za njih. Unutrašnjost je opremljena prilagođenim proizvodima i aparatima londonskog brenda Buster & Punch. Proizvodnja Golden House modela ograničena je na samo 79 jedinica, što je broj koji su izabrali jer odgovara atomskom broju zlata. Kuća ima kupatilo od 3,9 m² i dnevni boravak sa spavaćom sobom od ukupno 17,2 m² . Prodaje se po ceni od 250.000 dolara, a dostavlja širom svijeta.
"Golden House je pažljivo dizajniran kako bi se uklopio u najljepše i najjedinstvenije pejzaže. Njegov prepoznatljiv zlatni eksterijer odražava okolinu, omogućavajući strukturi da se stopi sa pejzažem, bilo da je postavljena pored jezera ili na planinskom vrhu", kaže Robin Böhringer, predsjednik kompanije.
Na pitanje o tome zašto su kućice tako male, odgovara da je namjera bila da se ponudi tip smještaja koji bi transformisao ne samo način na koji ljudi doživljavaju prirodu, već bi i revolucionisao samu industriju u pravcu održivosti. "Manje je više, a kada je u pitanju funkcionalnost i opremljenost same kućice, nivo luksuza je bez kompromisa"; zaključuje Böhringer.