Thierry Teyssier je hotelijer koji prodaje iskustva, a ne sobe.
Uzmite Tizkmoudine, novo luksuzno odredište unutar zajednice marokanskih berbera iz 14. stoljeća, četiri sata južno od Marakeša. Samo 150 porodica živi oko njegove oaze s palmama, a "hotel" zauzima tri obnovljene kamene kuće.
Sobe za goste su elegantno uređene marokanskim rukotvorinama, sa svijećama ili lampionima za osvjetljenje i plinskim štednjakom za grijanje. Nema recepcije, nema ključeva od soba, nema dogovorene prijave i nema televizije. Umjesto restorana, osoblje dostavlja obroke po narudžbi na iznenađujuće lokacije u bilo koje vrijeme. Većina njih su stanovnici sela, koji vas također mogu naučiti napraviti tradicionalni tafarnout hljeb ili plesti berberske košare.
Sve je to simbol Teyssierovog avangardnog stila, koji je usavršio u 22 godine otkako je otvorio Dar Ahlam u Ouazarzateu, Maroko. Preko svoje kompanije 700.000 Heures stekao je bazu vjernih obožavatelja koji ga prate na svakoj novoj lokaciji, bilo u Kambodži ili Brazilu.
Razvoj lokalne ekonomije
Donedavno je premisa bila jasna: 700.000 Heuresa bi se pojavljivao negdje na šest mjeseci, zatim zatvorio i stvarao čaroliju negdje drugo. No 2022. Teyssier je odlučio promijeniti smjer. Preimenovao je kompaniju u 700.000 Heures Impact i dao joj novu misiju: stvoriti stalna odmarališta, a ne prolazne kampove, kao način za pokretanje mikro-turističkih ekonomija u ruralnim, ali kulturno bogatim zajednicama.
Prije Tizkmoudinea je, kaže, bio fokusiran na gostoprimstvo. Ali gostoprimstvo ne bi trebalo biti cilj, ono bi trebalo biti alat za osamostaljivanje zajednica. Sada, kaže on, uticaj je važniji od boravka.
Turistička industrija, kaže Teyssier, predugo je davala prednost uslugama gostima umjesto osnaživanju zajednica. No, jedno odmaralište, tvrdi on, može učiniti mnogo više od iznenađenja i oduševljenja putnika, istovremeno stvarajući radna mjesta u odmaralištu. Može pokrenuti mala poduzeća, obnoviti lokalni okoliš i sačuvati kulturu za buduće generacije gdje god djeluje.
Naprimjer, nova lokacija 700.000 Heures Impact, koja je otvorena 1. juna u Peruu, smještena je duboko u Amazonu u selu Progreso prekrivenom džunglom. Ondje će se na časovima izrade čokolade koristiti mahune s oživljene plantaže kakaovca, a šumske šetnje poslužit će i kao misije očuvanja, s gostima i ekolozima koji će usput postaviti kamere za praćenje divljih životinja.
Sve aktivnosti osmislit će i voditi lokalno stanovništvo na temelju onoga što smatraju da posjetitelji trebaju naučiti. Pet posto prihoda od smještaja i 10 posto neto dobiti od all-inclusive cijena hotela finansirat će stvaranje ovakvih vrsta poduzeća u lokalnom vlasništvu, kao i drugih koja neće biti povezana s turizmom.
Čak bi i struktura cijena trebala biti disruptivna: dok će sobe u bilo kojem hotelu od 700.000 Heures Impact koštati od 1.000 do 2.000 dolara po noćenju, gosti moraju donirati u određeni fond zajednice prije nego što dobiju pristup portalu za rezervacije. Dajte premalo i možda ćete čuti da je putovanje "rasprodano". (Teyssier preporučuje donacije oko 1.000 dolara).
To je test vašeg načina razmišljanja, objašnjava. Pitanje je: Koliko ste spremni dati nekom mjestu prije nego išta uzmete od njega?
Mogućnost regenerativnog putovanja
Ono što Teyssier gradi sa 700.000 Heures Impact može biti Sjevernjača "regenerativnog putovanja", koja iskorištava turizam za očuvanje ekosistema i tradicije kako bi se mogli ovjekovječiti za buduće generacije. Izraz se sve više prihvata otkako su zatvaranja zbog pandemije otkrila koliko turizam može biti destruktivan; kao i kod nekih prethodnih trendova usmjerenih na održivost, međutim, dominiraju prazne tvrdnje.
"Regenerativni turizam kaže da nije dovoljno samo održavati ekosisteme i zajednice", kaže Bobbie Chew Bigby, postdoktorska naučna saradnica na Univerzitetu Waterloo u Kanadi sa sjedištem u Oklahomi, koji se fokusira na turizam kao alat za domorodačke zajednice poput vlastite nacije Cherokee. "Moramo gurati dalje od održivog".
Ali regenerativni turizam slijedi potpuno drugačiji poslovni model od tradicionalnog razvoja hotela. Ne uklapa se u urbane centre tako uredno kao u ruralne zajednice, a širenje ovih sistema zahtijeva podršku državnih partnera, neprofitnih grupa i vođa zajednice. Čak je i prepoznavanje pravih odredišta izazov: ne radi se samo o tome gdje mislite da putnici žele ići, već i o tome gdje su poželjni.
Postoji neka vrsta slučajnosti u tome kako Teyssier identificira nove projekte. Potencijalni klijenti često dolaze do njega putem goleme mreže kontakata koji diljem svijeta rade u neprofitnim organizacijama. Svaki projekt je jedinstven, a čak i oni najuspješniji moraju biti mali kako ne bi zadirali u lokalne resurse.
I premda su to profitabilna poduzeća s obzirom na cijenu, stvorena su da zarađuju novac za zajednicu, a ne za dioničare. Ništa od ovoga ne bi priličilo velikim korporacijama kao što su Marriott Hotels International Inc. ili Hilton Worldwide Holdings Inc. na primjer.
"Ono što želimo je stvoriti autonomiju, a ne ovisnost o gostoprimstvu", kaže Diane Binder, stručnjakinja za međunarodni razvoj koja savjetuje Teyssiera i njegov je poslovni partner na 700.000 Heures Impact. Prethodno je radila na ekološkim projektima u više od 15 afričkih zemalja.
Stvaranje novih metrika
Ako projekti od 700.000 Heures Impact trebaju podržati cijelu lokalnu ekonomiju, moraju uzeti u obzir sve: ugljični otisak, potrošnju energije, dugoročne izglede za zapošljavanje, čak i pružanje zdravstvene zaštite i socijalne sigurnosti od lokalnih vlasti.
Mjerenje uspjeha ovih regenerativnih ugostiteljskih projekata još je jedan veliki izazov: "Iako je to trenutno popularna riječ, ne znam jesu li identificirane stvarno dosljedne metrike", objašnjava Bigby.
Za 700.000 Heures Impact Binder je razvila prilagođene pokazatelje učinka za svaki projekt, uključujući uticaj na klimu, bioraznolikost i kvalitet života stanovništva. Druga metrika - finansijska učinkovitost - izračunava profitabilnost projekta tokom od tri do pet godina. "Postoje neki nematerijalni pokazatelji koji su jednako važni, poput obnovljenog osjećaja dostojanstva", kaže Binder. Za dobivanje tih odgovora koriste se upitnici.
U manje od dvije godine, dodaje ona, Tizkmoudine je stvorio radna mjesta za više od 200 stanovnika koji su sada direktno uključeni u 15 novih zadruga, od kojih su više od dvije trećine žene. To uključuje tvornicu drveta, ugostiteljsko-uslužnu zadrugu koja nudi obilaske i dječije aktivnosti.
Ukupno 35 voditelja zadruga također je registrirano za pristup socijalnom osiguranju, što ukazuje na poboljšan kvalitet života. I mladi se vraćaju u selo, kaže Binder. Prije je bilo nemoguće uopće dobiti posao u Tizkmoudineu, ali sada ih privlače nove prilike za zaradu.
Do sada 700.000 Heures Impact nije objavio nikakve izvještaje o učinku ili revizije, koji bi potencijalnim donatorima i putnicima pomogli da shvate koliko košta upravljanje hotelima i koliko se izdvaja za projekte zajednice. Također je odbio odgovoriti na pitanja hoće li to učiniti u budućnosti.
Bigby, naučna saradnica i stručnjakinja za regenerativna putovanja, obično bi to smatrala crvenom zastavom. Njen najbolji savjet putnicima koji traže regenerativne opcije jeste analizirati izvještaje o učinku, godišnje izvještaje, informacije na web stranicama ili obrasce 990 (u slučaju američkih neprofitnih organizacija) kako bi razumjeli kako se dodjeljuju sredstva i sjede li lokalni ljudi u upravnom odboru same kompanije.
Budućnost 700.000 Heures Impact
Bit će potreban predani putnik da stigne na lokaciju 700.000 Heures Impact u Peruu. Da bi stigli tamo, gosti će letjeti iz Lime do aerodroma Tarapoto na sjeveru, zatim će se voziti 45 minuta kroz šume i amazonske džungle. Ali kada stignu, naći će 247 hektara divljine, sa strukturama od bambusa sa slamnatim krovovima.
Boravak ovdje pomoći će u finansiranju brojnih novoosnovanih zadruga za zapošljavanje lokalnog stanovništva i očuvanje okolnog zemljišta, čija će bioraznolikost generirati dugoročne prihode za peruanske poduzetnike, uključujući tvornicu koja proizvodi reciklirani papir od šumskih biljaka.
I, što je također važno, sve će to biti zabavno i posjetiteljima: oni mogu provesti dane planinareći, vozeći kanu, promatrajući ptice ili plivajući u slapovima. (Sobe će se moći rezervirati do septembra, kada počinje kišna sezona; tada će se hotel zatvoriti do idućeg sušnog razdoblja koje ponovo počinje u maju. Namjera je da projekti zadruge ostanu otvoreni tokom cijele godine.)
U oktobru će se otvoriti treće odredište u Meksiku, smješteno u Pueblo del Sol, južno od Oaxace. Ondje će se regenerativni projekti fokusirati na proizvodnju kafe, vanilije, agave i keramike, a sve je to pogodno za radionice i posebna iskustva. "Uvijek se radi o tome kako podržati lokalnu ekonomiju", kaže Binder.
Teyssier prepoznaje da je regenerativno gostoprimstvo postalo moderan koncept na koji se može gledati sa skepsom. Ali on odlučuje gledati kao na buzz u pozitivnom svjetlu. Tim bolje ako drugi kopiraju model njegove kompanije.
Buduće lokacije za 700.000 Heures Impact uključuju Ruandu, Oman i Mongoliju, s planovima za otvaranje dva projekta godišnje.